Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 45/16 - Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy

Kolonizacja książęca w XIII w. w Księstwie Cieszyńskim spowodowała powstanie kilkudziesięciu nowych wsi. Jedną z nich była najprawdopodobniej Rudzica, osadzona na prawie niemieckim. Od samego początku była własnością szlachecką. Kościół w Rudzicy powstał w średniowieczu, istniał już w 1335 roku. Budowlę usytuowano na miejscowym wzgórzu. W listopadzie 1654 roku został poświęcony pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

W sprawozdaniu z poboru świętopietrza z 1335 w diecezji wrocławskiej na rzecz Watykanu wśród 10 parafii archiprezbiteratu w Cieszynie wymieniona jest parafia w miejscowości villa Rudgeri (Rudzicy). W okresie reformacji (w II poł. XVI w.) miejscowy kościół został przejęty przez ewangelików. Do rąk katolików powrócił 16 kwietnia 1654 roku.

8 listopada tego samego roku świątynia została poświęcona pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela. Nieznany jest nam jej pierwotny wygląd. Dopiero protokoły wizytacyjne z 1679 r. i 1688 r. zawierają pewne wiadomości na temat jego wyglądu - był drewniany, dość obszerny, z murowanymi fundamentami; posiadał drewnianą wieżę, na której znajdowała się dzwonnica z trzema dzwonami. W pobliżu kościoła znajdowała się drewniana plebania, podobna do biednego domku chłopskiego z dwoma pokojami.

Pierwszy kościół w Rudzicy został strawiony przez pożar w 1728 r. Ogień pochłonął również plebanię. Budowę nowego kościoła, także drewnianego, rozpoczęto niedługo po ugaszeniu. O drugim z kolei kościele nie mamy praktycznie żadnych informacji. Wiadomo, że był w użyciu tylko przez kilkadziesiąt lat i wybudowany został w stylu gotyckim. W 1782 r. poświęcono kamień węgielny pod nową świątynię. Ówczesny proboszcz ks. Jan Schwehelka postanowił, że nowy kościół będzie murowany, ponieważ zdawał sobie sprawę, że kościoły drewniane łatwo staja się ofiarami pożarów.

Budowa obecnej świątyni rzymskokatolickiej w Rudzicy odbywała się w latach 1782 - 1800. Omawiany kościół budowany był pod kierunkiem majstra murarskiego Jana Drachnego z Cieszyna. Pracami ciesielskimi kierował majster Tomasz Koza z Frydku. Przy budowie pomagali również parafianie, którzy za pracę i transport nie pobierali żadnych opłat. Budowlę poswięcono 29 czerwca 1800 r. Proboszczowi ks. Janowi Schwehelce udało się zyskać wielu fundatorów, którzy wsparli budowę wspomnianego kościoła. Byli nimi przede wszystkim właściciele wsi wchodzących w skład parafii: Rudzicy, Iłownicy, Landeku i Bronowa.

Kościół rudzicki to budowla murowana z cegły i kamienia, o cechach późnobarokowych i klasycystycznych. Otoczona jest częściowo murem kamiennym, tynkowanym, z bramkami. W 1799 r. oddano do użytku plebanię.

Od 2015 roku parafia należy do nowo powstałego dekanatu Jasienica. Jej proboszczem jest ks. Jan Gustyn. W słuzbie pomagają mu wikariusze: ks. Robert Szymocha oraz ks. Jarosław Jarco.

Msze święte odbywają się:

- w soboty: 18:00
- w niedziele i święta: 6:30, 9:30, 11:00, 16:30 (wrzesień-czerwiec)

Parafia Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Rudzicy
Rudzica 3
43-934 Rudzica
tel. (33) 8152728

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: