Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Lidia Wajdzik z prestiżową nagrodą

Diecezjalna zelatorka Apostolstwa Dobrej Śmierci, propagatorka misji i inicjatorka nowenny pompejańskiej na Śląsku Cieszyńskim i w Polsce pochodząca ze Skoczowa Lidia Wajdzik została wyróżniona Nagrodą św. Maksymiliana Marii Kolbego.

To była szósta tego typu uroczystość. Wybitne osobistości Diecezji Bielsko-Żywieckiej, otrzymują wyjątkową nagrodę.  To kopia figurki „Matki Bożej zza drutów”. Oryginalna figurka maryjna znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, w kaplicy „Matki Bożej zza drutów”. Figurka powstała w czasie II wojny światowej w KL Auschwitz. Wykonał ją na terenie niemieckiego obozu w 1940 r. więzień Bolesław Kupiec (nr 792). Twarz blisko dwudziestocentymetrowej figurki Matki Boskiej jest skupiona i smutna. Jej płaszcz z kapturem na plecach przypomina opończę przepasaną góralską krajką. Także wieńcząca głowę gwiaździsta korona zawiera motywy góralskie.

Kopia„Matki Bożej zza drutów” z Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, trafia do nagrodzonych tym wyróżnieniem za wybitną działalność ewangelizacyjną i apostolską. Tegoroczna nagroda, wręczona przez Biskupa Diecezji Bielsko Żywieckiej Romana Pindla, trafiła do rąk Lidii Wajdzik ze Skoczowa, diecezjalnej zelatorki Apostolstwa Dobrej Śmierci, propagatorka misji i inicjatorka nowenny pompejańskiej na Śląsku Cieszyńskim i w Polsce.

Gala wręczenia nagrody odbyła się w formie wirtualnej – w postaci wydarzenia zaaranżowanego 16 stycznia 2022 r. w mediach społecznościowych.

- Podobnie jak przed rokiem, na przeszkodzie w zorganizowaniu uroczystości w Oświęcimiu stanęły obostrzenia epidemiczne – wyjaśnił ks. Piotr Hoffmann, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kurii diecezjalnej w Bielsku-Białej. Kapłan, który jest jednocześnie członkiem i przewodniczącym Kapituły wyłaniającej laureatów, ogłosił w kaplicy kurialnej nazwisko tegorocznej zwyciężczyni głosowania.

Odbierając z rąk biskupa figurkę „Matki Bożej zza drutów” Lidia Wajdzik, podziękowała Bogu i Maryi za to, że przez lata mogła podjąć się służby krzewienia dzieł Bożych.


- Panie Boże, Ty dajesz mi te ‘buty duchowe’ o dwa, trzy rozmiary za duże. Dodajesz mi lat, ale dodajesz mi zadań. Muszę sobie z tym poradzić, lecz mam bardzo dużo ludzi, którzy mi pomagają – zwierzyła się w swym wystąpieniu.

Laureatka w szczególności podziękowała ks. kan. Witoldowi Grzombie, proboszczowi parafii pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie – wspólnoty, która nominowała panią Lidię, a także jego poprzednikowi śp. ks. Alojzemu Zubrowi. Wyróżniona przywołała też postać śp. ks. Franciszka Sedlaczka, proboszcza parafii w Dębowcu. Podziękowała mu za chrzest święty i za pobłogosławienie jej małżeństwa.

- Chciałam też podziękować moim rodzicom – Stefanii i Pawłowi – za to, że dali mi najpiękniejszy posag – katolickie wychowanie i wykształcenie – dodała, wyrażając także wdzięczność innym osobom, m.in. mężowi, synom, wnukom, ich rodzinom oraz wielu innym, w tym biskupom, a także kolejnym przełożonym z Górki Klasztornej, gdzie znajduje się polskie centrum Apostolstwa Dobrej Śmierci.
Przyznała, że nazwa „Apostolstwo Dobrej Śmierci” była dla niej początkowo „trochę przerażająca”.

- Tak ją na początku odbierałam. Ale otwierają się kolejne wspólnoty. To także dzięki wielu proboszczom i duchownym – dodała, życząc zarazem wszystkim „dobrej w oczach Boga śmierci”.  - Bo umrzeć w łasce Boga to wygrać wszystko – zapewniła.

Podkreśliła rolę „elity Pana Boga”, jak określiła zelatorki i zelatorów, członków Apostolstwa Dobrej Śmierci i rodziny pompejańskiej. - Nie byłoby tych dzieł, gdyby ta armia ludzi nie włączyła się z sercem do szerzenia Królestwa Niebieskiego – zaakcentowała. Pani Lidia wspomaga jednocześnie misje w Tanzanii i ubogie rodziny na Syberii. Dzięki jej staraniom ponad 100 tanzańskich dzieci otrzymało środki na podjęcie nauki w szkole, a dwóch tamtejszych kleryków ma ufundowane stypendia. Laureatka jest także zaangażowana w dzieło duchowej adopcji, modlitwę w intencji dzieci nienarodzonych.

W wyniku działalności Lidii Wajdzik w 2008 roku zainicjowano nabożeństwa pompejańskie na Kaplicówce w Skoczowie. W czasie comiesięcznych czuwań wierni odmawiają kolejne części Różańca św., modląc się m.in. o świętość rodzin, życie dla wszystkich poczętych dzieci, zerwanie z nałogiem alkoholizmu czy powstrzymanie kryzysu wiary i kryzysu gospodarczego na świecie. Modlą się za kapłanów, biskupów.

Do nagrody nominowano mniej, niż zwykle podmiotów – dwie osoby fizyczne i stowarzyszenie.

Parafia św. Marii Magdaleny w Cieszynie wytypowała do nagrody Krzysztofa Czarnotę – znanego ewangelizatora, Nadzwyczajnego Szafarza Komunii Świętej, prezydenta Legionów Maryi w Cieszynie, członka Apostolatu Maryjnego, Ruchu Szensztackiego, propagatora Żywego Różańca, zaangażowanego w grupę Odnowy w Duchu Świętym „Radość” i Szkołę Nowej Ewangelizacji „Zacheusz”.Ponadto zostało nominowane także Rycerstwo Niepokalanej przy parafii św. Maksymiliana Kolbego w Ciścu. Wspólnota MI działa od 40 lat i obecnie podjęła działania zmierzające do powstania żłobka oraz domu dziennego pobytu dla osób starszych.

Biskup Roman Pindel pogratulował wszystkim nominowanym i wyraził nadzieję, że coroczne wręczanie nagrody za ewangelizację pobudza nowych członków Kościoła, którzy chcą się zaangażować w taką działalność zarówno na polu parafialnym, jak i szerzej – w diecezji i w Polsce. - Niewykluczone, że kiedyś będziemy wręczać tę nagrodę osobie ewangelizującej poza granicami Polski – dodał.

Celem nagrody jest promocja działalności ewangelizacyjnej oraz pobudzenie wrażliwości apostolskiej, a laureatem nagrody może być osoba duchowna, świecka, członek instytutu życia konsekrowanego albo stowarzyszenia życia apostolskiego oraz organizacja, wspólnota lub stowarzyszenie, które prowadzą działalność ewangelizacyjną i apostolską.

 

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

20
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-01-18 11:19:53
nobody66: Przepraszam, w którym wieku żyjemy? Jeszcze niedawno myślałam, że żyjemy w czasach wysoko rozwiniętej nauki, technologii, eksploracji kosmosu, a tu się okazuje, że u nas średniowiecze ma się dobrze i nie odpuszcza.
2022-01-18 14:39:40
pastor.ewangelikalny: W Kościele szczególną nienagannością, pod każdym względem, powinni wykazywać się biskupi, ponieważ to oni modelowo, w założeniu uchodzą za przykład, wzór cnót i odpowiedniego chrześcijańskiego życia. Wg Tory, kapłani nie mogli posiadać niemal żadnej skazy na duszy i ciele, a wszelkie zaniedbania, nawet te najmniejsze, karane były śmiercią, jak w przypadku Nadaba i Abihu, którzy pełnili służbę w stanie nietrzeźwości. Biskupi w swej posłudze odpowiadają nie tylko za samych siebie, również podległy im Kościół, z czego przy powtórnym przyjściu i zakończeniu swego ziemskiego pielgrzymowania zostaną rozliczeni i to ostatecznie, czyli bez możliwości odwołania. Dlatego w dawnych wiekach bywało, że osoby sumienne starały się odżegnywać od obarczania się odpowiedzialnością kapłaństwa, tym bardziej od obsady stolicy biskupiej.
2022-01-18 14:40:09
pastor.ewangelikalny: Na posłudze biskupa ciąży szczególna odpowiedzialność. Kościół próbujący uchodzić za autorytet etyczny i moralny pod tym samym kątem jest oceniany przez wiernych i pozostałych. Nie możemy tolerować sytuacji, kiedy ukrywana jest osoba dopuszczająca się przestępstwa i w odniesieniu do sprawujących funkcje publiczne tego rodzaju zachowanie jest karane (słusznie). Kościół nie jest instytucją państwową, co nie oznacza, iż biskupi nie są zwolnieni z obowiązku informowania o przypadkach/podejrzeniach przestępstw. Ograniczanie patologicznych, karalnych i karygodnych czynów zależy od ich wykrywalności, a nie wysokości kary za ich popełnienie. Typowy przestępca rozważa możliwość denuncjacji i nie przejmuje się przewidywaną karą. Dlatego biskupi (pomimo faktu rozdziału Kościoła od państwa), z przyczyn moralnych i etycznych powinni zawiadamiać o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, tym bardziej, iż modelowo ich zachowanie winno być upatrywane jako wzorcowe, a po wtóre, ofiarami konkretnego rodzaju przewinień są dzieci. Dobry pasterz powinien chronić bezbronnych przed niebezpieczeństwami. Ten, kto nie chroni powierzonego dobytku przed zagrożeniami, nie jest godny nazywać się biskupem, jest zwykłym najemnikiem, jak opisuje Biblia.
2022-01-18 14:40:40
pastor.ewangelikalny: W Biblii ze szczególnym potępieniem spotkały się grzechy wobec najmniejszych i zgorszenia. Zostało napisane: „Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych”. Warto dodać, iż od biskupów wymaga się więcej, jako tych obdarowanych sporą ilością łask i przez to spoczywa na nich adekwatnie większa odpowiedzialność.
2022-01-18 14:41:41
pastor.ewangelikalny: Szczucie na jedną z kilku wspólnot wyznaniowych jest równie karygodne, jak szczucie na poszczególne osoby deklarujące (i niedeklarujące) orientacje uznawane za mniejszościowe. Polska NIGDY NIE BYŁA WYZNANIOWYM MONOLITEM. Kto na tym wzajemnym szczuciu próbuje zbijać kapitał polityczny?
2022-01-18 14:43:00
pastor.ewangelikalny: Jak zauważył Richard Dawkins, W czerwcu 2000 gazeta „News of World”, mimo bardzo ostrej konkurencji powszechnie uznawana za najobrzydliwszy szmatławiec na Wyspach Brytyjskich, zorganizowała kampanię pod nazwą „name and shame” („wskaż i zawstydź”); bardzo niewiele oddzielało tę medialną akcję od bezpośredniego podburzania samozwańczych stróżów porządku do wzięcia spraw we własne ręce i zastosowania wobec pedofilów zasad ludowej sprawiedliwości. W jednym z angielskich miast tłum zelotów napadł nawet na dom pediatry z miejscowego szpitala, bo ludność nie potrafiła odróżnić pediatry od pedofila. Lęk przed pedofilią przybrał postać powszechnej histerii, a rodzice zaczęli wpadać w panikę.
2022-01-18 14:43:49
pastor.ewangelikalny: Od kiedy np. R. Polański nosi sutannę? To, że przestępcy są na wolności, dowodzi słabości państwa. To państwo jest od karania i wymierzania sprawiedliwości, a nie samozwańczy lokalni szeryfowie, tworzący atmosferę samosądu i jeszcze próbujący na tym zbijać politykę. O czym to świadczy? Bynajmniej nie o postępie. współcześnie zdarza się, że samozwańcy i uzurpatorzy zwą się dumnie rzekomymi "aktywistami" i "społecznikami".
2022-01-18 14:45:30
pastor.ewangelikalny: W sprawie pedofilii polski episkopat spokojnie może podać rękę francuskiemu rządowi. Jaki wniosek? Co te sytuacje ze sobą łączy? Jak widzimy, sprawa ma szerszy kontekst i dotyczy wielu środowisk. Sprawców należy ścigać, a patologii nie ograniczać tylko do jednego środowiska. Tym bardziej pod potrzeby polityczne. Żadne przestępstwo nie ma etykietki wyznaniowej a sprawcami/sprawczyniami są LUDZIE, a nie hipotetyczni katolicy, ateiści, czy pastorzy. Każde przestępstwo jest uwarunkowane społecznie, bynajmniej nie wyznaniowo.
2022-01-18 16:08:04
krzysztof  mm: 2022-01-18; 09:35:55 - krzysztof mm: bielsko-żywiecka kuria to już kompletnie skompromitowana instytucja, a jej biskupi po uszy w bagnie pedofilskich afer - nagrody, dyplomy, figurki, uśmiechy, kamery, „Matka Boża zza drutów”... pytam co zrobili dla matek za drutami przy naszej wschodniej granicy?
2022-01-18 16:09:17
krzysztof  mm: i kogo ten jasny i oczywisty tekst tak zabolał, że postanowił usunąć?
2022-01-18 16:44:22
św. Patryk.: pastorze doncio, jak chcesz tę swoją grafomanię promować to jeszcze ze 20 kont minimum se musisz założyć
2022-01-18 19:22:52
doler: Pandel obrońca pedofili. Rakoczy alkoholik ich krył, Pindel ich chroni. I zrzuca odpowiedzialność na gwalconego 12 letniego chłopca bo trzeba zbadać czy nie był gejem i nie sprawiało to dziecku 12 letniemu przyjemności. Jakim gnojem trzeba być by chronić pedofili i do tego zrzucać winę na dziecko. Taki jest kościół katolicki, obłuda, alkoholizm, hazard, prostytucja, pedofili ale co tam aleluja i do przodu. Liczy się kasa i życie w luksusie. Przywdziej koloratkę i możesz legalnie w Polsce gwałci dzieci.
2022-01-18 19:57:17
oxjas1: Ciekawe jaki bylby odsetek katolikow, gdyby tak jak w Niemczech, poszczegolne koscioly utrzymywaly sie z odpisow podatkowych wiernych. Ciekawostka - na poczatku Polacy jezdzacy do Niemiec na robote deklarowali sie jako katolicy, jak sie odwiedzieli o podatku, nagle wszyscy stracili wiare... i tego najbardziej sie polski Kosciol obawia...
2022-01-18 20:11:10
oxjas1: „ Zastanawiam się, jakie w naszym prawie i mentalności są bariery, które sprawiają, że przestępca noszący strój duchowny unikał odpowiedzialności. Dochodzę do przekonania, że jedną z takich barier jest kościelny język, który zbrodnie molestowania zastępuje terminem "nieuporządkowanie wewnętrzne kapłana" - ocenia dr hab. Błażej Kmieciak, przewodniczący Państwowej Komisji ds. Pedofilii. Tymczasem wciaz czytamy, ze biskupi i kurie nie chca z komisja wspolpracowac.
2022-01-19 12:30:15
Krym61: Samozwańczym sędziom i moralizatorom, chcę przypomnieć: Mat.7,3 "Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? " Zaś nowoczesnym prześmiewcom wiary i tradycji powiem tylko tyle: cieszcie się, że podobni wam nie żyli wcześniej, bo pewnie by was na tym świecie nie było.
2022-01-19 13:52:10
pół_Sasina_z_Wiślicy: samozwańczemu moralizatorowi powyżej zwracam uwagę, że wystarczyłoby by jego ojciec płodził go w pozycji na jeźdźca a nie misjonarskiej, i by go na sto procent na tym świecie nie było, i takich gdybań co do jego istnienia jest wiele - cieszmy się, że podobnych jemu prześmiewców uczciwości, przyzwoitości i rozumu jest już niewielu i coraz mniej
2022-01-19 15:13:38
Krym61: pół_Sasina_z_Wiślicy, podobnie jak wszystkie dotąd, również obecna rewolucja opierałą się przede wszystkim na bezmyślności i naiwności mas. Konkluzja moja jest taka, że lepiej mi być w mniejszości myślących niż w bezrefleksyjnym tłumie... a co do personalnych inwektyw, nie robią na mnie wrażenia a są jedynie potwierdzeniem braku rzeczowych argumentów ich autora. Miłego dnia i wolnej chwili na refleksję życzę.
2022-01-19 16:58:08
pół_Sasina_z_Wiślicy: Krym póki co jesteś ewidentnie w bezrefleksyjnej mniejszości, przykro mi - a co do inwektyw, od nich zacząłeś tu komentować, twoja teza, że "są jedynie potwierdzeniem braku rzeczowych argumentów ich autora" pasuje jak ulał - tak, z myśleniem masz problem
2022-01-19 17:27:03
Krym61: pół_Sasina_z_Wiślicy - by się nie kompromitować, mogłeś już nie zabierać głosu. Nie skorzystałeś z okazji, jak również z tej na refleksję. Po wypowiedzi światło dzienne ujrzała nie tylko indolencja w merytorycznej wymianie poglądów, ale i braki w podstawach arytmetyki. Wystarczy rzucić okiem na wielość komentarzy powielających jedynie słusznych poglądów, które również głosisz. Nie musisz się dalej wysilać> Już tu nie zajrzę, nie mam zamiaru taplać się w takich żenujących wypocinach.
2022-01-19 17:34:05
pół_Sasina_z_Wiślicy: chciałbyś, ale ci nie wychodzi - kolego, żeby pisać z głową, to przede wszystkim głowę trzeba mieć w porządku
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: