Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Linoryty Jana Gluzy w Galerii Zmiennej w Cieszynie

Marcowa ekspozycja ''Spacerkiem po Polsce'' udostępniona w szpitalnej galerii - to linoryty, którymi Jan Gluza z Dzięgielowa zapamiętał odwiedzane miejsca i poznanych ludzi. Zapraszamy do obejrzenia wystawy, która znajduje się w Zespole Poradni Specjalistycznych Szpitala Śląskiego w Cieszynie, wstęp bezpłatny.

Jan Gluza to malarz, rzeźbiarz i grafik. Swoje umiejętności kształtował w Pracowni Plastycznej Marynarki Wojennej, gdzie poznał m.in. technikę linorytu. W swojej twórczości artysta zawsze promuje piękno Ziemi Goleszowskiej oraz Śląska Cieszyńskiego.

- Moje prace znajdują się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego oraz w wielu urzędach, a także w prywatnych zbiorach na terenie Austrii, Kanady i Francji - mówi artysta. – Najbardziej cenię sobie wystawy w warszawskich salach „Zachęty” i „Starej Kordegardy”. Jan Gluza jest członkiem Koła Plastyków przy Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.

Linoryt jest techniką graficzną należącą do technik druku wypukłego, podobny jest do drzeworytu wzdłużnego z tą różnicą, że rysunek naniesiony jest na linoleum, który żłobi się za pomocą dłut, noży i innych narzędzi umożliwiających cięcie materiału. Tak przygotowaną matrycą wykonuje się odbitki na prasie ręcznej lub za pomocą kostki introligatorskiej. Linoleum, które w dzisiejszych czasach odchodzi w zapomnienie, wciąż jest doskonałym materiałem do stworzenia linorytu. Grafiki wykonane techniką linorytu są zazwyczaj czarno–białe, choć można się spotkać z kolorowaniem poszczególnych białych miejsc ręcznie – dla osiągnięcia odpowiedniego efektu. Wykonanie linorytu jest pracochłonne, pocieszający jest jednak fakt, że powstałą matrycę można wykorzystać wielokrotnie. Mimo niesamowitych prac, które powstają w ten sposób, technika linorytu i inne tradycyjne techniki grafiki warsztatowej są coraz mniej popularne, zapewne dla tego, że wymagają dużo pracy i zajmują wiele czasu.

- Serdecznie zapraszamy do prezentowania swojej twórczości w przyjaznej atmosferze Galerii Zmiennej, tel. kontaktowy 33/ 854 92 18 - zachęca Barbara Karnas ze Szpitala Ślaskiego w Cieszynie.

 

red./mat.pras.
 

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: