Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 27/16 - Kościół św. Józefa w Istebnej-Mlaskawce

Mlaskawka to przysiółek Istebnej, który leży na jednym z ramion Baraniej Góry. Od 1997 roku to miejsce ozdabia drewniany kościół pod wezwaniem św. Józefa, przynależący do Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej-Stecówce.

Drewniana świątynia pierwotnie służyła mieszkańcom przysiółka Trzycatek w Jaworzynce, gdzie została zbudowana w 1948 roku jako dziękczynienie za przetrwanie pożogi II wojny światowej. Jej wieloletnią patronką była Matka Boska Frydecka - ów wybór podkreślał wielowiekowe związki górali z Jaworzynki z Jabłonkowem i Frydkiem.

W 1997 roku została rozebrana i przeniesiona do Mlaskawki, gdzie - dnia 24 maja - ks. biskup Tadeusz Rakoczy poświęcił ją jako kościół filialny pw. św. Józefa, należący do Parafii pod wezwaniem Matki Bożej Fatimskiej w Istebnej Stecówce. Starą kaplicę w Trzycatku zastąpił nowy, murowany kościół (Zobacz: Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 5/16 - Parafia Matki Bożej Frydeckiej w Jaworzynce-Trzycatku).

Kościół św. Józefa na Mlaskawce to drewniana budowla, zbudowana w konstrukcji wieńcowej. Obity wcześniej gontem dach, obecnie jest kryty blachą. Wnętrze świątyni utrzymane jest w stylu góralskim - to zasługa miejscowych twórców. Warto wspomnieć, że krzyż w ołtarzu głównym został wyrzeźbiony przez snycerza z Mlaskawki - Józefa Bocka, zaś stacje Drogi Krzyżowej wykonał Jan Krężelok, artysta z Koniakowa.

Kościół św. Józefa w Istebnej-Mlaskawce znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej woj. śląskiego.

Msze święte odbywają się w niedziele i święta o 7:30.

Kościół św. Józefa w Istebnej-Mlaskawce
Mlaskawka 729
Istebna

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: