Centrum Koronki już otwarte!
Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskiej poinformowała, że na razie zaadoptowano parter budynku, przeznaczonego na centrum. Oprócz serwet znajdują się tam również inne wyroby wykonane z koronek, także takie powstałe współcześnie.
Po centrum już oprowadzane są grupy, a także osoby indywidualne, które chcą poznać historię i tajniki heklowania. - Od maja zaczynamy warsztaty, dla osób, które chcą nauczyć się heklowania. W przyszłości chcemy tu otworzyć szkołę koronki koniakowskiej. Będą także różne prelekcje. Jako fundacja mamy mnóstwo projektów. Chcemy z koronczarkami działać i promować nasze dziedzictwo – dodała Lucyna Ligocka-Kohut.
Centrum Koronki Koniakowskiej powstało dzięki wsparciu z ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, które przeznaczyło na ten cel 45 tys. zł. Na potrzeby centrum zaadoptowano strażnicę z 1931 roku. Lucyna Ligocka-Kohut kupiła budynek i go wyremontowała. Miejsce to ma swoją niezwykłą historię. W przeszłości znajdowała się tu izba tradycji, a nawet karczma. Obecnie budynkiem zarządza Fundacja Koronki Koniakowskiej.
W przyszłości w centrum koronki znajdzie się również wystawa ,,Historia heknadlą pisana". Przybliży ona koronkę koniakowską, jej historię, a także pokolenia twórczyń, które wypracowały swoimi rękoma spuściznę wpisaną w 2017 r. na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.
Koronki są wizytówką wsi Koniaków w Beskidzie Śląskim. Są wykonywane z białych lub kremowych nici bawełnianych. Twórczynie wykorzystują liczne motywy przyrodnicze i ornamenty roślinne, komponowane koliście lub gwieździście. Ich unikatowość polega na tym, że powstają bez żadnego szablonu czy wzornika, a mnogość elementów pojawiających się w danym dziele zależy głównie od wyobraźni koniakowskiej koronkarki - wyjaśniła Ligocka-Kohut.
Wciąż żywa tradycja heklowania, czyli wytwarzania koronek sięga początków XX w. Taki sposób szydełkowania nie jest stosowany nigdzie indziej.
Anszaf
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.