Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 29/16 - Parafia Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach

Kościół Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach był budowany w latach 1981-1983. Warto jednak zaznaczyć, że jego wieża jest o wiele starsza. Jak bardzo? Na te i inne pytania odpowiemy w dzisiejszym tekście opisującym historie kościołów Śląska Cieszyńskiego.

Wieża świątyni była elementem nieistniejącego już kościoła Najświętszej Marii Panny w Połomii (powiat wodzisławski) i pochodzi... z 1575 roku. Ocalała ona w czasie wichury w 1969 roku. która doprowadziła do zawalenia się kościoła. W tych czasach budowa nowych kościołów była utrudniana przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. W Wiśle-Głębcach skorzystano z jednej z możliwości - przeniesienia nieużytkowanego obiektu.

Na podstawie projektów krakowskich architektów Marka Cempli i Piotra Wzorka - w latach 1981-1983 - wybudowano świątynię na stoku góry Kozińce, w oparciu o dzwonnicę przeniesioną z Połomii. Do poświęcenia doszło 12 czerwca 1983. Niecały rok później, w kwietniu 1984 roku, miała miejsce erygacja Parafii Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle.

Wnętrze urządzono w stylu współczesnym - większość rzeźbionego wyposażenia to dzieła koniakowskiego artysty Jana Krężeloka, m.in. stacje Drogi Krzyżowej, a także duża rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego na ołtarzu głównym. W świątyni znajduje się również akwarela przedstawiająca ruiny kościoła w Połomii.

Obiekt znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej. Proboszczem parafii jest obecnie ks. mgr Mieczysław Piela.

Informacje o Mszach świętych dostępne są pod linkiem: http://www.parafiawislaglebce.org.pl/duszpasterstwo,m1.html.

Kancelaria parafialna jest czynna w poniedziałki, wtorki i czwartki od 17:30 - 18:30.

Parafia Znalezienia Krzyża Świętego w Wiśle-Głębcach
Kopydło 103a
43-460 Wisła
Tel.: (33) 855 32 58 lub 512 166 401
http://www.parafiawislaglebce.org.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: