Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 9/15 - Rzymskokatolicka Parafia Chrystusa Króla w Chybiu - Sanktuarium Matki Boskiej Gołyskiej

W 1922 roku powstało Towarzystwo Budowy Kościoła w Chybiu. Przez następne dziesięć lat zbierano pieniądze na budowę. 5 października 1930 roku Kościół Chrystusa Króla w Chybiu został oddany na sprawowanie służby Bogu i ludziom. Zanim powstał, lokalni wierni należeli do parafii św. Barbary w Strumieniu.

Nowy Dom Boży w Chybiu stanął na podmokłym gruncie, na terenie dawnego stawu. 20 stycznia 1931 roku stał się filią kościoła św. Barbary w Strumieniu. Autorem projektu architektonicznego był Henrykiem Szołdra, natomiast wystrojem wnętrza świątyni zajął się Jan Wałach, malarz z Istebnej.

Bardzo ważnym wydarzeniem dla świątyni było przeniesienie Obrazu Matki Boskiej Gołyskiej w związku z rozwiązaniem parafii w Zarzeczu (Gołyszu) - dokonano tego 29 czerwca 1954 roku po dekrecie ks. Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Niewiele później doszło do kradzieży Obrazu, który w 1959 roku odnaleziono i wywyższono. Od 1993 roku odprawiane są comiesięczne czuwania modlitewne, które odbywają się na pamiątkę ostatniego nabożeństwa odprawionego w Gołyszu. 15 maja 2004 roku Ks. Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy dokonał koronacji Obrazu Matki Boskiej Gołyskiej.

Samodzielną parafia w Chybiu powstała po erygacji, która miała miejsce 28 maja 1957 roku. Jej pierwszym proboszczem był ks. Franciszek Jarczyk, ówczesny administrator kuracji Chybie, który swoją funkcję pełnił do 1982 roku. Obecnym proboszczem jest ks. Benedykt Fojcik, natomiast wikariuszami: ks. Dariusz Dybczak i ks. Witold Włoch.

W 1992 roku parafię Chrystusa Króla włączono do nowo powstałej diecezji bielsko-żywieckiej. Wydarzenie to rozpoczęło przygotowania do uroczystości poświęcenia (konsekracji) kościoła, która odbyła się 30 marca 1996 roku. Od 1999 roku kościół parafialny w Chybiu posiada rangę Maryjnego Sanktuarium Lokalnego.

Parafia Chrystusa Króla w Chybiu prowadzi swój oddział Akcji Katolickiej oraz zespół charytatywny, którego działalność opiera się na wskazaniach diecezjalnego CARITAS. Są to ruchy, których głównym zadaniem jest niesienie pomocy potrzebującym. Oprócz tego, ważnymi częściami życia chybskiego kościoła są miejscowe wspólnoty: „Oaza” oraz „Dzieci Maryi”.

Msze święte odbywają się:

  • Gołyskiej Sanktuarium  kościoła są miejscowe współnoty: ch diecezjalnego Caritasązku rozwiązaniu w dni powszednie: 6:45, 17:00 (w czerwcu, lipcu i sierpniu o 18:00)
  • w niedziele i święta: 6:15, 7:30, 9:00, 10:30, 12:00, 17:00 (w lipcu i sierpniu o 18:00), każdego dziewiątego dnia miesiąca podczas Czuwania przed Obrazem Matki Boskiej Gołyskiej: ok. 21:00.

Rzymskokatolicka Parafia Chrystusa Króla w Chybiu - Sanktuarium Matki Boskiej Gołyskiej

43-520 Chybie, ul. Wyzwolenia 2

tel. 33 856 10 10

Strona internetowa: http://www.parafia-chybie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: