Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Krzysztof Nowak i prof. Idzi Panic nagrodzeni w Konkursie im. H. Wereszyckiego i W. Felczaka

Autorzy dwóch tomów monografii: ''Śląsk Cieszyński od Wiosny Ludów do I wojny światowej'' oraz ''Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945'', Krzysztof Nowak i prof. Idzi Panic otrzymali 11 grudnia br. nagrodę Honorową w Konkursie im. H. Wereszyckiego i W. Felczaka.

„Śląsk Cieszyński od Wiosny Ludów do I wojny światowej” to piąty tom monografii pn. "Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych”. Ukazał się pod redakcją Idziego Panica i Krzysztofa Nowaka w roku 2013. W ubiegłym roku natomiast ukazał się szósty tom monografii pt. "Śląsk Cieszyński w latach 1918-1945” pod redakcją Idziego Panica.

- Prace nad monografią pn. "Dzieje Śląska Cieszyńskiego od zarania do czasów współczesnych”, której wszystkie tomy sfinansowane zostały z budżetu Powiatu, są ciągle żywe. Jeszcze w tym miesiącu ukaże się siódmy tom opisujący historię Śląska Cieszyńskiego po 1945 roku – zapowiada Katarzyna Raszka, rzeczniczka Starostwa Powiatowego w Cieszynie.

Nagroda im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego ustanowiona została w 2001 roku przez Polskie Towarzystwo Historyczne - Oddział w Krakowie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego. - Ta nagroda historyczna przyznawana jest corocznie w uznaniu wybitnych osiągnięć jednemu z grona polskich oraz zagranicznych autorów zajmujących się dziejami Europy Środkowo-Wschodniej XIX i XX wieku. W tym roku główną nagrodę otrzymał Andrzej Dubicki za pracę "System partyjny Królestwa Rumunii. Uwarunkowania i funkcjonowanie". Natomiast od 2002 roku w ramach konkursu przyznawana jest także Nagroda Honorowa za szczególne zasługi na polu naukowym i popularyzatorskim. Właśnie taką nagrodą zostali wyróżnieni autorzy książek o Śląsku Cieszyńskim – informuje Raszka.

Podczas uroczystości, która odbyła się w Collegium Novum na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie w piątek, 11 grudnia, gratulacje od kapituły konkursowej odebrali autorzy i nie tylko:- Nie zabrakło słów podziękowania skierowanych dla władz Powiatu Cieszyńskiego za mecenat nad tym dziełem historycznym i literackim, które zostały skierowane w stronę Starosty Cieszyńskiego Janusza Króla oraz Z-cy Naczelnika Wydziału Kultury, Sportu, Turystyki i Informacji cieszyńskiego Starostwa Łukasza Konarzewskiego – relacjonuje rzeczniczka.
 

red./mat.pras.

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: