Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ludoznawcy zwiedzali Cieszyn

Polacy z Zaolzia zrzeszeni w Sekcji Ludoznawczej Polskiego Związku Kulturalno Oświatowego w Republice Czeskiej tym razem na wycieczkę poznawczą wybrali się całkiem nie daleko, bo tylko do polskiej części Cieszyna.

W czwartkowe popołudnie 4 grudnia zwiedzili aż pięć muzeów. Zaczęli od wystawy czasowej w Muzeum Śląska Cieszyńskiego poświęconej kaflom cieszyńskim, po której oprowadziła ich Zofia Jagosz-Zarzycka z Muzeum Śląska Cieszyńskiego. Stamtąd udali się do Sali Sesyjnej cieszyńskiego ratusza, gdzie o jej wystroju i historii opowiedział im pracownik Urzędu Miejskiego i przewodnik turystyczny zarazem Tomasz Lenkiewicz. Stamtąd udali się do prowadzonej przez Jerzego Wałgę Izby Cieszyńskich Mistrzów. Tam usłyszeli nie tylko o sławnych strzelbach Cieszynkach, ale także o wielu mniej lub bardziej znanych (lub właśnie mało znanych) twórcach ludowych Śląska Cieszyńskiego.

Ludoznawcy zwiedzili także Kościół Jezusowy i znajdujące się w nim Muzeum, po którym oprowadził Marcin Gabryś. Ostatnim programem podróży w czasie po Cieszynie była zabytkowa biblioteka klasztoru ojców Bonifratrów, o której opowiadał, pokazując dawne księgi Maksymilian Kuś. 

Program wycieczki przygotował i zwiedzanie zorganizował Grzegorz Studnicki, pracownik Muzeum Śląska Cieszyńskiego i wykładowca Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, członek Sekcji Ludoznawczej PZKO.

Zwiedzanie było wstępem do świątecznego spotkania ludoznawców, którzy po sporej dawce wiedzy zdobytej w kolejnych placówkach zasiedli do stołu w salce posiedzeń Zarządu Głównego PZKO, by przy świątecznych potrawach, które sami przygotowali, podyskutować o sprawach działalności Sekcji, organizowanych i współorganizowanych przez nią przedsięwzięć, jak m.inn. Konkurs Gwar Po Cieszyńsku po obu stronach Olzy, a także miło spędzić czas w towarzystwie przyjaciół o podobnych zainteresowaniach, w kręgu których leży nasz region, jego kultura, dziedzictwo materialne i duchowe i jego ochrona i przekazywanie potomnym.

 (indi)
 

Zobacz fotoreportaż>>>

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: