Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Lekcja sąsiedniej kultury

21-23 kwietnia w Skoczowie Spartakiada ASTRA– projekt realizowany przez Skoczów i Trzyniec w ramach współpracy transgranicznej połączył młodzież z Czech i Polski. Koordynatorem projektu była Ewa Machej. Młodzież wzięła udział w rozgrywkach sportowych, między innymi w siatkówce, koszykówce i piłce nożnej. Dała również pokaz swoich umiejętności w zawodach pływackich i unihocku.

Opiekunami młodzieży z Trzyńca byli: Ivo Kaleta, dyrektor szkoły, Rostislav Kolich i Marouska Bieringer – nauczyciele. Ze strony ZS nr 1 młodzieżą opiekowali się: Danuta Piotrowska-Cieślar, wicedyrektor, Sławomir Machej i Marcin Michalik – nauczyciele WF.

Uczestnicy spartakiady spotkali się także w Ratuszu z zastępcą  burmistrza Piotrem Ruckim, zastępcą przewodniczącego Rady Miejskiej Władysławem Orawskim oraz sekretarz gminy Eweliną Domagałą. W trakcie spotkania głos zabrał także radny Rady Miejskiej Trzyńca Karel Bieringer.

W ramach projektu „Spartakiada ASTRA - Awangardowość Sportu Transgranicznego Razem Aktywni“ uczniowie klas sportowych skoczowskiego gimnazjum i szkoły z Trzyńca zwiedzili polskie Beskidy i skocznię narciarską im. Adama Małysza. Podczas "Wieczoru Kultur" młodzież przedstawiła prezentacje multimedialne dotyczące turystycznego piękna ich części Eureregionu. Spotkanie obfitowało w regionalne specjały i dźwięki muzyki. Grupa z Trzyńca spędziła w Skoczowie trzy dni.

- Celem projektu była aktywizacja dzieci i młodzieży z pogranicza polsko-czeskiego. Działania skierowane zostały na przełamywanie barier językowych między uczniami, upowszechnianie wiedzy o kulturze, tradycjach i współczesności regionu przygranicznego – podkreśla koordynator projektu. O celowości projektu przekonana jest również Danuta Piotrowska-Cieślar, wicedyrektor ZS nr 1 – To była polsko-czeska lekcja. Udział w takim projekcie to dla naszej szkoły wielka korzyść i bardzo ciekawe doświadczenie dla naszych uczniów, dzięki takim przedsięwzięciom młodzież oswaja się z sąsiednia kulturą i nawiązuje nowe kontakty – mówi .

Przedsięwzięcie realizowane było przez gminę Skoczów za pośrednictwem Zespołu Szkół nr 1 w Skoczowie. Czeskim partnerem projektu była Zakladni skola Dany a Emila Zatopkovych w Trzyńcu. Projekt wsparł współpracę polsko-czeską pomiędzy szkołami, która trwa w sposób nieformalny już od roku 2004 roku. 1 września 2009  została podpisana umowa o współpracy przez obie szkoły.Spartakiada ASTRA dofinansowana została ze środków Unii Europejskiej.

(bsk)
 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: