Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 3/15 - Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie

W kolejnej części artykułów o kościołach Śląska Cieszyńskiemu przyglądamy się skoczowskiej Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła.

Według tradycji, kościół św. ap. Piotra i Pawła powstał w Skoczowie w XII w. W rejestrze archiprezbiteratu opolskiego pojawił się po raz pierwszy w 1447 roku. Znajdujące się tutaj świątynie aż cztery razy były niszczone przez pożary (w latach 1469-1756). Po jednym z nich (w 1531 roku) odbudowany po dziewięciu latach kościół, został zajęty przez miejscowych protestantów.

Sytuacja zmieniła się w 1654 roku dzięki dekretowi cesarza Fryderyka II. Rozpoczęto wtedy rekatolicyzację Skoczowa, która przywróciła świątynię katolikom. W 1762 roku wybudowano istniejący do dzisiaj budynek kościoła - była to najokazalsza budowla w stylu barokowo-klasycystycznym na Śląsku Cieszyńskim. Pięć lat później biskup wrocławski dokonał konsekracji - poświęcenia nowej świątyni.

Do czasów najnowszych, budynek przechodził wiele remontów - zewnętrznych i wewnętrznych. W ostatnich latach przeprowadzono wiele prac konserwacyjnych i renowacyjnych, m.in. głównego ołtarza, kaplicy, sufitu i dachu kościoła, izolacji, a także elektryfikacji.

Patronami skoczowskiej parafii są: Św. Piotr Apostoł (zwany w Biblii również jako Szymon Piotr, „Skała”, rybak, jeden z najbardziej znanych uczniów Jezusa Chrystusa) oraz Św. Paweł Apostoł (zwany również  Pawłem z Tarsu, początkowy prześladowca chrześcijan, po nawróceniu uwierzył i realizował misję Bożą). Według różnych źródeł - obaj zginęli śmiercią męczeńską.

Również dla tej parafii ważną datą jest 22 maja 1995, kiedy Skoczów odwiedził papież Jan Paweł II. Ojciec Święty  odprawił Mszę Świętą w wybudowanej w 1923 roku kaplicy (której patronem jest św. Jan Sarkander), znajdującej się na wzgórzu zwanym Kaplicówką. Swój obecny wygląd zawdzięcza projektowi cieszyńskiego architekta Alfreda Wiedermanna (przebudowa miała miejsce przed II wojną światową).

Od 1985 roku przed kaplicą stoi Krzyż Papieski, będący głównym elementem ołtarza ustawionego dwa lata wcześniej na lotnisku w Katowicach-Muchowcu podczas drugiej pielgrzymki polskiego papieża do ojczyzny. Niedawno byliśmy świadkami renowacji krzyża - wymiany blachy wypełniającej jego wnętrze na nierdzewną.

Msze święte w Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła odbywają się:

  • w niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00, 18:00 (na Kaplicówce o 16:00)
  • w tygodniu: 6:15, 18:00

Kancelaria czynna:

wtorek: 8:00 - 12:00
środa: 15:00 - 17:30
czwartek: 8:00 - 12:00
piątek: 15:00 - 17:30 (15:00 -17:00 - protokoły przedmałżeńskie)

Rzymskokatolicka Parafia pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Skoczowie
43-430 Skoczów, ul. Kościelna 10
tel. 33 853 32 49 wew.26

Strona internetowa: http://www.parafiaskoczow.ox.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-06-28 14:03:57
zlotepiuro: Cieszą mnie te inf. na temat kościołów. Z radością uczestniczę we Mszy Św. W dniu dzisiejszym również wybrałam się do \'mojego \' kościoła . Podczas ogłoszeń dotarła do mnie inf. w sprawie ODPUSTU , który ku mojemu zaskoczeniu odbędzie się jutro. Poproszono , aby przybyły poczty sztandarowe , dzieci sypiące kwiaty itp. <br /><br />
2015-06-28 14:26:35
zlotepiuro: Czy Poniedziałek , dzień ciężkiej pracy to jest dobry pomysł na obchodzenie tak pięknej uroczystości? KTO tak zadecydował i dlaczego jest tyle w ostatnim czasie zmian? Może KTOS mi wytłumaczy?. Każdy chrześcijanin ZNA wartość ODPUSTU, Niestety , ja jak większość ludzi pracujących będzie w pracy . KTO TAK ZADECYDOWAŁ to powinien być świadomy , że odebrał Nam tak piękne chwile. Jest mi bardzo przykro z tego powodu i zostawiam to pod rozwagę osobie odpowiedzialnej za te zmiany . Czy my Parafianie nic nie mamy do powiedzenia? ,
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: