Książka o „polskim Stephensonie” – Józefie Bożku dostępna online
„Przed kilku tygodniami obeszła całą prasę polską, czeską i niemiecką na Śląsku ciekawa notatka, wyjęta z praskiego dziennika „Narodní Politika”, że przed 100 laty śląski Czech Józef Bożek, syn młynarza koło Skoczowa, wynalazł parowiec. Urodził się on według powyższego źródła w roku 1782, a więc w tym samym roku co angielski wynalazca lokomotywy Stephenson, studyował w gimnazyum cieszyńskiem, dalej w Bernie i Pradze, gdzie był wychowawcą u familii hr. Kaszpra Sternberga, a później mechanikiem i zegarmistrzem w tamtejszej politechnice. W roku 1815 jeździł na parowym wozie własnej konstrukcji, a dwa lata później puścił na wodę model parowca.[…]”
To fragment rozdziału z publikacji o Józefie Bożku „Józef Bożek. Genialny wynalazca z Bierów w świetle wybranych materiałów” wydanej przez Macierz Ziemi Cieszyńskiej - Koło w Grodźcu w 2015 roku – w dwieście lat po prezentacji przez Brożka swojego wynalazku w Pradze. Książka zawiera ona słowo wstępne "Zamiast Wstępu" Mariusza Makowskiego, opracowanie biograficzne Ireny Skrzyżali "Józef Brożek", reprint biogramu Bożka ks. L. J. Szersznika, artykuł ks. Józefa Londzina „Śląski wynalazca” [„Gwiazdka Cieszyńska" 1917], artykuł Rudolfa Ochmana „Józef Bożek, zapomniany wynalazca śląski” [„Zaranie Śląskie”, 1931 r. ], opowiadanie Zofii Kossak-Szatkowskiej „Czarodziej" w zbiorze opowiadań Nieznany kraj w 1932 r., tekst Gustawa Morcinka (przedruk tekstu Młynarczyk z Birów w pisowni oryginału, który ukazał się w: Dziś i Jutro, Nr 10 Poznań, 1937, s. 147-149 oraz w Kalendarzu Cieszyńskim z 1955 r. pod zmienionym tytułem: Jak z cieszyńskiego młynarczyka wyrósł wielki wynalazca).
Koło MZC w Grodzću chwali się na swoim facebookowym profilu, że publikacja jest już ogólnodostępna na stronie koła.
Publikacja dostępna jest w dwóch formatach mobi i epub. Można je czytać na urządzeniach zawierające odpowiednie aplikacje do ich otwarcia lub poprzez strony w przeglądarce, które obsługują pliki w tym formacie (wystarczy wpisać w wyszukiwarkę frazę „odczyt pliku mobi/epub online).
Książkę pobrać można ze strony https://grodziec.macierz.cieszyn.pl/?publikacje-kola,301 – na samym dole strony.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.