Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 33/16 - Kościół Ewangelicko-Augsburski apostoła Jana w Górkach Wielkich

Historia kościoła w Górkach Wielkich związana jest z powstaniem cmentarza na tzw. ''Kępce Prochaskowej''. Oficjalnie cmentarz poświęcono w 1892 roku, choć są dowody na to, że istniał już w 1832 roku. Dziś przyglądamy się Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu apostoła Jana w Górkach Wielkich, filiałowi Parafii Ewangelicko - Augsburskiej Brenna-Górki.

W Górkach udało się odnaleźć tabliczkę nagrobną Jana Sikory, który zmarł 1 czerwca 1832 roku w wieku 27 lat. Na pewno nie był to pierwszy grób na obecnym cmentarzu, który mógł być czynny już po patencie tolerancyjnym w 1781 r., a może nawet w czasie kontrreformacji, kiedy to istniał zwyczaj grzebania "opornych ewangelików" poza cmentarzem.

Krzyż cmentarny na cmentarzu stanął w 1883 roku. Ćwierć wieku później wybudowano dzwonnicę, w której zawieszono 2 dzwony, których fundatorem był Paweł Mendrek, będący wyrobnikiem w gospodarstwie Jana Matuli w Górkach Wielkich, który swoje życiowe oszczędności przeznaczył na zakup dzwonów (niestety zostały one prawdopodobnie zarekwirowane w czasie I wojny światowej; obecne dzwony pochodzą z 1920 r.). Niedługo później istniejącą kostnicę przebudowano na kaplicę cmentarną i poświęcono.

Ciekawostką jest fakt, że w kaplicy cmentarnej nie odprawiano nabożeństw aż do... 1970 roku - pogrzeby odbywały się przed domem zmarłego i na cmentarzu. Po II wojnie światowej, kiedy religia została usunięta ze szkół, jej nauczanie odbywało się w domach parafian (Kolarczyk, Husar, Stekla), gdzie odbywały się również szkółki niedzielne. Kiedy władza ludowa wydała zakaz nauczania po domach, kaplica zaczęła pełnić funkcje katechetyczne.

Przybycie młodych księży w latach 70-tych przyniosły ożywienie - rozpoczęto odprawianie dwóch nabożeństw w miesiącu, a następnie zdecydowano się na cotygodniowe spotkania w świątyni. Wzrost liczby mieszkańców był powodem potrzeby rozbudowania kaplicy, co udało się dopiero w 1984 roku. W ten sposób powstał kościół pod wezwaniem apostoła Jana. Jego architektem był śp. mgr inż. Edward Kisiel.

Informacje nt. nabożeństw dostępne są pod linkiem: http://brenna.luteranie.pl/plan.html.

Kościół Ewangelicko-Augsburski apostoła Jana w Górkach Wielkich
ul. Bielska 10
43-436 Górki Wielkie
http://brenna.luteranie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: