Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Krew pieczona,placki z blachy i kubuś

Dania tradycyjne z Trójwsi rzadko trafiają na stoły jej mieszkańców. Kto jeszcze pamięta smak kubusia, śliwuli, bachorów czy żebroczki? Już po raz siódmy w Istebnej na Kubalonce odbył się Regionalny Konkurs Kulinarny, zadaniem którego jest przypomnienie i ocalenie oryginalnych, najstarszych potraw Istebnej, Jaworzynki i Koniakowa.

W tegorocznym  VII Regionalnym Konkursie Kulinarnym zaprezentowało swoje przysmaki 14 uczestników. Na stołach karczmy "U Michoła" pachniały tradycyjne potrawy: krew pieczona (czorny kubuś), syrop z bzówek (Katarzyna Juroszek z Jaworzynki), placek dziubany (Renata Zowada z Koniakowa), bachora (Urszula Gruszka z Koniakowa), szynka wędzona (Renata Bielesz z Istebnej), placki z blachy, ser twaróg na słodko (Jolanta Bocek z Koniakowa), zupa z kiśki (Mirosława Kukuczka z Karczmy "Pod Ochodzitą" w Koniakowie), maćki w kapuśnicy (Jacek Juroszek z Karczmy "Kopyrtołka" w Koniakowie), zupa śliwula, bułeczki, suszone śliwki (Małgorzata Małyjurek z Jaworzynki), placki na lisciu kapusty z piekarszczuka (Zbigniew Wałach z Istebnej), zupa szczawula (Krystyna Kaczmarzyk z Istebnej), kapusta kiszona zasmażana z fasolą (Jan Kajzar z Istebnej), prażuchy (Marta Fiedor z Koniakowa), kubuś (Marta Wolna z Istebnej), chleb (Anna Procner z Istebnej). - Obecnie te pyszności już rzadko pojawiają się na naszych stołach, ale mamy nadzieję, że dzięki konkursowi przetrwają i młode kucharki będą je z chęcią serwować - komentuje Lucyna Ligocka-Kohut z Gminnego Centrum Kultury w Istebnej. Pewne zmiany w pejzażu kulinarnym Trójwsi są już są widoczne: - Restauratorzy wchodzą powoli również w tą tradycję, dania pojawiają się w menu - mówi portalowi OX.PL Elżbieta Legierska-Niewiadomska: - Żeby upowszechnić przepisy na te dania drukujemy je w "Naszej Trójwsi", planujemy też wydać broszurę z przepisami na potrawy, które były na tegorocznym przeglądzie.

Mimo, iż nazwa imprezy sugeruje zmagania i walkę o pierwszeństwo, na tej imprezie nie ma przegranych i wygranych, wygrywa bowiem smak i tradycja: - Odeszliśmy od formuły konkursowej, choć nazwa pozostała. Bo tu nie ma wygranych, najlepszych potraw, wszystko zależy przecież od indywidualnych upodobań. Wszyscy są w zasadzie wygranymi, a konkurs ma formę prezentacji - mówi dyrektor.

Większość potraw regionu Trójwsi bazuje na ziemniakach, kapuście, maśle, mące i śmietanie, czyli produktach, które niegdyś samodzielnie wytwarzano w gospodarstwach. Są one np. składnikami np. "kubusia", potrawy dla cierpliwych smakoszy, gdyż jej przygotowanie zajmuje od dwóch do trzech godzin: - Kubuś to moja ulubiona potrawa tradycyjna. Znam jej cztery wersje: ze śliwkami, z masłem i cukrem, jabłkami i skwarkami. Według przepisu Pani Marty Wolny kubusia powinno się robić tak:

2,5 l ziemniaków obrać i zetrzeć. Koniecznie na tarce ręcznej, bo w elektrycznych maszynkach traci swój smak. Sparzyć ziemniaki 0,5 l gorącego mleka, doprawić solą, 1 jajkiem. Całość wylać na wysmarowana smalcem głęboką blachę. Piec 1-1,5 godziny aż skórka będzie się rumienić, zalać śmietaną domową (1 litr) i ponownie piec około 1 godziny aż skórka będzie chrupiąca. Na koniec polewa się roztopionym masłem i posypuje cukrem - podaje przepis Legierska-Niewiadomska i dodaje: - To wersja na słodko. Można też zetrzeć jabłka lub dodać sliwki, a ci, co lubią mięso - skwarki.

źródło: OX.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: