Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

''M jak Szaleństwo'' w Skoczowie

W rocznicę urodzin św. Jana Sarkandra w kościele św. Piotra i Pawła w Skoczowie odbył się wieczór filmowy prezentujący krótki film o życiu Świętego ze Skoczowa. Film został zrealizowany w ramach projektu 'M jak Szaleństwo'.

 Św. Jan Sarkander, Bł. Małgorzata Łucja Szewczyk i Bł. Sancja Janina Szymkowiak – te trzy postacie stały się inspiracją dla autorów projektu „M jak Szaleństwo”, którzy postanowili nakręcić filmy o tych właśnie osobach. Każda z nich była związana z aktualną diecezją bielsko-żywiecką.  Filmowe obrazy podzielono na dwie części: dokumentalną i uwspółcześnioną wersję fabularną. W pierwszej historycy, księża i siostry zakonne opowiadają o bohaterze odcinka. Twórcy zabierają nas w filmową podróż, która w kilku minutach rysuje całą postać.

Wersja fabularna próbuje pokazać odległych nam świętych w dzisiejsze realia. - Próbowaliśmy u każdego świętego wybrać jakiś rys. U  Małgorzaty Łucji Szewczyk była to śmierć rodziców. Zauważyliśmy, że najważniejsze sprawy w życiu wcale nas nie zamykają. Ona mogła się na Boga obrazić, ale zwróciła się w drugą stronę. Mogła wybrać. – podkreśla s. Daria Dobrowolska, serafitka, autorka scenariusza i reżyserii.

W przypadku bł. Sancji przesłaniem było to, że Bóg nam niczego nie zabiera, wykorzystuje wszystkie nasze talenty i przygotowuje nas do wielkich rzeczy. Natomiast św. Jan Sarkander ujął twórców wartością słowa i tajemnicy.

W produkcję filmów zaangażowali się także członkowie grupy teatralnej Wj 12 oraz młodzież z Żywca i okolic. Jednak same filmy to jeszcze nie koniec projektu. Fundacja Luce, producent projektu, chce wejść z filmami do szkół.

- Filmy będą prezentowane na katechezach. Będzie tam okazja do dyskusji. Chcemy trafić do gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Katecheci dostaną od nas gotowe lekcje do wykorzystania, w skład których będzie wchodził film i materiały do dyskusji – mówi Rafał Sakowski z firmy Iris Media, która zajęła się nakręceniem filmów.

 Projekt „M jak Szaleństwo” został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2015.  Honorowym patronatem objął to działanie Biskup Bielsko-Żywiecki Roman Pindel

JB

BŁ. MAŁGORZATA ŁUCJA SZEWCZYK (1828 r. Wołyń - 1905 r. Nieszawa) - od 1890 r. związana z miastem Bielsko – Biała oraz Oświęcimiem. Założone przez nią instytucje (przedszkola, świetlice środowiskowe, domy opieki) działają do chwili obecnej na terenie województwa śląskiego. Zaliczona w poczet błogosławionych w 2013 r. 

BŁ. SANCJA JANINA SZYMKOWIAK  (1910 r. Możdżanów - 1942r. Poznań) - z wykształcenia romanistka, związana z Uniwersytetem A. Mickiewicza w Poznaniu, w okresie II wojny światowej pracowała jako tłumaczka dla jeńców francuskich i angielskich przebywających na terenie Poznania.

ŚW. JAN SARKANDER (1576 r. Skoczów - 1620 r. Ołomuniec) - niesłusznie  oskarżony o zdradę stanu i narodu, zmuszany do zdradzenia tajemnicy spowiedzi, poddany okrutnym torturom pozostał wierny danemu słowu.

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: