Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kwiat paproci pojawił się w Hażlachu!

W piątek (21.06) przy Domu Przyrodnika odbył się IV Jarmark Słowiański. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia była Noc Kupały, a jedną z atrakcji poszukiwania Kwiatu Paproci. Uczestnicy wydarzenia mogli również nauczyć się wyplatać wianki, czy też spróbować swoich sił z makramą.

Jarmark Słowiański to już w Hażlachu tradycja, tym razem jednak wydarzenie skupiło się wokół tradycyjnej, słowiańskiej "kupalnocki". Przesilenie letnie to magiczny czas - czas pozytywnej energii i siły, a tych podczas wydarzenia w Domu Przyrodnika nie brakowało. Na uczestników wydarzenia czekały liczne atrakcje, a także dawka informacji na temat zastosowania (również magicznego) rodzimych ziół i kwiatów.

Wianki przygotowywano nie tylko z kolorowych kwiatów, ale również ziół, czy liści drzew. Bylica pospolita (piołun nie jest pospolitym gatunkiem w naszym regionie), dziewanna, lipa, czy dziurawiec, to tradycyjne zieliny, od wieków wykorzystywane do przygotowywania wianków. Można je było znaleźć również w Domu Przyrodnika (wśród wielu innych) i przygotować własną kompozycję, która przyozdobiła głowę. Zainteresowani mogli również poznać technikę tworzenia kadzidełek i dowiedzieć się nieco więcej, na temat praktycznego zastosowania ziół.

Punktem kulminacyjnym były poszukiwania kwiatu paproci - zainteresowani mogli (korzystając ze wskazówek) wyruszyć na poszukiwania magicznego kwiatu i wziąć udział w konkursie - poszukiwania Kwiatu Paproci to atrakcja, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Skupiliśmy się na wskazówkach, które miały doprowadzić uczestników wydarzenia do tego niezwykłego kwiatu, który postanowił swoją obecnością zaszczycić właśnie Hażlach. To akurat nas nie zdziwiło, ponieważ Kwiat Paproci może objawić się tylko osobom o czystym sercu. A takich w naszej gminie nie brakuje, co tylko potwierdza fakt, że kilku śmiałków dokonało tego niezwykłego znaleziska - wyjaśniały organizatorki wydarzenia.

Dla chętnych dostępne były również warsztaty tworzenia makramy - można było podziwiać pracę, a także poznać podstawy wykonania tycy niezwykłych ozdob.

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: