Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Książki w pociągach

23 kwietnia 2019 roku to Światowy Dzień Książki. W związku z tym liczne atrakcje dla amatorów literatury (i nie tylko) przewidziały m.in. Koleje Śląski. W pociągach dzisiaj mają miejsce odczyty książek. Jak informują przedstawiciele Kolei Śląskich, akcja ma nie być tylko jednorazowym wydarzeniem – podobne atrakcje pojawią się również w kolejnych miesiącach.

Rok 2019 obchodzony jest jako rok szeroko pojętej kultury. W związku z czym o promowanie określonych jej gałęzi postanowił zadbać śląski przewoźnik kolejowy. W pociągach mają pojawiać się niespodzianki z zakresu muzyki, historii, sztuki, teatru i literatury. To właśnie a ostatnia dziedzina jest szczególnie omawiana końcem kwietnia, ze względu na obchody Światowego Dnia Książki.

- Wśród atrakcji zaplanowanych na ten dzień znajdzie się między innymi czytanie fragmentów książki w pociągu. Tego typu atrakcje będą się pojawiać również w kolejnych miesiącach, nierzadko z udziałem samych autorów danych publikacji. Jednak ten pierwszy wtorkowy odczyt symbolicznie zainauguruje prezes Wojciech Dinges – poinformowały Koleje Śląskie.

Literatura ma być również promowana przez rozpoczęcie akcji bookcrossingu, czyli przedsięwzięcia polegającego na pozostawianiu przeczytanych egzemplarzy w miejscach publicznych. Dzięki temu nie tylko promuje się czytelnictwo i w jakiś sposób zachęca do sięgania po określoną książkę, ale również nadaje się woluminom nowe życie. 23 kwietnia „uwolniono” w pociągach kilkadziesiąt publikacji, które pozwolą przyjemnie spędzić czas w trakcie podróży. Jak wskazują przedstawiciele Kolei Śląskich, akcja ma być losowo powtarzana w kolejnych miesiącach.

- Jeśli zatem w najbliższym czasie ktoś z Państwa znajdzie w pociągu książkę opatrzoną charakterystyczną pieczątką z logiem Roku Kultury, to śmiało może zabrać ją ze sobą w dalszą podróż. Warto przy tym jednocześnie przypomnieć, że sama idea bookcrossingu zachęca do tego, by po przeczytaniu książkę po raz kolejny „wypuścić na wolność” – czy to na szkolnym korytarzu, w autobusie, w poczekalni u lekarza czy właśnie w pociągu. Zachęcamy zatem nie tylko do korzystania z książek uwalnianych przez nas, ale również do tego, by samemu wypuszczać swoje książki w obieg, zostawiając je w pociągu. Mamy nadzieję, że dzięki tej akcji widok czytających podróżnych w naszych pociągach będzie jeszcze częstszy – wyjaśniają przedstawiciele Kolei Śląskich.

W związku z Rokiem Kultury i Światowym Dniem Książki na pasażerów lokalnego przewoźnika czeka jeszcze wiele atrakcji. Organizowane są między innymi różnego rodzaju konkursy z nagrodami.

 

JŚ/ mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: