Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Linia Skoczów-Cieszyn na ukończeniu. Na pociągi trzeba będzie jednak poczekać

Linia kolejowa między Skoczowem a Cieszynem ma zostać oddana do użytku już 1 lipca. Wiele jednak wskazuje na to, że na kursy pociągów trzeba będzie jeszcze poczekać.

Do naszej redakcji wpłynęło pismo od Błażeja Forjasza z portalu Koleje Śląska Cieszyńskiego, które skierował do marszałka Jakuba Chełstowskiego. Z listu możemy się dowiedzieć, że Koleje Śląskie odmówiły realizacji przewozów pasażerskich na wspomnianym odcinku w okresie od 1 lipca do 10 grudnia, do kiedy to obowiązuje obecny rozkład jazdy. Redaktor pyta o przyczyny takiej decyzji oraz wskazuje zagrożenia z nią związane.

Według Forjasza, brak uruchomienia połączeń od 1 lipca skutkować może nawet koniecznością zwrotu dofinansowania unijnego na realizację całej inwestycji (około 85% kosztów). Urząd Marszałkowski, przy aplikowaniu o środki, zadeklarował bowiem podjęcie takiego działania "tuż po rewitalizacji, zwłaszcza na szlaku Goleszów-Cieszyn".  

Co więcej, zdaniem redaktora wyremontowana i nieużywana linia może być narażona na akty wandalizmu. - Odcinek biegnie częściowo przez niezamieszkałe tereny, w których w przeszłości wielokrotnie dochodziło do kradzieży m.in. sieci trakcyjnej. Po oddaniu do użytku trasa ta przestanie być także pilnowana przez prywatne firmy wynajęte do ochrony mienia przez wykonawców rewitalizacji poszczególnych odcinków - pisze Forjasz.

Z pełną treścią pisma można zapoznać się tutaj. Marszałek Chełstowski - w myśl przepisów Ustawy o dostępie do informacji publicznej - ma czas na odpowiedź w ciągu dwóch tygodni.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

16
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-05-04 18:42:25
ciotka matylda: Czyli po 31grudnia 2022 roku Urząd Marszałkowski ogłosi przetarg na remont linii kolejowej do Cieszyna! Po półrocznym ,,leżakowaniu,, okaże się ,że ktoś ukradł szyny albo trakcje elektryczną! To co wyprawiają nasi ,,karierowicze,, z nadania pisowskiego przypomina mi działania speców w stadninach koni. A żeby było śmieszniej to wszystko dzieje się w sytuacji ogłoszenia przez premiera programu ,,KOLEJ plus! I tak jest z każdym ,,plusem,, ogłaszanym przez gościa który podobno jest premierem! No ale znając skłonności do konfabulacji pan premier ogłosi kolejny sukces,będziemy mieli najdłuższe linie kolejowe po których nie jeżdżą pociągi. I to wszystko w trosce o suwerena aby nie musiał wydawać ,,piniyndzy,, na bilety kolejowe!
2022-05-04 20:17:10
Vito: "okaże się ,że ktoś ukradł szyny albo trakcje elektryczną" Matyldo to już nie ten rząd. Nie trzeba bac się o takie rzeczy. Ps. Coś dużo tego gdybania w twoich wypocinach. Chyba wasi piarowcy strajkują. Wróćcie lepiej do inflacji. Temat rzeka. Nawet dobrze wam szedł.
2022-05-04 21:16:46
DŻON Z KENTAKI: Tory są OK. Proszę popatrzeć na drogę.
2022-05-04 21:35:45
andr0460: Jak PiS za coś się bierze to wszystko spierd..li
2022-05-04 22:10:43
doler: Szczerze... ale tym i tak nikt by nie jeździł. Inwestycja skazana na porażkę od początku. Tak samo jak CPK. Czy odbudowa pałacu Saskiego za 2.5 MLD zł. W tym samym czasie rodzice dzieci chorych na SMA — żebrzą wszędzie o pieniądze na ratowanie swych dzieci głupie 3 mln, bo pieniędzy nie ma.. Piso ciołki, piso zarządzanie, piso dramat.
2022-05-04 23:10:29
św. Patryk.: narodowe pociągi rusza zaraz po tym jak milionowy narodowy elektryk zjedzie z taśm narodowej fabryki i narodowy prom wróci do Świnoujścia z narodowego rejsu dookoła świata
2022-05-04 23:16:07
sierżant_Niemyty_Wycior: Vito ma racje - ta władza nie kradnie miedzianych kabli, ta władza kradnie milionami czystą żywą gotóweczkę
2022-05-05 11:01:38
Selma: No cóż, Vito, nie wiedziałam, że złomiarze pracują w rządzie. To faktycznie słabo musiały te poprzednie rządy zarabiać, żeby się na kable i inne metalowe elementy połakomić. Teraz za to paniska nic nie potrzebują :)
2022-05-05 12:50:51
pszeniczny: Nie żebym był złośliwy, ale budowniczowie socjalizmu zawsze mieli pod górkę.
2022-05-05 15:36:20
RysiekK22: do dolera : to czy "nikt by tym nie jeździł" zależy od Polityki Transportowej która powinna zniechęcać obywateli do zachowań szkodliwych ( inwazja ałtkowa na miasto i szybki poSUV tymi ałteczkami w tym mieście ) i zachęcać do zachowań pożądanych (korzystanie z ekozbiorkomu ). Można to robić nawet na poziomie powiatu
2022-05-05 16:25:13
miriam11: Noo Rysiu, brawo. A teraz pokaż mi gdziesz to są pobudowane parkingi dla samochodów przy dworcach/ przystankach wzdłuż owej linii kolejowej? No chyba że powiat bydzie dowożoł chyntnych ekofurmankom :-)
2022-05-05 16:29:56
miriam11: A spróbuj zadzwonić do powiatu. Ciekawe co ci powiedzą na temat ekozbiórkomu.
2022-05-05 17:19:50
RysiekK22: Ni ma tych elementów bo władza nie została zmuszona do ich zrobienia. Pisząc że polityka może być robiona na poziomie powiatu nie pisałem że należy liczyć na dobrą wolę i chęć obecnych władz powiatowych miejskich czy jakichkolwiek. Chodzi o to że obywatele mają wpływ poporzez potencjalną możliwość wymuszenia tych działań na tych władzach ( kadencji obecnej lub następnej ) --- W temacie parkingów przy dworcach dla prywatnych ałteczek to owszem w mniejszych miejscowościach ( jeszcze ) nie cierpiących z powodu zatłoczenia miałyby one tymczasowo sens, niemniej wszędzie indziej ( zwłaszcza w głównych dworcach większych miast powiatu ) powinno się zwalczać, wręcz uniemożliwiać parkowanie ałtkami przy tych dworcach, a dowóz winien odbywać się transportem miejskim (włącznie z tanimi taksówkami )
2022-05-05 20:54:05
miriam11: Zwrócę ci tylko uwagę że większość tych "AŁTECZEK " w Cieszynie podjeżdża zwłaśnie z tych małych miejscowości. Ekologia nigdy nie wygra z Ekonomią!!!
2022-05-05 20:57:40
miriam11: Zresztą cała ta europejska "EKOLOGIA" ma tyle wspólnego z eko , co patyk z patologią. Ściema i HIPOKRYZJA !!!!!!!!
2022-05-06 19:58:43
RysiekK22: Na tym właśnie polega patologia że te ałteczka, w takiej ilości i w takiej ich formie wjeżdżają do Cieszyna i innych miast i dokonują w nich masowego poSUVu. Słuszna Polityka Transportowa zatrzymałaby je na obrzeżach miasta w centrach przesiadkowych- to oczywiście opcja dla tych którzy nie przyjechaliby pociągiem ( a należy dążyć do tego by przyjechała większość )--- aha i jeszcze jedno : nie używajcie pojecia "ekonomia" do opisu tej obecnej patologii a zwłaszcza to twierdzeń że "wygrywa z ekologią" gdyżto żadna ekonoia ino dozwolenie niektórym roszczeniowym grupom na szkodnictwo i nieobciążanie ich za czynienie tego szkodnictwa. Tu należałoby wprowadzić pojęcie "kosztów zewnętrznych transportu" ale poziom dyskusyji publicznej w Cieszynie przy okazji tzw "planu transportowego" pokazuje że dla tutejszego ludu i władz pojęcie , póki co , abstrakcyjne :( Może Misją Oświeceniową uda mi sie ten stan rzeczy zmienić
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: