Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 5/15 - Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie została powołana w 1866 roku. Jednak aby lepiej poznać jej historię, warto cofnąć się pod koniec XVIII w.

W 1781 roku cesarz austriacki Józef I wydał patent tolerancyjny, który pozwalał na powstawanie parafii ewangelickich na Śląsku Cieszyńskim. Mogły one zostać zakładane w tych miejscowościach, w których było 500 ewangelików lub 100 rodzin ewangelickich. Istniały oczywiście pewne ograniczenia - nowo wybudowane domy modlitewne nie mogły mieć wieży, dzwonów i organ, a wejście do nich nie mogło biegnąć od głównej ulicy.

W 1849 roku Paweł Kozieł - kupiec, a później pierwszy kurator zboru skoczowskiego - rozpoczął starania wokół budowy kościoła w Skoczowie. Zezwolenie na nią otrzymano po 13 latach. Grunt pod budowę ofiarował Jerzy Górniok, drewno Jan Stonawski oraz baron Zohel z Grodźca; plan budowy sporządzony został przez wiedeńskiego architekta Horky’ego, natomiast kierownictwo budowy objął Rost z Białej.

Prace nad świątynią zakończono w 1865 roku. Otrzymała ona imię Świętej Trójcy. Na wieży zainstalowano trzy żelazne dzwony, które wykonała firma J. Silzera z Wiener-Neustadt w Austrii, zaś organy kościelne zmontowała firma Sapalskiego z Krakowa. Pierwszym proboszczem parafii został wybrany ks. Jan Karzeł, za którego kadencji powołano do życia gminy cmentarne w Dębowcu, Simoradzu, Pierścu i Kowalach.

Ciekawostką jest fakt, że osobą najdłużej pełniącą funkcję proboszcza w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Skoczowie był ks. Józef Gabryś z Drogomyśla (sprawujący ją w latach 1912-1945). Obecnie, od prawie 14 lat zaszczyt ten przypada ks. Adamowi Podżorskiemu. Skoczowska parafia liczy ponad 3,5 tys. wiernych. W jej skład wchodzą również filiały: w Simoradzu, Dębowcu oraz w Pierśćcu. Proboszczem pomocniczym jest ks. Mirosław Czyż, a wikariuszem ks. Marcin Ratka-Matejko.

Trzeba przyznać, że jest to bardzo muzykalne miejsce: działa tutaj kilka chórów i zespołów: dziecięcych (Nadzieja), młodzieżowych (20+, Be happy, Zespół Dzwonków) oraz chóry - żeński, męski i mieszany. Parafia współpracuje z innymi wspólnotami z Polski, ale również z zagranicy (np. z Niemiec, Austrii, Słowacji czy Holandii). W Domu Katechetycznym znajduje się biblioteka, gdzie można wypożyczać książki, kasety magnetofonowe oraz filmy o tematyce religijnej. Od lutego 1997 roku, parafia wydaje dwumiesięcznik „Informator Parafialny”.

Nabożeństwa w Skoczowie odbywają się w niedziele o godzinie 8:00 i 10:00. Pełny plan można odnaleźć pod linkiem: http://www.skoczow.luteranie.pl/PlanNabo%C5%BCe%C5%84stw.html.    

Godziny urzędowania kancelarii oraz dyżurów duszpasterskich księży:

  •       poniedziałek - czwartek: 10.00 - 14.00
  •       piątek: 14.00 - 18.00
  •       niedziela: przed i po nabożeństwie

 

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Skoczowie

43-430 Skoczów, ul. Zofii Kossak-Szatkowskiej 74

tel. 33 853 34 91

 

Strona internetowa: http://www.skoczow.luteranie.pl

Biblioteka parafialna: http://www.biblioteka.skoczow.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII:

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: