Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Krzyż odzyskał świetność

Cztery miesiące trwały prace konserwatorskie przy Krzyżu „Męki Pańskiej” w Skoczowie. Ich koszt to 51 tys. zł.

Jak informuje Urząd Miasta przydrożny krzyż „Męki Pańskiej”, znajdujący się przy ul. Objazdowej 14 w Skoczowie, udało się przywrócić do stanu świetności.  Krzyż znajduje się w Ewidencji Obiektów Zabytkowych z Terenu Powiatu Cieszyńskiego.

Obiekt powstał w 1905 roku. Jak informuje Urząd Miasta w Skoczowie, fundatorem obiektu był skoczowski wytwórca pierników – Jan Marhula, a także jego żona Maria i kuzynka Henryka Biebera.

 Początkowo krzyż stał przed fasadą domu fundatora, na tzw. Groszówce, a po I wojnie światowej w ramach przebudowy miasta został przeniesiony w miejsce obecnej lokalizacji.

Z roku na rok stan pomnika pogarszał się aż w końcu wymagał podjęcia pilnych działań konserwatorskich.

Według informacji skoczowskich urzędników prace rozpoczęły się w maju, a zakończyły w sierpniu 2022 r. - Stare fotografie obiektu pozwoliły na odtworzenie poszczególnych jego elementów, m.in. lampki czy transkrypcji. Teraz znów na pomniku widoczne są słowa: Tak Bóg umiłował świat ze Syna Swego Jednorodzonego dal, aby każdy kto wen wierzy, nie zginał, ale miał żywot wieczny/ Ewangelia Jana 3,16; a poniżej: Fundator / Jan a Maryja / Marhula / 1905 – czytamy w najnowszych „Wieściach Skoczowskich”.

Koszt renowacji zrealizowanej z budżetu gminy Skoczów to 51 tys. zł.

 

red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-09-21 18:36:44
AntyklerForte+: no bo jak trzeba zapłacić to kościół się do krzyża nie przyznaje, jasne
2022-09-21 20:01:07
Ruben: Poprowadzono drogę, teraz jest to ul. Objazdowa. Dlatego krzyż przeniesiono w nowe miejsce.
2022-09-21 20:30:01
czesiohill: Chyba, że zabytek z piaskowca się wywiezie, a postawi różowy, "piękny zabytek", no bo sztuka się liczy - vide - Kończyce Małe skrzyżowanie Brzoskwiniowej i Korczaka. Sprawca - nieżyjący już proboszcz kościoła w Kończycach M. Aha. Był wpisany do rejestru zabytków u konserwatora w Bielsku-Białej.
2022-09-21 20:32:52
czesiohill: Ten krzyż, nie ksiądz.
2022-09-22 09:49:19
perpetua: a propos "świetności krzyża", nikt go tak nie bezcześci jak katoliccy duchowni: "Polski zakonnik, pracownik Sekretariatu Stanu przy Stolicy Apostolskiej ojciec Polikarp N. został zawieszony w swojej posłudze. Wobec zakonnika prowadzone jest śledztwo, jest oskarżany o molestowanie seksualne nieletnich."
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: