Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kumulacja... na niebie

Jeśli dopisze pogoda to na dzisiejszy wieczór (8.10.11) przygotujcie pokaźną listę życzeń. Na niebie bowiem pojawi się prawdziwe zatrzęsienie tzw. ''spadających gwiazd'', czyli meteorów.

Wyjątkowo widowiskowego zjawiska astronomicznego można spodziewać się dzisiaj między 18:00 a 23:00 polskiego czasu. Maksimum opadów meteorów przypada o godzinie 22:42. Na niebie pojawi się deszcz meteorów z roju Drakonidów. Jest to największe widowisko astronomiczne tego typu od 7 lat.

Drakonidy są pozostałością komety 21P/Giacobini-Zinner. Dzisiejsze widowisko spowodowane będzie przez pył pozostawiony przez kometę w 1900 i 1907 roku. Zjawisko "spadającej gwiazdy"  polega na spalaniu drobinek materii z roju meteoroidów. Ziemia przechodziła poprzednio przez te ślady w latach 1933 i 1946, powodowało to bardzo dużą aktywność roju. Takiej aktywności, jakie były w tamtych latach, raczej nie będzie, ponieważ pozostałości są starsze niż w tamtych latach i bardziej rozproszone wokół orbity. Przewiduje się jednak nawet 10 spadających gwiazd na minutę.

By nasza obserwacja była jak najlepsza, warto wybrać się poza miasto i miejskie światła. Dodatkowo w podziwianiu kosmicznego spektaklu może nam przeszkodzić księżyc zbliżający się do pełni, a przez to ograniczający widoczność. Żeby bez przykrych następstw zdrowotnych zobaczyć to fascynujące zjawisko, warto pomyśleć o cieplejszym ubraniu, bo noc zapowiada się zimna. W powiecie cieszyńskim w nocy z soboty na niedzielę meteorolodzy przewidują około 3-5 stopni C z umiarkowanym zachmurzeniem oraz niewielkim deszczem.

 

(red.)

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: