Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 40/16 - Kościół Ewangelicko-Augsburski ''EBEN-EZER'' w Dzięgielowie

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Dzięgielowie wyodrębniła się z parafii w Cieszynie w 2005 roku. Z jej historią bardzo mocno związany jest Diakonat Żeński ''EBEN-EZER'', który nie powstałby, gdyby nie praca charytatywna ks. sen. Karola Kulisza.

Powojenna nędza, bezrobocie, upadek moralny, kryzys gospodarczy i inflacja - tak wyglądała rzeczywistość na początku lat dwudziestych XX wieku. Dodajmy do tego krajobraz niezmeliorowanych mokradeł, zarośli, pastwisk, potoków, wraz ze zrujnowanymi zabudowaniami byłej owczarni, stodoły, szopy na siano i zgniłej od wilgoci chaty owczarza - majątku "którego nikt nie chciał". Brak jakichkolwiek środków. Patrząc na same początki działalności Karola Kulisza w Dzięgielowie, aż trudno uwierzyć, że stworzenie w tym miejscu samodzielnego Diaknatu, mogło mu się udać.

Pierwszy prymitywny przytułek powstał z części pomieszczeń byłej owczarni dla pierwszych 5 dzieci i 3 starców, zaś z części szopy na siano wybudowano trzy baraki dla bezrobotnych i bezdomnych. Rok później pojawiły się zalążki domu dziecka i domu starców (powstałe również z pomieszczeń dawnej owczarni). Mimo wielu trudności, w 1923 roku założono Polski Diakonat Ewangelicki "Eben-Ezer"w Dzięgielowie. Pierwszą przełożoną została siosra Anna Klimsza, która przybyła z Diakonatu w Bielsku-Białej.

Przez kolejne lata Diakonat zaczął błyskawicznie się rozwijać. Ks. sen. Karol Kulisz jeździł do Stanów Zjednoczonych i do krajów Skandynawii, aby tam poszukiwać pomocy finansowej dla swoich zakładów. Diakonat zakupił m.in. posesję "Szczukówka" oraz zamek dzięgielowski od Skarbu Państwa. Podczas II wojny światowej władze okupacyjne zlikwidowały Zakłady i Diakonat. W 1945 roku część sióstr powróciła do Dzięgielowa.

Bardzo ważnym rokiem dla ewangelickiej społeczności Dzięgielowa był 1958. To właśnie wtedy do tego miasta - z Miechowic - przeniesiono organizację Tygodnia Ewangelizacyjnego. Powodem było upaństwowienie Zakładów Opiekuńczych w Miechowicach na Dom Dziecka oraz ze szkody górnicze, jakie dotknęły kościół i pozostałe jeszcze przy Kościele budynki. W Dzięgielowie Tygodnie Ewangelizacyjne odbywały się w prowizorycznie przystosowanym, byłym pawilonie drewnianym, służącym po wojnie za składowisko różnych maszyn, urządzeń i rzeczy.

W 1963 roku władze państwowe dokonały próby likwidacji Domu Opieki na Sczukówce i Diakonatu. Nieustanna straż modlitewna sióstr oraz interwencje bpa Andrzeja Wantuły, będącego wówczas jednym z wiceprezydentów ŚFL w Genewie, spowodowały, że ostatecznie odstąpiono od tego zamysłu. W 1980 roku, po trzech latach zakończono budowę Domu Opieki "Emaus" na tzw. "Kępie" w Dzięgielowie.

W 1983 roku zorganizowano pierwszy Tydzień Ewangelizacyjny pod specjalnym namiotem estradowym, który mógł pomieścić 1500 osób. Już 4 lata później Dzięgielów mógł gościć około 2000 gości, zaś od 1996 roku zaczęto używać namiotu na 2200 miejsc; został on użyczony przez Misję Namiotową z Niemiec).

W 2005 roku ustanowiono samodzielną parafię w Dzięgielowie, powstałą z byłego filiału parafii cieszyńskiej (w łączności z Diakonatem na zasadzie unii personalnej). Proboszczem (od 1 stycznia 2006 roku) jest ks. Marek Londzin.   

Plan nabożeństw dostępny jest na stronie: http://www.dziegielow.luteranie.pl/index.php?go=zaproszenia/kalend.html

Kościół Ewangelicko-Augsburski "EBEN-EZER" w Dzięgielowie
ul. Księdza Karola Kulisza 66
43-445 Dzięgielów   
tel.: (33) 852 97 28
http://www.diakonat.luteranie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: