Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

LOTE świętuje jubileusz 20-lecia istnienia

Już w najbliższy piątek (18 październik br.) w Cieszynie rozpoczną się obchody 20-lecia LOTE. Przez dwa dni uczniowie, kadra i absolwenci świętować będą podczas koncertów, nabożeństwa i balu.

Choć liceum liczy sobie dopiero 20 lat, historia Towarzystwa Ewangelickiego, które je założyło sięga końcówki XIX wieku, kiedy powołano do życia Towarzystwo Ewangelickie Oświaty Ludowej (przekształcone następnie w 1905 w Towarzystwo Ewangelickie). Głównym celem organizacji była działalność oświatowa, którą prężnie realizowano, jednak okres wojenny i powojenny przyniósł ograniczenie działalności, a nawet represje i bezprawne rozwiązanie Towarzystwa. Dzięki wytrwałości członków i sympatyków po odzyskaniu niepodległości Tow. Ewangelickie wznowiło działalność i odzyskało jeden ze swoich budynków - na rogu ulic Stalmacha i Sienkiewicza, gdzie wkrótce utworzono liceum, które obchodzi właśnie jubileusz 20-lecia: - 20 lat to może nie jest dużo, ale jestem dumna, że przez ten czas udało się tyle osiągnąć, że szkoła się rozwija, że zajmuje wysokie pozycje w rankingach, że ma mądrych i twórczych absolwentów i zmotywowanych uczniów - mówi  Lidia Pałac, Dyrektor LOTE: - Dlatego chcieliśmy uczcić ten jubileusz, podziękować, spotkać się z absolwentami, twórcami szkoły, dawną kadrą. Cieszymy się, że w obchody włączyli się zarówno uczniowie, jak i absolwenci naszej placówki, którzy są utalentowani muzycznie, dlatego jubileusz ma również formę koncertu. Podczas sobotniego nabożeństwa w krótkich formach teatralnych  wystąpią także uczniowie razem z absolwentami.

Obchody 20-lecia rozpoczną się w piątek o godz. 17.00 w kościele Jezusowym w Cieszynie. Wystąpi chór szkolny połączonych sił liceum i gimnazjum, który zasilą głosy absolwentów, nauczycieli, sympatyków szkoły oraz członków Wyższobramskiego Chóru Kameralnego. Chórowi jubileuszowemu towarzyszyć będzie orkiestra kameralna pod dyrekcją Jean – Claude’a Hauptmanna.

Partie solowe wykonają uczniowie i absolwenci LOTE, niektórzy już z dużym dorobkiem artystycznym:

Paweł Konik - absolwent LOTE z 2006 r. Ukończył Akademię Muzyczną im.Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego, obecnie występuje na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku, koncertował z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonią Śląską, Sinfonietą Cracovią, i wielu innymi. Zdobywca nagród w konkursach wokalnych.

Aleksandra Malina - uczennica klasy II LOTE. W czerwcu br. zdobyła wyróżnienie na festiwalu GRAND PRIX Edith Piaf w Krakowie.

Martyna Franek - uczennica klasy III GTE - występowała w programie telewizyjnym "Bitwa na głosy" w drużynie Haliny Młynkowej.

Paweł Cienciała - absolwent 2009 r., aktualnie kończy studia na Akademii Rolniczej w Krakowie.

Marta Cienciała - uczennica klasy III GTE

Kilkakrotnie w czasie koncertu nasz dyrygent JeanClaude Hauptmann odda batutę naszym absolwentom:

Piotrowi Sikorze - absolwentowi z 2000 r., dziś nauczycielowi j.niemieckiego w LOTE i SPTE, prowadzącemu chór Wyższobramski.

Joannie Korczago - absolwentce z 2009 r. studiującej na Uniwersytecie Muzycznym w Warszawie.

Wojciechowi Wantulokowi - absolwentowi 2013 r., obecnie studentowi I roku Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury.

W programie koncertu dominować będzie muzyka filmowa, np. z filmów: Pianista, Skrzypek na dachu, Gladiator, Król Słońce, musicalu Nędznicy.

Organizatorzy serdecznie zapraszają również w sobotę (19.10.2013) o godz. 11:00 na uroczyste nabożeństwo jubileuszowe: - Po nabożeństwie zapraszamy do szkoły na poczęstunek oraz na spotkania z wychowawcami. W holu szkoły będzie można obejrzeć wystawę zdjęć oraz nabyć Księgę Jubileuszową - zachęca Lidia Pałac, Dyrektor LOTE i dodaje - Zapraszamy też na godzinę 19:00 na Bal Jubileuszowy w Hotelu "Diament" w Ustroniu.
 

Ci, którzy nie mogą zjawić się osobiście, mogą śledzić koncert i nabożeństwo za pośrednictwem strony www.parafia.cieszyn.org.pl

(artykuł sponsorowany)

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: