Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

L.U.C. i Bruno Schulz po ukraińsku – koncerty klubowe podczas Kina na Granicy

Wyjątkowy koncert otwarcia z udziałem Antoniego Komasy-Łazarkiewicza, Mary Komasy i Sinfonietty Cracovii nie będzie jedynym muzycznym punktem programu jubileuszowego Przeglądu Filmowego Kino na Granicy. Codziennie w  klubie festiwalowym Na Wzgórzu Zamkowym wystąpią nowi artyści.  

 

 Pierwszy klubowy koncert otworzy festiwalową scenę klubową już 29 kwietnia. Zagrają L.U.C. & Rebel Babel Ensemble. L.U.C., czyli Łukasz Rostkowski to polski raper, kompozytor i producent muzyczny, a także reżyser teledysków, koncertów i spektakl oraz promotor kultury brassowej. Jest autorem wielu konceptualnych albumów oraz projektów kilkukrotnie nominowanych do Fryderyków.

Założona przez L.U.C.a Rebel Babel Ensemble to międzynarodowa orkiestra łącząca muzyków, solistów i kompozytorów z różnych regionów Świata. Powstała w Polsce, leżącej w centralnej części Europy, w ciągu 6 lat połączyła ponad 11.000 muzyków z 20 krajów, stając się prawdopodobnie największym big bandem starego kontynentu. Na licznych koncertach w Europie i USA zawodowcy zagrali z młodzieżowymi, ochotniczymi i akademickimi orkiestrami tworząc niezwykłe spotkania - spełnienie marzeń wielu młodych muzyków. Podczas koncertu w Cieszynie Rebel Babel Ensemble zaprezentuje repertuar z najnowszej płyty "Dialog 2".


30 kwietnia w klubie festiwalowym zagra Midi Lidi.

Jest to czeski electroundergroundowy zespół założony w 2006 roku przez Petra Marka, Markéta Lisa i Prokopa Holoubka, który od 2011 roku wzmacnia Tomáš Kelar. Do tej pory wydali sześć albumów, które były kilkakrotnie nominowane do czeskiej nagrody muzycznej Anděl. Komponowali muzykę do sztuk teatralnych, seriali i filmów. Za „Protektora” zdobyli nagrodę filmową Czeski Lew. Do tej samej nagrody nominowani byli za muzykę do kolejnego filmu Najbrta „Polski Film”.

Midi Lidi lubią również remiksować. Ich najsłynniejszy remiks to „El Fusilado” zespołu Chumbawamba, który z kolei umieścił swoją wersję „Je toho hodně co říct” na EP „In Memoriam: Margaret Thatcher”. W 2019 roku dokonali transkrypcji piosenki grupy J.A.R., która, pod tytułem „Kiedy zdajesz sobie sprawę, że Putin…” opisuje kłopoty Midi Lidi podczas ich trasy koncertowej po Rosji. W 2021 roku wydali dwa nowe albumy: „No One Will Laugh at You If You Like People” i „Heal The World, wreszcie!”.

Ważnym wydarzeniem podczas cieszyńskiego Przeglądu będzie też koncert Karbido & Jurija Andruchowycza. Zagrają w klubie festiwalowym również 30 kwietnia.

Karbido to działająca we Wrocławiu eksperymentalna grupa muzyczna i interdyscyplinarna, związana z platformą działań artystycznych Hermetyczny Garaż Tomasza Sikory. Zespół charakteryzuje się zmienną i otwartą strukturą, również w obrębie instrumentarium. Najbardziej znanym projektem Karbido jest spektakl audio pt. „Stolik” – koncert grany na drewnianym, elektroakustycznym stole własnego autorstwa. Uniwersalność, zaskakującą nośność pomysłu i żywiołowe wykonanie doceniono podczas 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej OFF we Wrocławiu, nagradzając Karbido Grand Prix OFF. Karbido to także autorzy oprawy muzycznej do spektakli teatralnych.

Jurij Andruchowycz, ukraiński pisarz, poeta i wokalista jest autorem nowych, kongenialnych przekładów dzieł Brunona Schulza na język ukraiński. Z twórczością pisarza związany jest także poprzez inspirowaną nią płytę „Cynamon (z dodatkiem Indii)” nagraną razem ze wspomnianym zespołem Karbido. Jej premiera odbyła się w Drohobyczu w 2009 roku.


Podczas cieszyńskiego koncertu publiczność usłyszy teksty Schulza po ukraińsku i po polsku, a także utwory Karbido i Andruchowycza z płyt „Cynamon”, „Atlas Estremo”, „Absynt” oraz z przygotowanego właśnie przez artystów materiału do najnowszej książki Andruchowycza „Radio Noc”.

1 maja odbędzie się koncert BDHS - Blikajúci dychový hudobný systém.

BDHS mówią o sobie, że są dętą dyskoteką albo że grają dance music-rave. Zespół ze słowackiego Prešova określa swoją twórczość w różny sposób, ale nikogo nie pozostawia obojętnym. To kwintesencja dobrej zabawy w wykonaniu świetnych muzyków łączących tradycyjne instrumenty dęte z tanecznymi brzmieniami. BDHS to skrót, który może jednocześnie oznaczać na przykład Bass-Drums-Horns-System, Bach-Debussy-Händel - Sibelius, Brutálne dobrá hudobná skupina czy Braňo-Dušan-Honza-Svätopluk – żartują twórcy. Przede wszystkim jednak stoi za nim grupa muzyków, którzy na wszystko patrzą z dużą dozą humoru i odpowiednim dystansem.

2 maja organizatorzy zapraszają na koncert kapeli Bluszcz.

Bluszcz, czyli Jarek i Romek Zagrodni. Zespół pochodzi z Wrocławia i tworzy go dwóch braci, którzy debiutowali w 2017 roku albumem „Junior”. Już w 2019 roku wydali świetnie przyjęty krążek "W naszych domach", a po nim, w roku 2020 „Kresz". Obecnie są w trakcie promowania najświeższego wydawnictwa - "Nowy pop". Duet ma na swoim koncie koncerty m.in. na Open'erze, OFF Festivalu i Męskim Graniu.

Bracia określają swój styl muzyczny jako PRL Synthwave i miejscami faktycznie można odczuć wpływy tego popularnego gatunku, czerpiącego pełnymi garściami z nostalgii za latami osiemdziesiątymi. Ale wyczuwalna jest również inspiracja muzyką współczesną.

Wszystkie koncerty odbędą się w klubie festiwalowym Przeglądu Kino na Granicy, Na Wzgórzu Zamkowym.

 Jubileuszowy, 25. Przegląd Filmowy Kino na Granicy odbędzie się w dniach 29 kwietnia - 3 maja 2023 roku w Cieszynie i Czeskim Cieszynie. Trwa sprzedaż puli  akredytacji w promocyjnej cenie.

Wszystkie szczegóły na stronie: https://www.kinonagranicy.pl/ i Facebooku: https://www.facebook.com/kinonagranicy oraz Instagramie: https://www.instagram.com/kino_na_granicy/

mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: