Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ku pamięci Ks.Prał. Alojzego Zubra

Śmierć wieloletniego proboszcza i dziekana dekanatu skoczowskiego Ks. Alojzego Zubra poruszyła rok temu mieszkańców Skoczowa. Jednak pandemia odebrała wielu możliwość pożegnania się z duchownym. Teraz mogą skorzystać ze spotkania wspomnieniowego, organizowanego przez Muzeum Sarkandrowskie.

Muzeum Świętego Jana Sarkandra zaprasza na wieczór wspomnieniowy „Ks.Prałatowi Alojzemu Zubrowi w pierwszą rocznicę śmierci”ku pamięci. 22 października w Nowej Sali Sesyjnej w Skoczowie odbędzie się „Seminarium historyczno-wspomnieniowe”. Pośród prelegentów znaleźli się Halina Szotek, ks. Andrzej Czyż, Antoni Kratki, Andrzej Bacza i Anna Hyski.

Z kolei w Muzeum Sarkandrowskim zaplanowano koncert akordeonowy w wykonaniu Marcina Jabłońskiego, z okazji XXI Dnia Papieskiego przygotowany przez Stowarzyszenie Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra i wystawę pt. „Ksiądz Prałat Alojzy Zuber i jego wielcy poprzednicy.
Wystąpi także Józef Broda. Spotkanie poprowadzi Jakub Staroń.

Podczas wydarzenia będzie można wesprzeć budowę „Przestrzeni Opatrzności” - nowego Domu Pomocy dla chłopców w Skoczowie.

Ks.Prał. Alojzy Zuber urodził się 4 czerwca 1939roku. Był proboszczem skoczowskiej parafii 31 lat. W ramach pracy ksiądz prałat był inicjatorem i współorganizatorem najważniejszego wydarzenia w historii Skoczowa –zaproszenia i przygotowania wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w dniu 22 maja 1995 roku. Była to jedyna prywatna wizyta w dziejach papiestwa.

Jej żywym pomnikiem jest Ekumeniczny Festiwal „Musica Sacra”, którego inicjatorem był Ksiądz Prałat, a na wzór ołtarza wybudowano kaplicę w Wiślicy, której budowę koordynował kapłan. Ponadto to z jego inicjatywy w Skoczowie organizowana jest coroczna diecezjalna pielgrzymka ku czci św. Jana Sarkandra na Kaplicówkę.

To za czasów jego proboszczowania powstało także Muzeum Sarkandrowskie, prowadzone przez parafię. To on był także współorganizatorem postawienia na Kaplicówce papieskiego Krzyża z lotniska na Muchowcu

Ks. Alojzy Zuber doprowadził do największego remontu w historii XVIII wiecznego kościoła pw. śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie. Za jego kadencji odnowiono go z zewnątrz oraz podjęto wysiłek remontu świątyni wewnątrz. Był również zasłużonym kapelanem Apostolstwa Dobrej Śmierci.

W pamięci Skoczowian i nie tylko zapisał się jako dobry, wrażliwy i otwarty na potrzeby wiernych proboszcz. Z pewnością w wielu wspomnieniach zapisały się także chwile, kiedy w wolnym czasie, przy okazji pielgrzymek, które bardzo lubił opowiadał dowcipy i zachęcał do śpiewania.  Pokolenia Parafian śś. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie z pewnością zapamiętają jego posługę w konfesjonale oraz sakramenty chrztów, ślubów, których chętnie udzielał.

KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-10-18 15:47:01
święty_Patryk: ta redakcja bez problemu toleruje "chuje" i "kurwy", najpodlejszą patologię niejakiego patyka itp - ale niech no kto spróbuje skrytykować kościół, uruchamia się od razu jaśnie pan "wszystko mi wolno" w redakcji, no bo wicie rozumicie przykościelny sklepik z dewocjonaliami i te układy małomiasteczkowe... żałosne, tak samo jak to „Seminarium historyczno-wspomnieniowe” pod pretekstem rocznicy śmierci bylejakiego proboszcza
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: