Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ludzie Karty 77 - wernisaż wystawy

We wtorek (03.10) na ternie Teatru im. A. Mickiewicza w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy ''Nie mogliśmy milczeć. Ludzie Karty 77''. Wystawa została przygotowana przez Ústav pro studium totalitních režimů, czyli czeski odpowiednik polskiego IPN?u. Wystawa dotyczy Karty 77, czyli czechosłowackiej inicjatywy, łączącej działaczy na rzecz przestrzegania praw człowieka. Była to odpowiedź na naruszanie przez władze komunistyczne podstawowych praw człowieka.

Wystawa pierwszy raz została wystawiona na placu Vaclava Havla w Pradze, w Cieszynie możemy podziwiać ją od 3. października w foyer teatru. W skład wystawy wchodzą zdjęcia dokumentów oraz aktywistów działających na rzecz karty 77. Przedstawione fotografie powstały w większości w czasie prowadzenia śledztw przeciwko działaczom organizacji.

Karta zyskała spory rozgłos w demokratycznych krajach Zachodniej Europy. Jej utworzenie pociągnęło za sobą wiele inicjatyw, które miały ją wspierać. Osoby, które aktywnie działały na rzecz Kart 77, spotykały się z licznymi prześladowaniami, w związku z czym utworzono specjalny komitet, którego zadaniem było dokumentowanie i nagłaśnianie prześladowań.

Wernisaż wystawy został zorganizowany w ramach festiwalu teatralnego „Bez Granic”. Wernisaż uświetnił występ Orkiestry Kameralnej Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Paderewskiego w Cieszynie pod kierunkiem Anny Wieczorek-Talik. Goście mogli napawać się muzyką, jednocześnie dowiadując więcej o historii Karty 77 i czechosłowackiego ruchu na rzecz obrony praw człowieka.

- Karta 77 była przejawem odwagi oraz świadomości, jak ważne w tym czasie były ruchy na rzecz obrony praw człowieka. Wystawa ma nie tylko uczyć historii, ale również upamiętniać osoby, które zasłużyły się podczas walki o prawa człowieka i obywatela. Takie osoby, jak Vaclav Havel, czy też Marta Kubisova powinny być zapamiętane – mówili czescy organizatory wystawy.

Oczywiście wystawa nie wyczerpuje tematu „Ludzi Kart 77”. Do stycznia 1990 roku Karta została podpisana bowiem przez 1883 osoby. Członkowie organizacji aktywnie działali w kraju oraz kontaktowali się z międzynarodowymi instytucjami, których głównym zadaniem była właśnie obrona praw człowieka. Organizacja została rozwiązana w 1992 roku, ponieważ przemiany ustrojowe doprowadziły do większego respektowania praw i wolności, gwarantowanych przez liczne konwencje międzynarodowe.

 


źródło: ox.pl
dodał: JS

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: