Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 26/15 - Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Braci Mniejszych w Cieszynie

Kościół Braci Mniejszych - Franciszkanów w Cieszynie mieści się przy ulicy ks. Leopolda Szersznika. Nieprzypadkowo, ponieważ ks. Szersznik na stałe wpisał się w historię świątyni jako nadzorca mieszczącego się tu wówczas kościoła gimnazjalnego.

Zacznijmy od początku, przenosząc się do 1670 roku. To właśnie wtedy do Cieszyna, na polecenie Leopolda I, do Cieszyna przybyli jezuici. Cesarz przekazał im cztery domy książęce, znajdujące się przy obecnej ul. Szersznika. W jednym z tych budynków, księżna Elżbieta Lukrecja urządziła niegdyś prowizoryczną kaplicę. Jezuici przystosowali ją do swoich potrzeb w 1674 roku.

Ostateczna stabilizacja położenia jezuitów w mieście nastąpiła w latach 1703-1705. To właśnie wtedy przystąpili do rozbudowy kaplicy, w czym przede wszystkim pomogła im lokalna szlachta, zwłaszcza starosta Adam Wacław Paczyński, hrabia z Tęczyna. Rozbudowana kaplica mogła pomieścić ok. 500 osób. W 1707 roku została ona przekształcona w kościół, który zyskał wezwanie Świętego Krzyża.

Zakon jezuitów został rozwiązany w 1773 roku, a ich rezydencja została sprzedana. Kościół św. Krzyża został zamieniony na kościół gimnazjalny. Jego nadzorcą został ks. Leopold Szersznik, który zasklepił wnętrze i wzniósł wieżę z hełmem, zwieńczonym ośmioboczną latarnią. O powyższym remoncie przypomina jedna z tablic na ścianie wewnątrz kościoła. Ks. Szersznik kierował również odbudową świątyni po pożarze w 1789 roku.

Od czasu kasaty jezuitów, kościół służył przede wszystkim młodzieży. Większych renowacji doczekał się w 1862 roku, kiedy przebudowano wieżę. Niedawno wyremontowaną elewację świątyni zdobią figury św. Franciszka z Asyżu i św. Józefa z Dzieciątkiem.

Do 2005 roku Kościół pw. św. Krzyża należał do parafii św. Marii Magdaleny. Następnie został wydzierżawiony zakonowi franciszkanów (należy obecnie do Prowincji Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zakonu Braci Mniejszych w Katowicach). Prowadzą oni dom rekolekcyjny w sąsiednim budynku dawnego klasztoru jezuitów (o którym szerzej napiszemy za tydzień).

Msze święte odbywają się w niedziele i święta o 10:00 i 19:00, a także w tygodniu o 9:00. Dodatkowo odprawiane są msze dla młodzieży (w czasie nauki szkolnej) - we wtorki o godz. 19:00.

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego Braci Mniejszych w Cieszynie
ul. Szersznika 3
43-400 Cieszyn
tel. (33) 852 43 57
http://www.cieszyn.franciszkanie.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-12-14 07:49:45
daniel3ttt: Warto wiedzieć.<br />Cyt. Kronika Miasta Cieszyna - Alojzy Kaufmann:<br />\&quot;Na podstawie pisma najwyższego cesarskiego rządu z dnia 5 XII 1671 odnowiono przywilej księżnej Elżbiety Lukrecji, na podstawie którego burmistrz, rada miejska i cechy przychylać się muszą do katolicyzmu. Dlatego należy wszystkich, nie chcących się nawrócić, wykreślić z cechów, reformację zwalczać, a jezuitów jako misjonarzy do Cieszyna wprowadzić\&quot;.<br />W zimie 1672 r. przybyli do Cieszyna dwaj jezuiccy \&quot;misjonarze\&quot; Jan Pissek i Jan Karl. Na początku swych starań o \&quot;nawrócenie mieszczaństwa\&quot; na katolicyzm złożyli skargę w królewskim urzędzie na luterańskich mieszczan.<br />Następstwem tego wszystkiego było spisanie wszystkich luterańskich rodzin w mieście. Ci spośród rodziców, którzy swe dzieci na lekcję religii nie posyłali, zostali zatrzymani. Zapowiedziano im ,że w ciągu 3 miesięcy muszą przestąpić na wiarę katolicką lub muszą swój dobytek sprzedać, a po spłaceniu miastu swych powinności poszukać innego miejsca zamieszkania. Wielu z nich zamiast zmiany wyznania opuściło miasto. Na skutek tego rozporządzenia miasto stało się niemal czysto katolickie, prócz kilku rodzin.<br />\&quot; Ojcowie zakonni zostali za te starania wynagrodzeni, przy czym powiększyła się ich ilość i stworzyli tutaj własną rezydencję. Cesarz odstąpił im ówczesne książęce domy rezydencyjne...\&quot; (te w których mieszkała Elżbieta Lukrecja).<br />\&quot; Równocześnie cesarz przekazał jezuitom, jako nagrodę za ich \&quot;apostolską pilność\&quot;, po śmierci dziekana i proboszcza Aleksandra Klaybora cieszyński dziekanat i probostwo...\&quot;
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: