„Kryształowa Rosiczka" dla orkiestry
Podczas wczorajszej (17.12.2024) Sesji Rady Gminy Chybie radni zdecydowali (13 głosów „za”, dwie osoby nieobecne) za przyjęciem uchwały o nadanie nagrody „Kryształowej Rosiczki” Chybskiej Orkiestrze Rozrywkowej.
- Zespół istnieje od 90 lat, miał 9 kapelmistrzów, związało się z nim na krótszy, czy dłuższy czas ponad 100 muzykantów, jest ważną grupą zrzeszającą mieszkańców, działającą na rzecz lokalnej społeczności i współtworzącą naszą tożsamość – czytamy w uzasadnieniu o uchwały.
Historia orkiestry dętej w Chybiu sięga 1935 roku, kiedy to zespół powstał przy Cukrowni Chybie. Muzykujący pracownicy fabryki uświetniali uroczystości, koncertując podczas kampanii, pogrzebów i ważnych wydarzeń. Rozwój orkiestry był ściśle związany z cukrownią, której losy wpływały także na działalność grupy. W czasie okupacji zawiesiła działalność. Lata 70. to złoty okres orkiestry – była najliczniejsza i odnosiła sukcesy w konkursach.
Orkiestra przetrwała kryzys i od 2015 roku działa jako gminna Orkiestra Rozrywkowa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Chybiu. Obecnie liczy 25 członków pod kierownictwem Waldemara Nowakowskiego. Zespół tworzą zarówno młodzież, jak i dorośli, którzy regularnie koncertują, rozwijając repertuar oraz uświetniając wydarzenia kulturalne, uroczystości kościelne i świeckie.
- Chybska Orkiestra Rozrywkowa jest doskonałą kandydatką do nagrody „Kryształowej Rosiczki”, ponieważ całokształt jej działalności na przestrzeni 90-letniej historii jest niechowany znaczącym wkładem w dobro wspólne naszej małej ojczyzny. W ramach działalności na rzecz społeczności gminy Chybie podtrzymuje tradycje w obszarze obrzędowości katolickich świąt kościelnych, a także obchodów uroczystości świeckich, uświetnia oprawą muzyczną ważne uroczystości związane z życiem całej społeczności, animuje lokalną społeczność, wchodząc z gustami i upodobaniami mieszkańców, oferując odbiorcom na charakterystyczne style i gatunki muzyczne, odpowiada na potrzeby rozwijania pasji muzycznych, rozbudzania wrażliwości artystycznej i uczestnictwa w edukacji kulturalnej, współtworzy ofertę kulturalną i edukacyjną Gminnego Ośrodka Kultury - czytamy w uzasadnieniu uchwały.
NG
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.