Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Lekcja historii w Cieszynie

Wraz z godziną 10.00 pierwszego września w Cieszynie rozpoczęły się uroczystości upamiętniajace 72. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej połączone z Dniem Weterana.

Po rozpoczęciu manifestacji na Placu Poniatowskiego w Cieszynie nastąpił uroczysty przemarsz ulicami miasta w asyście orkiestry, połączony ze składaniem kwiatów pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny oraz Harcerzy. W Sanktuarium Matki Boskiej Cieszyńskiej (Kościół Parafialny p.w. Św. Marii Magdaleny w Cieszynie) odbyła się Msza patriotyczna w intencji Obrońców Ojczyzny oraz Ofiar II Wojny Światowej. Następnie w Cieszyńskim Ośrodku Kultury "Domu Narodowym" spotkali się weterani II Wojny Światowej i członkowie organizacji kombatanckich z władzami miasta i powiatu.

W 72 rocznicę wybuchu II Wojny Światowej Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich na płycie cieszyńskiego Rynku zorganizowało lekcję historii dla młodzieży.

- Akcja edukacyjna, którą przygotowaliśmy powstała z myślą o młodzieży. W organizacji pomógł nam Urząd Miasta Cieszyna – podkreśla Krzysztof Neścior założyciel Muzeum 4 Pułku Strzelców Podhalańskich oraz Sekcji Militariów przy Cieszyńskim Klubie Hobbystów, a także najmłodszy laureat Srebrnej Cieszynianki. – Wystawa, która została zaprezentowana przedstawia wyposażenie przedwojennego pułku cieszyńskiego. Wystawa ma na celu pokazać najmłodszym mieszkańcom polskie umundurowanie i broń z tego okresu. Niestety tego typu edukacji jest coraz mniej, my chcemy to jednak zmienić.

Dzisiaj (1 września) eksponaty można było dotknąć i przymierzyć. - Można zobaczyć, dotknąć, przymierzyć, przejechać się na wojskowym koniu i spróbować wojskowej grochówki. Grochówkę ugotował 4 Pułk Strzelców Podhalańskich – podkreśla Krzysztof Neścior.

 

BsK

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: