Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kulinarne Zagadki

W Zespole Szkól Gastronomiczno - Hotelarskich w Wiśle odbył się konkurs „Kulinarne Zagadki z Kuchni Śląska Cieszyńskiego“. Kulinarne zmagania zorganizowane zostały dla uczniów szkół zawodowych w zawodzie kucharz małej gastronomii.

Do rywalizacji stanęli uczniowie szkół gastronomicznych: z Zespołu Szkół Rolniczych w Międzyświeciu, z Zasadniczej Szkoły Zawodowej w Ustroniu,  z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Istebnej oraz z Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Wiśle.

Zadaniem uczestników było odgadnięcie i sporządzenie potrawy ukrytej pod wskazanymi przez jury produktami, lub własnej na podstawie wyznaczonych surowców. Startujący mieli na to 3 godziny. Organizatorami konkursu były nauczycielki ZSG-H: Iwona Gomola, Lucyna Molek i Katarzyna Kimszal.

I miejsce w konkursie „Kulinarne Zagadki z Kuchni Śląska Cieszyńskiego“ zajął Mateusz Hoinkis z ZSG-H w Wiśle, II miejsce wywalczyła Karolina Dragon z ZSP z Istebnej, na III uplasował się Mateusz Pilch z ZSGH.  Wyróżnienie otrzymał Patryk Miech z ZSGH.

Zwycięzcy otrzymali nagrody rzeczowe i pamiątkowe dyplomy.

 

źródło: ox.pl
dodał: BSK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: