Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 7/16 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Goleszowie

O ewangelicyzmie na terenie Goleszowa przed i w czasie okresu Reformacji wiemy niewiele - możemy jedynie podejrzewać, że zachodziły tu podobne procesy jak w innych miejscowościach Śląska Cieszyńskiego. Miejscowi protestanci otrzymali kościół około 1550 roku. W 1611 roku został im odebrany, mimo tego, że ewangelicy stanowili niemal sto procent całej ludności Goleszowa i okolicy.

W 1652 roku jeden z dostojników kościoła katolickiego przeprowadził wizytację parafii goleszowskiej. W swoim sprawozdaniu napisał, że jej mieszkańcy są wyłącznie wyznania ewangelickiego. Kolejny wizytator, który przybył w te okolice około trzydziestu lat później, zauważył, że parafia goleszowska wraz z filiałem ustrońskim liczy zaledwie 140 katolików, podczas gdy wszyscy inni są luteranami. Warto dodać, że były to czasy największych prześladowań protestantów na Śląsku Cieszyńskim.

Po ogłoszeniu Patentu Tolerancyjnego w 1781 roku, zaczęły powstawać parafie ewangelickie. Goleszowianie zebrali się w zbór już w 1782 roku, jednak dopiero trzy lata później uzyskali pozwolenie na wybudowanie domu modlitwy. Możliwości zboru były bardzo ograniczone, wzniesiono więc skromny budynek z desek, który został poświęcony 15 sierpnia 1785 roku. 

W latach 1786-1789 oraz 1804-1838, parafia goleszowska była zmuszona do zawarcia tzw. unii personalnej z Ustroniem. Ten stan był bardzo niedogodny dla goleszowian - nabożeństwa w ich miejscowości odbywały się co drugą lub co trzecią niedzielę, a przy spełnianiu funkcji kościelnych było wiele kłopotów Oba podmioty spierały się o to, do którego zboru powinna należeć Cisownica. Ostatecznie zdecydowano, że Cisownica Mała i Wielka będą przyłączone do parafii ustrońskej.

Przez następne pięćdziesiąt lat pastorem goleszowskim był Paweł Terlica z Wsecina (na Morawach), który od pierwszych dni stał się ulubionym kaznodzieją swoich parafian. To za jego kadencji powstał kościół parafialny w Goleszowie, którego poświęcenie odbyło się 15 sierpnia 1878 roku. Dokładnie 10 lat i miesiąc później, miejscowi ewangelicy pożegnali ks. Pawła Terlicę. Zmarłego zastąpił ks. Paweł Broda, który aż do 1930 roku prowadził parafię przez blaski i cienie, również te związane z wybuchem I wojny światowej.

A jak dziś wygląda życie parafii goleszowskiej po ponad 220 latach od jej założenia? Wzrosła liczba nabożeństw w Goleszowie oraz w stacjach kaznodziejskich (Kozakowice, Godziszów, Kisielów, Leszna Górna). miejscowi ewangelicy mogą pochwalić się posiadaniem aż pięciu chórów parafialnych (m.in. męskiego, dziecięcego, mieszanego), aktywnościami dla wiernych w każdym wieku oraz posiadaniem własnego kwartalnika - "Nasza Gazetka".

Proboszczem Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Goleszowie jest ks. dr Adrian Korczago; wikariuszami - ks. Marcin Liberacki i ks. Łukasz Stachelek; diakonem - Karina Chwastek-Kamieniorz.

Informacje na temat nabożeństw dostępne są na stronie: http://goleszow.luteranie.pl/plan-spotkan/nabozenstwa.

Na stronie internetowej parafii podane są również godziny urzędowania kancelarii (zakładka Kontakt / Godziny otwarcia).

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Goleszowie
ul. Spółdzielcza 9
43-440 Goleszów
tel. (33) 852 81 04
http://goleszow.luteranie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: