Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 43/16 - Wspólnota Chrześcijańska Kościoła Wolnych Chrześcijan. Zbór w Skoczowie

W naszym kraju działają od ponad stu lat. W przyszłym roku będą świętować 25-lecie istnienia zboru w Skoczowie. W dzisiejszym artykule przedstawiamy historię Wspólnoty Chrześcijańskiego Kościoła Wolnych Chrześcijan.

Kościół Wolnych Chrześcijan w Rzeczypospolitej Polskiej to ewangelikalny kościół protestancki, należący do nurtu braci plymuckich - konserwatywnego nurtu protestantyzmu, zapoczątkowanego w całym Imperium Brytyjskim w XIX w. W Polsce prekursorami tego ruchu byli trzej dawni księża rzymskokatoliccy, którzy w 1912 zarejestrowali w Warszawie Zrzeszenie Zwolenników Nauki Pierwotnych Chrześcijan.

W tym samym czasie (od 1909 roku) na Śląsku Cieszyńskim (w Trzanowicach) odbywały się regularne nabożeństwa o charakterze zbliżonym do praktyk braci plymuckich. Ich inicjatorem był Józef Mrożek senior. Niedługo później powstał zbór w Boguminie. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości grupa wiernych skupionych wokół Józefa Mrózka seniora stała się częścią Zrzeszenia Zwolenników Nauki Pierwotnych Chrześcijan.

W 1981 roku wolni chrześcijanie opuścili Zjednoczony Kościół Ewangeliczny (do którego dołączyli w 1947 roku) i utworzyli Kościół Wolnych Chrześcijan, który został zarejestrowany jako związek wyznaniowy. W 1992 roku powstała Wspólnota Kościoła Wolnych Chrześcijan w Skoczowie. Od samego początku, oprócz regularnych nabożeństw w niedziele i święta, prowadziła ona pracę z dziećmi i młodzieżą. 

Skoczowska wspólnota spotyka się na nabożeństwach w budynku Miejskiego Centrum Kultury przy ulicy Targowej 26. Inną, mniej formalną formą aktywności są tzw. społeczności domowe - spotkania w grupach w Skoczowie oraz na terenie Drogomyśla, Pruchnej i Bąkowa. W każdą sobotę o godz. 18:00, w budynku zboru przy ul. Menniczej 16 odbywają się spotkania młodzieżowe.

Pastorem Wspólnoty Chrześcijańskiej w Skoczowie jest Jerzy Karzełek.

Wspólnota Chrześcijańska Kościoła Wolnych Chrześcijan. Zbór w Skoczowie
ul. Mennicza 16
43-430 Skoczów
tel. (33) 853 34 14
http://www.skoczow.kwch.org

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: