Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kronika Festiwalowa - Część II

Za nami Freestyle City Festival. Zapraszamy na drugą część festiwalowej kroniki 

05.08.2010
Piątek

Naukowcy o Freestyle’u

Od godziny 11:00, w Sali konferencyjnej Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości, w ramach trwającego Freestyle City Festival spotykają się młodzi naukowcy, którzy pod metodologiczną lupę podkładają problematykę freestylu i ekstremy. Jest to tym samym pierwsza w Polsce konferencja popularnonaukowa o znamiennym tytule „O WOLNOŚCI... ekstremalnie”.
CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Freestylowców portret własny
W ramach kontynuacji dnia poprzedniego, w którym doszło do spotkania przedstawicieli lokalnej sceny freestylowej z Wiceburmistrzem Cieszyna zebrano dorobek, jakim mogą pochwalić się lokalne stowarzyszenia w zakresie inicjatyw własnych i organizowanych imprez. Zobaczmy co działo się na cieszyńskim miejscówkach w ostatnich latach.
CZYTAJ WIĘCEJ>>> 

King of the Freestyle – Bitwa na ulicy
O godzinie 17:00, na Placu Londzina, dokładnie w podwórzu kamienic Zespołu Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych w Cieszynie na arenę zmagań wyszli przedstawiciele dyscypliny tanecznej zwanej Street Dance. Cieszyniacy Roksana Romejko oraz Mateusz Nowak, którzy są instruktorami tańca, zaprosili do grona jurorów znanego z programu You Can Dance Kacpra Matuszewskiego.
CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Akcje grupy „KREJZOLE”
Od czwartku, w różnych częściach miasta wolontariusze z grupy zadaniowej o wymownej nazwie Krejzole ingerują w przestrzeń miasta w niecodzienny sposób. Rozbawiają, szokują, prowokują i robią generalnie zamieszanie. Wszystko po to, aby przypominać mieszkańcom, że Cieszyn to Miasto młode w każdym wieku.
CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Koncert AbradAb
O godzinie 20:30, na scenie Rynku Głównego w Cieszynie, pojawiła się główna gwiazda wieczoru znana jako AbradAb. Licznie zgromadzonych widzów i fanów legendarnego wokalisty nie przegonił nawet ostry deszcz. Afterparties czyli imprezy w klubach muzycznych na terenie Cieszyna i Czeskiego Cieszyna odbywają się już od czwartku, aż do samej niedzieli. Muzyczne granie wspierają: Klub Stary Targ, Klub Zielona Trójka, Klub Jama, Klub Dziupla (CZE), Klub XL (CZE).
   

________________________________________________________________________________________

„O WOLNOŚCI… ekstremalnie” – tak nazywa się konferencja popularnonaukowa, która ma przybliżyć uczestnikom Freestyle City Festival problematykę ekstremy opisywanej przez reprezentantów nauk społecznych.

Na konferencję popularnonaukową przybyło sześciu prelegentów m. in. Monika Szlęzak, Barbara Wrona, Barbara Głyda, Anna Tkocz, Tadeusz Stoszek oraz Grzegorz Szewczyk. Zgromadzeni goście reprezentowali swoją osobą środowisko naukowe oraz środowisko pracowników kultury.

Początkowo wszyscy prelegenci przybliżali pojęcie ekstremy, co wiąże się z transgresją. Opowiadała o tym Monika Szlęzak, w prelekcji o tytule: Człowiek i transgresja. Poszerzanie granic współczesnej kultury. Transgresja to przekraczanie granic. Jest to naturalne zjawisko społeczne, które towarzyszy każdemu człowiekowi, tkwi w jego naturze. Transgresja odnosi się do przełamywania barier społecznych ogólnie utartych w społeczeństwie, ale także do przekraczania granic własnej cielesności, czyli w tym kontekście tego, kiedy kończy się wytrzymałość fizyczna.

Poruszono także temat odzyskiwania przestrzeni publicznej. Rozważania dotyczące strategii oporu w przestrzeni publicznej na przestrzeni wieków, począwszy od Starożytnego Rzymu a skończywszy na czasach współczesnych, gdzie częstym zjawiskiem są wlepka i szablon, przedstawiła Barbara Głyda w prelekcji pod tytułem: Strategie oporu w przestrzeni miejskiej. Wlepka i szablon. Kontrowersje wokół tego zjawiska są wynikiem politycznych podziałów. Poruszony wobec tego został temat manifestacji i wymiaru estetycznego streetart’ u. Młodzi ludzie dobrze czują się  w miejscach, które oswajają sobie za pomocą sztuki, takiej jak np. graffiti. Starcie skrajnych poglądów nierzadko prowadzi do napięć i braku konstruktywnego dialogu. Każdy ma prawo stać na ulicy i mówić otwarcie co myśli, ale też każdy ma prawo wyrażać siebie za pomocą sztuki. Opinia publiczna pośrednio decyduje wyrażając swoje opinie, jednakże nie powinna ograniczać działań młodych ludzi, które mają na celu zwrócenie uwagi na ważne dla nich kwestie. Wspomniano również o działaniach, które z biegiem czasu i wzrostem popularności ulegają komercjalizacji, jak np. działania ekologiczne i freestyle’owe. Rozmowy zakończono zgodnie, że najważniejsze jest szacunek dla człowieka i dystans do odmiennych poglądów. 

Tadeusz Stoszek, w prelekcji o nazwie „Wolność? – A komu ona potrzebna? Mamy second live”, poruszył temat wolności. Socjologia nie jest zainteresowana wolnością jednostki. Człowiek podlega normom i wartościom. Odstępstwa oznaczają dewiację. Państwo niepodległe to nadal forma zniewolenia. Freestyle’owcom sprawia radość łamanie norm. Wolność to możliwość wyboru, może przybrać formę buntu lub konformizmu. Rezygnacja z własnych wyborów też może być wolnością,
a ona może stać się rytualizacją. Posługiwanie się rytuałami zwalnia od zastanawiania się nad celem. Wolność to wyzwalanie się spod autorytetów. To również wycofanie, czyli nie podejmowanie przypisywanych nam ról. W Internecie możemy być kim chcemy, czujemy się wolni, ale ciężko określić gdzie kończy się wolność a zaczyna uzależnienie. Doktor Tadeusz Stoszek wspomniał znane w Cieszynie graffiti Jana Pawła II na Czarnym Chodniku, które mimo nieakceptowanej formy zasłużyło na szacunek i przetrwało bardzo długo jako przykład niekonwencjonalnego osiągania celu.

Anna Tkocz stwierdziła, że freestyle jest wolny od opinii publicznej tylko na początku działań. Później przychodzi czas na komercjalizację i po wolności pozostaje tylko wydźwięk. Anna Tkocz omawiała szczegóły tego zjawiska w prelekcji zatytułowanej Freedom wanted lub wolność poszukiwana Styl staje się powtarzalny i tym samym jest obiektem konsumpcji. Przekraczanie granic w końcu zostaje gdzieś zaszufladkowane. Dziwne i nietypowe pomysły są popularne i stają się normą, ponieważ dzisiejszy świat oferuje mnóstwo możliwości. Reklamy coraz częściej nakierowane są na inne myślenie. Konsumpcjonizm wykorzystuje hasło: wolność, nowość, ulepszanie. Przez to ludzie przeżywają kryzys określenia siebie, swojej tożsamości.

Barbara Wrona poruszyła pojęcie Freeganizmu w prezentacji przedstawionej jako Freeganism - ekstremalny antykonsumpcjonizm. Freeganie - ludzie wyznający ideologię skrajnego antykonsumpcjonizmu w Stanach Zjednoczonych są nazywani trash diggeres- grzebiący w śmietnikach. Wolność i odpowiedzialność w ich rozumieniu to sprzeciw wobec nadmiernej eksploatacji Ziemi, ekodesign, recyckling i specyficzna dieta. Poszukują w śmietnikach rzeczy które nie powinny się tam znaleźć, w ubrania zaopatrują się w secondhand’ach, zakładają ekologiczne gospodarstwa. Ich ideologia jest błędnie kojarzona z odmianą kleptomanii zwaną syllogomanią (czyli zaburzeniem psychicznym). Prowadzą szeroko zakrojone akcje propagujące ich styl życia zwrócony przeciwko nowoczesnej gospodarce, intensywnie wykorzystującej środowisko. Restaurują opuszczone budynki, przerabiając je na otwarte ośrodki kulturalne tzw. squot’y. Otwierają sklepy na zasadzie handlu wymiennego. Ich ideologia jest pewnego rodzaju ekstremą, co jest powodem tego, że są marginalizowani społecznie. 
W opinii moderatorki konferencji Barbary Wrony, wyrażone wcześniej obawy przedstawicieli środowisk freestylowych o rzekome niepotrzebne definiowanie Freestyle do ram naukowych spotkały się ze zrozumieniem a wręcz poparciem. – Żaden z prelegentów nie odważył się formalizować Freestylu jako kategorii. Mam nadzieję, że w programie kolejnej edycji Festiwalu będzie miejsce na kontynuowanie tej problematyki, w której jest bardzo dużo miejsca dla wzajemnego szacunku i zrozumienia. – Mówi Wrona. Konferencja zakończyła się krótkimi podziękowaniami skierowanymi do prelegentów, którzy zgodzili się przybyć na to spotkanie oraz wolontariuszom, którzy wspierali swoją pracą to wydarzenie.  

Projekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.

 FOT: Grupa młodych naukowców, reprezentantów nauk społecznych podczas konferencji popularno naukowej „O WOLNOŚCI... ekstremalnie.”Zdjęcia : Katarzyna Jurys, Weronika Brzukała


Paulina Pupek, Weronika Szarzec, Biuro Prasowe Festiwalu.

powrót na początek kroniki
________________________________________________________________________________________


Lokalna Scena Freestylu

Dla przybliżenia historii lokalnej kultury freestylowej i ekstremalnej organizatorzy Freestyle City Festival zaprosili do prelekcji założycieli Stowarzyszenia Trotyl, w którym aktywnie działali od 2004 do 2010, sympatyków kultury freestylowej oraz członków kolektywu polsko czeskiego projektu Podaj Kabel, który aktywnie działa w zakresie sztuki audio wizualnej i muzyki klubowej. Historię imprez ekstremalnych przedstawiali kolejno Marcin Bajda, Adam Ozaist, Bartosz Szyszkowski, Aleksander Górny i Wojtek Twardzik. Z ramienia Podaj Kabel głos zabierał Jan Kidoń. – Pamiętam jak przez pół roku chodziła nam po głowie myśl przeprowadzenia zawodów snowboardowych w lecie. – Wspomina Marcin Bajda. – Zorganizowaliśmy samochód marki Żuk, który przewozić miał kilka ton śniegu
z lodowiska w Czechach. Pamiętam do dziś słowa administratora lodowiska, który z uśmiechem na ustach popędził czym prędzej do kamerlika, gdzie oznajmił reszcie załogi - „Kruca! Kamaraty! Je tu nejaki pan co prijechal po snich! – Dodaje. Takie były początki imprezy o wymownej nazwie Działking pochodzącej od działki, na której odbyło się spotkanie. Biały pas śniegu, który na zielonej i rozgrzanej letnim słońcem trawie przetrwał kilka godzin i pozwolił na rozegranie zawodów, zapadł w pamięci na lata. Były to zawody polegające na wykonywaniu tricków na sztucznej przeszkodzie w formule jam session. W latach 2004 – 2009 przedstawiciele Stowarzyszenia Trotyl zorganizowali kolejno następujące imprezy. Indoor Open zawody zorganizowane w październiku 2004 roku w klubie Incognito w Cieszynie. Były to pierwsze w Polsce zawody snowboardowe rozegrane w nocnym klubie. Formuła indoor będzie jeszcze powtórzona w 2005 roku w starym kinie w Bielsku Białej a jej trzecia edycja w warszawskim centrum handlowym Blue City w październiku 2006 roku. Back On Snow to już luty 2005 roku, czyli zawody snowboardowe w Szczyrku na Julianach, połączone z testami sprzętu zimowego. Impreza ta będzie kontynuowana i ulepszana w kolejnych latach. W maju tego samego roku Trotyl przeprowadził w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości II Międzynarodowe Targi Mody Hip Hopowej oraz Sportów Ekstremalnych. Na kolejną imprezę Trotyla przybyli nawet Amerykanie. – Był to pierwszy cykl kinowy, rozgrywany jako towarzyszący imprezie Era Nowe Horyzonty, na którym zebraliśmy produkcje filmowe z całego kraju i zagranicy. Były to zazwyczaj filmy deskorolkowe, snowboardowe i pokazujące kulturę uliczną. – Wspomina Adam Ozaist. – Impreza zwana była Heyah Freestylowa Uczta. Był to lipiec 2005 roku. – Dodaje. Następna impreza, tym razem rozegrana jest w sierpniu 2005 roku na cieszyńskim skateparku, pod nazwą Puchar Tapczana. Impreza zawdzięcza swą nazwę staremu meblowi, który posłużył jako jedna z przeszkód. Tymczasem miesiąc później Trotylowcy przenoszą się na boisko piłki nożnej w Gumnach gdzie ogarniają amatorski Turniej Piłki Nożnej o Puchar Księstwa Cieszyńskiego. Impreza doczeka się również kontynuacji w kolejnych latach. Kolejna realizowana inicjatywa to Tie Your Sneaks czyli w dosłownym tłumaczeniu Zawiąż Trampki. Jest to impreza taneczna w stylu breakdance, która również doczeka się kolejnych edycji. Jej początek to maj 2006 roku w Ustroniu. Sierpień tego samego roku to tymczasem Chrom Streetball Cup. Ma miejsce turniej koszykówki ulicznej rozegrany na cieszyńskim Rynku. Na uwagę zasługują również kolejne imprezy, z których większość doczekała się wielu edycji. Między innymi zawody rowerowe firmowane przez Trotyl, znane jako Diverse Downhill Contest organizowane w formule Pucharu i Mistrzostw Polski czy Downstairs czyli zjazd po schodach w Ustroniu. - Wszystkie imprezy mimo różnicy w dyscyplinie czy profesjonalizacji przygotowań łączyła zajawka szerokiego grona znajomych. Nie wszystkie więzi przetrwały okres próby, ale na pewno wspólne dokonania są liczne i wpisały się na stałe w rozwój Freestylu na Śląsku Cieszyńskim. Jako organizatorzy Festiwalu nie chcieliśmy przechodzić obojętnie wokół tych wspomnień i osób, których sylwetki warto przybliżyć. - Mówi Michał Paluch, współorganizator Freestyle City Festival. - Podobne intencje mamy względem projektu Podaj Kabel/Podej Kabel, który realizuje szczytne cele integracji międzykulturowej na pograniczu śląsko cieszyńskim. – Dodaje Paluch. Cytując za materiałami informacyjnymi o projekcie jego tytuł: Podaj Kabel nawiązuje do znanego obrazu Aleksandera Kobzdeja „Podaj cegłę” z lat 50-tych przedstawiającego robotników podczas pracy. Hasło to stało się symbolem wspólnego odbudowywania rzeczywistości, solidarnej pracy, swego rodzaju konstruktywnego pojednania. Projektem tym chcemy włożyć swoją cegiełkę w odbudowywanie stosunków polsko-czeskich, gdzie kultura będzie zaprawą do stworzenia nowej jakości. Kabel ponadto jest łącznikiem, niezbędnym elementem w pracy DJ i VJ. Tytuł sugeruje otwarty charakter naszego działania, do którego w przyszłości można będzie się podłączyć. Projekt Podaj Kabel jest realizowany przez polsko-czeską Grupę DV pod patronatem Stowarzyszenia Serfenta, Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej - Sdružení Polské Mládeže oraz Galerii Szarej. Dofinansowania na realizację projektu udzielił unijny Program Młodzież w działaniu. – Ideą Freestyle City Festival jest hasło Cieszyn – Miasto młode
w każdym wieku. Warto podkreślać i pokazywać te inicjatywy młodych ludzi, które również pośrednio wpisują się w jego przesłanie. – Zaznacza Wojtek Małysz, współorganizator Festiwalu.

Projekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Reprezentacja założycieli Stowarzyszenia Trotyl, które w latach 2004 - 2010 inicjowało na Śląsku Cieszyńskim wiele imprez sportowych. Autor zdjęć: Michał Hlawiczka


 


Paulina Pupek, Weronika Szarzec, Biuro Prasowe Festiwalu.

powrót na początek kroniki
________________________________________________________________________________________

Uliczna walka

W piątek, 6 sierpnia w ramach Freestyle City Festival, na dziedzińcu Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie rozegrała się bitwa King Of The Freestyle 2010 w rytmie różnych stylów muzycznych i tanecznych.

Imprezę prowadził Kacper Kudyniuk a muzykę grała cieszyńska Silna Grupa wraz z DJ Parówą. O godzinie 17:00 rozpoczeła się rejestracja tancerzy, którzy po chwili rozgrzewali sie do bitwy. Rozgrzewkę prowadziła Paulina Romejko w stylu Dancehall. Chwilę później prowadząca zasiadła w jury wraz z gwiazdą programu You Can Dance – Kacprem Matuszewskim oraz Mateuszem Nowakiem, tegorocznym zdobywca Dancehall King Polska 2010. Energii imprezie dodawała liczna publiczność mobiluzując tancerzy do walki. 
Przed godziną 18:00 zawodnicy pokazali co potrafią w solówkach prezentując dancehall, hip-hop, wacking, breakdance i r&b.
W ćwiercfinałach zobaczyć można było 5 par tancerzy które wyłoniły 5 półfinalistów. 6 półfinalista został wyłoniony poprzez przyznanie czarnej karty, czyli drugiej szansy dla tancerza, przez jury. Był to b-boy Lelo. W przerwie pojawił się nowy zawodnik, b-boy Sam Weed, który stanął z nim do walki. Do półfinału wszedł Sam Weed. Następnie z 3 par półfinalistów jury wyłoniło 3 tancerzy, którzy tańczyli w finale podczas Afterparty w klubie Jama na ulicy Głębokiej. Tam zmierzyli się Aleksandra Markiewicz, Kinga Penkała oraz Sam Weed. Na sam koniec King Of The Freestyle, gwiazda wieczoru czyli Kacper Matuszewski dał pokaz taneczny otwierający nocną imprezę.

Przypominamy słownik poszczególnych typów Street Dance:

Taniec uliczny to bardzo różnorodna dziedzina, do której zaliczają się m.in. następujące style:

Krump – najbardziej agresywna odmiana streetdance’u odwołująca się do plemiennych afrykańskich tańców.

New Style – połączenie wszystkich stylów street, opierając się na improwizacji kroków.

Dancehall – taniec wywodzący się z Jamajki. Jest odbiciem tamtejszej kultury. Zawiera w sobie dużą dozę erotyzmu.

House – kluczowym elementem jest podstawowy ruch „Jack” czyli falisty ruch ciała wywodzący się z lat 90- tych.

Popping – styl funkowy z lat 70-tych XX wieku, polega na napinaniu mięśni i sprawiania wrażenie izolacji poszczególnych części ciała. Inspiracją jego twórców był taniec robota.

Locking - styl funkowy, podstawowy element to „lock” czyli nagłe zatrzymanie – zablokowanie ciała w danej pozycji.

Breakedance – powstały w latach 70-tych XX wieku, opiera się na tańcu połączonym z akrobatyką i odpowiednim wyczuciem rytmu.

Hip hop – styl z lat 80-tych, fundamentem jest „bounce” czyli bujanie oraz kombinacyjne ruchy ciała. Asymiluje klasyczne techniki hip-hopowe takie jak locking, popping i funk.

Projekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Akcja o nazwie King Of The Freestyle zorganizowana przez wolontariuszy Freestyle City Festival na dziedzińcu Zespołu Szkół Ekonomiczno – Gastronomicznych w Cieszynie.  Autor zdjęć: Michał Hlawiczka 


Weronika Brzukała, Biuro Prasowe Festival'u

powrót na początek kroniki

________________________________________________________________________________________

Krejzole szaleją w mieście 

Na Rynku w Cieszynie, w parkach i w hipermarketach, od 5 sierpnia rozpoczęła się aktywność podczas trwania Freestyle City Festival akcja promocyjna grupy zadaniowej zwanej Krezole, w składzie której znajdują się wolontariusze. Ich działania polegają na pogodnym aranżowaniu różnych niekonwencjonalnych aktywności, w których mogą uczestniczyć przypadkowi widzowie. 

Mecz balonami z wodą
14 Krejzoli zorganizowało nietypowy mecz. Wodne szaleństwo okazało się fantastyczną atrakcją dla publiczności. Niektórzy spośród przypatrujących się mieszkańców wyraziło chęć uczestniczenia
w imprezie. Mecz polegał na odbijaniu ręcznikami balonów, napełnionych wodą. Sześć par zawodników stanęło do ostrej gry. W rolę sędziego wcieliła się liderka grupy - Dagmara Kędziora.

Wielkie bańki mydlane
12 wolontariuszy z grupy Krejzole promowało rozpoczęty Festiwal poprzez robienie baniek mydlanych specjalnym sposobem. Na kijach rozwieszona była pętla z bandaży, która poprzez siłę wiatru i ruch tworzyła ich ogromne rozmiary. Jego celem było zachęcenie dzieci wraz z rodzicami do wzięcia udziału w Festiwalu oraz eksponowanie logo imprezy w przestrzeni publicznej. Imprezę z zaciekawieniem obserwowali mieszkańcy Cieszyna, których wolontariusze zachęcali do integracji.

Szok w sklepie
Kolejna akcja Krejzoli odbywała się na terenie cieszyńskich hipermarketów. Wolontariusze podzieleni na grupy wpadali do sklepów z nadmuchanymi do maksimum zielonymi balonami by niepostrzeżenie wypuścić je w powietrze. Ciśnienie uchodzące z ustników wydawało dźwięk i wprawiało balon
w nieprzewidywalny ruch. W tym czasie inne grupy wbiegały do sklepu po to, aby nagle, równocześnie położyć się na ziemi w bezruchu. Te formy aktywności zwracały uwagę Cieszyniaków robiących zakupy, wyzwalając w nich pogodne festiwalowe nastroje.


Projekt: „Cieszyn – Miasto młode w każdym wieku.” „Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego – realna odpowiedź na realne potrzeby.” Projekt współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.”

Akcje promocyjne typu ambiente wolontariuszy Freestyle City Festiwal z grupy Krajzole Autor zdjęć: Michał Hlawiczka, Katarzyna JurysWeronika Szarzec, Biuro Prasowe Festiwalu

powrót na początek kroniki
________________________________________________________________________________________

źródło: ox.pl
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: