Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Ks. Jan Byrt walczy o religię w szkołach

Ksiądz Jan Byrt jest zaniepokojony planami Ministerstwa Edukacji, dotyczących zmiany finansowania lekcji religii w szkołach. Religia ma zostać pominięta w ramowym planie nauczania od 1 września, jeśli w szkołach będzie się jej uczyć to nie z dotacji państwowej a ze środków własnych samorządów.


Ksiądz Jan Byrt znany jest ze swoich działań na dużą skalę. Teraz interweniuje u samego prezydenta w sprawie lekcji religii w polskich szkołach. Według ks. Byrta, obecność religii i katechetów w szkole przynosi wielorakie korzyści.


Jesteśmy w Szczyrku, czyli niedużym ekumenicznym miasteczkiem na Śląsku, a jest takich miast tutaj na Śląsku i w całej Polsce, bardzo wiele. My uczymy nie tylko na lekcjach, ale i na przerwach, patrząc i obserwując, jak dzieci się zachowują – pisze ewangelicki duchowny i podkreśla że - nie ma lepszego miejsca do pokazania tolerancji pomiędzy wyznawcami innych Kościołów jak wspólna praca w szkole z dziećmi i wspólnota między księżmi i pracownikami szkoły. Panie Prezydencie, księża nie uczą niczego złego! Wprost przeciwnie, uczą miłości do Boga i do bliźniego. Uczą uczciwości, prawdomówności, czystości, pracowitości, modlitwy, a takich cech potrzebuje każdy naród! Nigdy nie spodziewałem się też, że doczekam się czasów w tym naszym pięknym słowiańskim kraju, w Polsce, gdy Kościół zaczynie odczuwać "początki prześladowania", bo jak odbierać ostatnią decyzję pani minister MEN, która lekcje religii spycha na margines – pisze w liście do Prezydenta Polski Bronisława Komorowskiego duchowny.


Ks. Jan Byrt uważa, że ta decyzja, aby te lekcje finansowały samorządy jest szkodliwa. –Samorządy w mniejszych miastach, jak wszyscy wiemy, są bardzo biedne, bo wszystko spycha się na te właśnie samorządy. Czy to ma oznaczać ograniczenie lekcji religii? Czy koniec lekcji religii w szkołach? Dlatego piszę do Pana Prezydenta z prośbą o pomoc w tej sprawie. Aby decyzji nie podejmować pochopnie, ale aby się przyglądnąć, czego uczą księża w szkole, a uczą Dekalogu, który jest podstawą każdego prawa w każdym państwie. Księża pomagają Polsce – dodaje proboszcz szczyrkowskiej parafii, podkreślając, że w odczuciu wielu katechetów posunięcia Ministerstwa Edukacji Narodowej mają na celu wycofanie religii ze szkół.


KOD
 

źródło: ox.pl
dodał: DK

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: