Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Lena i Jakub. Najpopularniejsze imiona

Ile w ubiegłym roku przybyło nam dzieci? Jakie imiona najchętniej wybierają w powiecie cieszyńskim rodzice dla swoich nowo narodzonych pociech?

Danymi, które niepokoją jest malejąca liczba urodzeń – w 2013 roku odnotowano 1544 narodziny, w 2014 roku przybyło nam o ponad 150 dzieci mniej – 1393.

Statystycznie od wielu lat rodzi się więcej dziewczynek niż chłopców – w ubiegłym roku powiat cieszyński zyskał 717 nowych mieszkanek. Chłopców w tym samym okresie urodziło się 676. Łącznie 1393 pociech. Oczywiście nie w każdej gminie te proporcje obowiązuj, na przykład w Cieszynie

Jak informuje nas Artur Lorek, kierownik USC Cieszyn najchętniej wybieranymi w powiecie imionami dla dziewczynek jest: - Lena (35 wystąpień), Wiktoria 33, Julia, Maja, Zuzanna -po 30, Amelia 24, Oliwia 21, Emilia 20, Nadia 20, Maria 18.

Jeśli chodzi o imiona dla chłopców – wracamy do tradycyjnych – prym wiodą Jakub, Michał i Wojciech. – Wśród chłopców zanotowaliśmy najczęściej imiona: Jakub 41, Michał i Wojciech po 27, Filip i Kacper po 26, Mateusz 22, Szymon 21, Jan 20, Adam i Antoni po 19 – podaje kierownik cieszyńskiego USC.

W Skoczowie, jak informuje nas Marek Dąbrowski - Inspektor Ewidencji Ludności Urzędu Miejskiego, również wiedzie prym Lena choć tyle samo wystąpień (po 8) ma Maja. Po 5 dziewczynek urodzonych w 2014 i zameldowanych w Skoczowie nosi imiona: Julia, Marta i Zuzanna. Również chętnie nadawanymi imionami w Skoczowie są: Amelia, Oliwia, Anna, Paulina, Natalia, Wiktoria, Nadia.

Wśród chłopców w Skoczowie zdecydowanie wygrywa imię Jakub (11), potem Franciszek (5), po 4. Tomasz, Maksymilian, Michał, Ksawery, Wojciech.

Podobnie np. w Goleszowie: - W 2014 r w gminie Goleszów najczęściej nadawano imię: Adam, Filip, Jakub, Wojciech, Lena, Maja, Wiktoria – informuje nas Joanna Pilch Kierownik USC w Goleszowie.

Niektóre gminy są bardziej tradycyjne od innych także pod względem nadawanych imion - przykładowo w Istebnej (166 dzieci urodzonych w 2014), jak podaje nam Karina Kawulok z USC w Istebnej, najczęściej nadawane imiona dla dziewczynki to Maria (6), Zuzanna (5), a dla chłopca Piotr (6) i Jakub (6).

 

Zobacz wszystkie odcinki popularnego cyklu "Najmłodsi stela", w którym publikujemy zdjęcia najmłodszych mieszkańców Ślaska Cieszyńskiego.vdka

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: