Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kosmici opanują Cieszyn

Byli już w jaskini, byli pod wodą, czas więc na kosmos! Fundacja Ster, która prowadzi zespół PeDeBe przymierza się do kolejnego wydarzenia muzycznego w Cieszynie. Członkowie właśnie rozpoczęli próby.

2008 rok, 140 osób na scenie a spektakl nosił nazwę ‘Dzielnica gniewu’ – takie były początki. - Pierwszy musical - było to duże ryzyko, nie bałam się jednak, czy będą chętni do tańczenia. Bałam się czy widownia się wypełni, bo wynajęcie teatru to kilka tysięcy złotych. Lęki były niepotrzebne, bo musical wystawialiśmy sześć razy. To niesamowite – wspomina Izabela Tymich, szefowa szkoły tańca PeDeBe.

Po sukcesie ‘Dzielnicy’ stowarzyszenie ruszyło z kolejnymi projektami. Od tego czasu średnio rocznie przygotowuje dwa musicale a dodatkowo, podczas Nocy Muzeów, przedstawia przeróbki dotychczasowych utworów. - Poprzeczka jest ustawiona bardzo wysoko, ale ludzie są kreatywni trzeba to wykorzystać – dodaje Tymich. Wykorzystać sie udaje, bo szkoła ma za sobą już szesnaście premier. Każde dopracowane profesjonalnie z przepięknymi układami, wspaniałymi strojami i scenografią.

Cieszyniacy chcą śpiewać i tańczyć, a ich bliscy ich oglądać. Dlatego zawsze spektakle odbywają się przy komplecie widzów w teatrze. A na scenie pojawiają się głównie młodzi aktorzy. Najmłodszy obecnie ma 7 lat i dopiero co rozpoczął naukę w szkole. Ale są też i nieco starsi, w musicalach pojawiają się również… cieszyńscy radni.

Poruszana tematyka w przedstawieniach, choć za każdym razem inna, często związana jest z profilaktyką. - Ostrzegamy przed narkotykami, alkoholem a ostatnio przed hazardem. Zawsze mamy jakiś przekaz. To problemy młodzieży czy problemy międzypokoleniowe. Taka jest też możliwość wychowywania młodzieży, taką drogą – dodaje szefowa PeDeBe.

Aktualnie Fundacja wspólnie z realizatorami przedsięwzięcia teatralnego przygotowuje z 80 osobową grupą kolejny duży projekt musicalowy. Młodzi tancerze nie boją się wyzwań, dlatego najnowsza produkcja będzie kosmiczna! Pierwszym sygnałem, że kosmici pojawią się na Śląsku Cieszyńskim, będzie wydarzenie, które niebawem odbędzie się na cieszyńskim rynku. - Pojawi się statek kosmiczny. Kapsuła na razie krąży na naszej orbicie. 16 września wyląduje na rynku. Będą niestety niepokojące sygnały z kosmosu, że Ziemia musi podlec rozbiórce. Ponieważ jest to jedyne miejsce w kosmosie, gdzie ewolucja sie cofa. To ze względu na agresję, na przemoc, kult pieniądza. Takie jest przesłanie tego musicalu. Może też dlatego kosmici się do tej pory z nami nie kontaktowali…- zapowiada Iza Tymich.

Data wystawienia spektaklu jest już znana – to 14 i 15 grudnia 2017 r w Teatrze A. Mickiewicza w Cieszynie. Na jego deskach pojawiają się cyborgi i androidy oraz sympatyczni mali mieszkańcy galaktyki zwani Zorgonami. Na razie członkowie grupy ostro wzieli się do nauki nowych układów choreograficznych. Ćwiczyć mają gdzie, bo właśnie fundacja przeprowadziła się do nowej siedziby przy ul. Bobreckiej 27.

Jan Bacza

źródło: ox.pl
dodał: JB

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2017-09-07 12:30:27
wodz dziewieciu niedzwiedzi: Ja sądzę że kosmici już opanowali Cieszyn,ciekawe gdzie by się mogli ukryć hmmmmm.... może w ratuszu
2017-09-07 19:04:14
miglanc_7: Wodzu a wiec spotkania III stopnia w cieszyńskim ratuszu :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: