Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Lepiej dmuchać na zimne

Gołąbie na cieszyńskim rynku to widok, który wpisał się na stałe w krajobraz tego miejsca. Z uśmiechem patrzymy na naszą pociechę która biega wśród tłumnie zgromadzonych ptaków lub wyciąga rączkę z bułką, którą koniecznie chce się z kimś podzielić i tym kimś są właśnie ciekawe wszystkiego gołębie. 

Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że gołębie również mogą przenosić cały szereg chorób. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka zasad.

-  Przede wszystkim najważniejsze jest jednak zachowanie higieny. Osoby dorosłe muszę pamiętać o tym, że, dziecko po przebywaniu w towarzystwie gołębi musi natychmiast umyć ręce. Niestety często dzieje się tak, że maluch po kontakcie z gołębiem sięga rękoma do buzi i zajada tą samą bułkę, którą przed chwilą karmiło ptaszki - mówi Teresa Wałga z Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Cieszynie.

I właśnie takie zachowania są najbardziej niebezpieczne. Od gołębia możemy zarazić się na przykład salmonellozą, która często występuje jako zatrucie pokarmowe. Z kolei niebezpieczeństwo zarażenia się chlamydofilozą występuje u ludzi z osłabionym układem immunologicznym, którzy głaszczą i karmią gołębie.  

- Do wszystkiego trzeba podchodzić rozsądnie, zachowanie higieny zabezpiecza przed chorobami zakaźnymi – podkreśla T. Wałga - Trzeba jednak sobie zdawać sprawę, że gołębie stanowią jakieś zagrożenie.

 

BSK

  •  
źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: