Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 38/16 - Parafia św. Anny w Pruchnej

Możemy przypuszczać, że pierwszy kościół w Pruchnej powstał w XV wieku, na pewno istniał już w 1447 r. Pięć lat wcześniej Pruchnianie dostali od księcia pozwolenie na branie drzewa na opał i na budulec, aż po potok Rudnik. Możliwe, że chodziło właśnie o budowę kościoła.

Według inwentarza z 1750 roku - w wieży wisiały dwa dzwony o wadze 51 kg i 305 kg, które zostały podarowane kościołowi przez księcia cieszyńskiego, Kazimierza. Najstarszy dzwon ważący 500kg nosił napis: "Jezus Nazarejczyk Król Żydowski, Łukasz, Marek, Jan, Mateusz 1732". Trzy nowsze dzwony zostały oddane w 1916 roku na cele wojenne.

W 1871 roku kamień węgielny pod nową świątynię poświęcił dziekan strumieński Józef Pawik. Dwa lata później to samo uczynił Generalny wikariusz ksiądz Franciszek Śniegoń.
W 1874 roku rozebrano drewniany kościół. Jego wieża została zakupiona do kościoła św. Anny w Gołkowicach (który powstał w 1878 r.) i istnieje do dnia dzisiejszego, choć ze względu na liczne remonty, nie przypomina już swojego pierwotnego wyglądu.

W czasie II wojny światowej kościół i parafia zostały niemal całkowicie zniszczone. Nie przeszkodziło to jednak w odprawianiu nabożeństw - miejscowi parafianie bardzo szybko zabrali się do odbudowy: gromadzili materiały i zbierali składki. Nawet kobiety pomagały, np. przy gaszeniu wapna. Prace ukończono w 1950 roku, gdy pomalowano i otynkowano wieżę. W tym samym czasie odbudowywano również probostwo.

W 1983 roku odmalowano kościół, odnowione zostały też organy, które zostały sprowadzone w 1946 roku ze Śląska opolskiego.

Obecnym proboszczem parafii jest ks. Jacek Urbaczka, zaś wikariuszem ks. Paweł Tomala.

Przy parafii w Pruchnej działa chór Ave.

Porządek mszy świętych jest dostępny na stronie: Parafia św. Anny w Pruchnej.

Parafia św. Anny w Pruchnej
ul. Główna 37
43-523 Pruchna
tel. (33) 857 35 15
http://parafia-pruchna.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: