Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

KR CRS odpowiada na oświadczenie KR CIS ws. ''Być Razem''

Wszystko zaczęło się od wniosku Klubu Radnych Cieszyński Ruch Społeczny (CRS) w sprawie Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości ''Być Razem''. Po udzieleniu odpowiedzi przez Burmistrza na szereg pytań związanych z działalnością ''Być Razem'' sprawą zainteresowali się radni z Klubu Radnych Cieszyńska Inicjatywa Samorządowa (CIS) i wydali stosowne oświadczenie. CRS nie pozostał dłużny i odbił piłeczkę również wydając oświadczenie.

Fundacja „Być Razem” z pewnością nie łączy, a dzieli cieszyńskich samorządowców. Kluby w Radzie Miasta na temat „Być Razem” mają całkiem odmienne poglądy, co potwierdzają ich ostatnie oświadczenia. Przypomnijmy, iż po wystosowaniu przez KR CRS wniosku z licznymi pytaniami w sprawie Fundacji „Być Razem” w KR CIS zawrzało. CIS w swoim oświadczeniu wyraził dezaprobatę wobec koncepcji wspierania Fundacji w formach wyrażonych we wniosku KR CRS. Jesteśmy zdecydowanie przeciwni selektywnemu wspieraniu zasobami miejskimi organizacji pozarządowych, w szczególności podmiotów zaangażowanych w działalność gospodarczą – wskazywali radni. Szczegółowo o ich oświadczeniu można przeczytać tutaj: Oświadczenie KR CIS ws. „Być Razem”.

Nie czekając długo 19 maja br., KR CRS również wydał oświadczenie będące swego rodzaju odpowiedzią i ustosunkowaniem się do informacji zawartych w oświadczeniu CIS.  Oświadczenie wskazuje na brak woli radnych KR CIS do dyskusji nad rozwiązaniami, dzięki którym organizacje pozarządowe mogłyby skuteczniej i bezpiecznej realizować swoją misję. (…) Radni CIS w swoim oświadczeniu dali wyraz niechęci dla rozwiązań, o które Klub Cieszyński Ruch Społeczny pozwolił sobie tylko zapytać, prosząc o opinię prawną – wskazują radni z Klubu CRS.

Radni z Klubu CRS odnoszą się w swoim oświadczeniu szczegółowo do poszczególnych punktów oświadczenia drugiego Klubu. Wskazują m.in., iż projekt inwestycyjny „Rewitalizacja nieruchomości poprzemysłowej przy ul. Wałowej 4 w Cieszynie z przeznaczeniem na Centrum Edukacji Socjalnej” zakładał, że po jego zakończeniu w 2008 roku miejsce prowadzone będzie przez organizację pozarządową. Radni zwracają jednak uwagę, iż niezależnie od tego kto by je prowadził, Miasto zobowiązało się w projekcie do ponoszenia wszelkich kosztów funkcjonowania tej placówki przez okres 5 lat. Gmina tych kosztów jednak nie poniosła – zaznaczają radni. Od 8 lat Fundacja ponosi wszystkie koszty związane z realizacją założeń projektu i utrzymania obiektów (są to kwoty idące w miliony złotych).

Jeżeli chodzi o zaciągnięte przez Fundację pożyczki, są one według radnych CRS udzielane na zasadach powszechnie stosowanych w stosunku do wszystkich organizacji pozarządowych w Cieszynie. Zaś wartość nieruchomości przekraczającą ponad 6 mln zł, na którą wskazywał drugi Klub to wartość projektu, a nie nieruchomości. Nikt nie jest, a z całą pewnością nie KR CIS w posiadaniu jakiejkolwiek wyceny nieruchomości przy ul. Wałowej 4 w Cieszynie – podkreślają. Samorządowcy dodają również, iż Fundacja „Być Razem” w pełni zrealizowała cele wspomnianego projektu. Gdyby jak sugeruje KR CIS cel ten nie został zrealizowany, Miasto Cieszyn zmuszone byłoby do zwrotu środków w związku z niedochowaniem trwałości projektu. Jak wszyscy wiemy tak się nie stało – zaznaczają.

Radni Klubu CRS podkreślają w swoim oświadczeniu, iż samorządy powinni wspierać działania, które zmierzają do uniezależnienia się organizacji poprzez prowadzenie działalności gospodarczej. Stwarzać przestrzeń dla nowych tego typu inicjatyw, a także kreować warunki dla rozwoju spółdzielni socjalnych.

W podsumowaniu KR CRS zwrócił uwagę na szereg działań, które podejmuje Fundacja. Radni wskazali m.in. na nowy projekt który rozpocznie, sięgający ponad 2 mln zł, a związany z  przekwalifikowaniem i zatrudnieniem kilkudziesięciu osób. Wspomnieli także, iż Fundacja inwestuje swoje środki w niezbędne remonty obiektów przy ul. Wałowej 4. Stanowisko KR CIS stanowi przykład braku zrozumienia i przychylności dla rozwoju ekonomii społecznej w Cieszynie (…) – dodali. Pod oświadczeniem podpisał się Przewodniczący Klubu CRS Bartosz Tyrna. 

 

Pisaliśmy:

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-05-25 19:18:32
TomLem: Pan radny potrafi usprawiedliwić wszystko swoją nowomową. Co to za twór - ekonomia społeczna, tyle samo warty co nowoczesny patriotyzm jako pozostałość po słusznie minionych latach. Ekonomia co prawda to nie nauka ścisła, ale jak specjalista od socjotechniki ma się zamiar na jej temat wypowiadać, to niech ograniczy swoje zainteresowania do podmiotu którym jest gmina, którego jest częścią władzy (jako radny), a nie wspiera przyjaciół prowadzących działalność komercyjną w obiektach i z dotacji gminy. Należy pamiętać, że ta grupa wzajemnego wsparcia i adoracji nie zrealizowała własnego planu objęcia stanowiska burmistrza i większości w RM. Przyjaciele chcący być razem, nie koniecznie u Sowy wymyśli sobie najwyraźniej uwicie wspólnego gniazdka w Ratuszu, za publiczne pieniądze.
2016-05-25 20:34:37
Mach: Ekonomia społeczna, panie Tyrna powiada pan. Czy to tłuczenie nocne kasy w pomieszczeniach gminnych wynajętych fundacji przy wykonywaniu za marne stawki i to na czarno przez czterech Ukraińców, dodatkowo dwóch pijaczków z gminnego budynku socjalnego z udziałem matki i ojca żony prezesa nadprogramowo wiązanych rzemieniem próbek bejc i lakierów do drewna? czy Pan Andrukiewicz wie o czym pisze.
2016-05-26 01:53:36
pluto172: He he dobre komentarze. Być Razem to totalna masakra i oszuści ( wiem, ponieważ tam pracowałem ) a Centrum Edukacji Socjalnej to zbiorowisko psycholi. Dobrze, że tej kasy nie dostali.
2016-05-26 20:50:49
Donek: Dobra rada do wyborców patrzeć kogo się wybiera wybiera się ludzi a nie partię i wygląda to jak wygląda, ze za pieniądze podatnika utrzymują niedoszłego burmistrza mało tego chcieli jeszcze przywłaszczyć mienie gminne. Nie pasuje jak na radnych,
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: