Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 20/15 - Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Jerzego w Cieszynie

Cieszyn. Ulica Liburnia 1. To właśnie tutaj znajduje się jeden z najstarszych kościołów naszego roku. Jego patronem jest św. Jerzy - żołnierz i męczennik, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli. Dziś prezentujemy Wam świątynię należącą do miejscowej Parafii Rzymskokatolickiej pw. Świętego Jerzego.

Kościół powstać pomiędzy 1327 a 1404 rokiem poza średniowiecznymi murami miasta. Obecnie stoi w otoczeniu cmentarza (istniejącego od 1472 roku) i zabudowań pierwszego cieszyńskiego szpitala dla chorych i ubogich wędrowców, zwanego „szpitolkiem” (czynnego do 1882 roku, do czasu pożaru).

Pod względem architektonicznym świątynia ma cechy gotyckie; jest jednonawowa, murowana z cegły. Drzwi wejściowe z boku jak i prowadzące do zakrystii są ostrołukowe - to dowód na to, że była to kiedyś mała kaplica.

W 1653 roku - po burzliwych zajściach reformacji - kościół szpitalny został na nowo konsekrowany. Prawdopodobnie to właśnie wtedy ołtarz i relikwie św. Jerzego zostały przeniesione z ołtarza bocznego do głównego. Prawie sto lat później (w 1751 roku) ufundowano nowy dzwon kościelny, ulany w Ołomuńcu. Razem z dzwonami z 1826 i 1886 roku (wyprodukowanymi w fabryce krajowej) zostały oddane na przetopienie w 1916 roku (na cele wojenne).

Do czasu wybuchu II wojny światowej zlikwidowano nabożeństwa w kościołach filialnych (w trosce o rozwój życia parafialnego związanego z jednym kościołem parafialnym jako ośrodkiem). Podczas okupacji msze święte odprawiano tutaj wyłącznie z okazji odpustu św. Jerzego i święta Matki Bożej Bolesnej.  W maju 1945 roku cofające się wojska niemieckie wysadziły most na Bobrówce. Zdarzenie to spowodowało poważne uszkodzenie kościoła - zniszczone zostały wszystkie witraże, część dachu i sklepienie. Świątynia została wyremontowana.

W latach 1945-1948 na tutejszym cmentarzu odbyły się trzy ostatnie pogrzeby. Do dziś znajdują się tu czytelnie zachowane mogiły, m.in. ks. Karola Findinskiego, ks. Rudolfa Skupina oraz ks. biskupa Franciszka Śniegonia. Dawny cmentarz zamieniono na park.

Działka kościelna została otoczona nowym murem w 1987 roku. Obecnie jest wykorzystywana i przystosowana jako letni kościół z ołtarzem polowym, rzędami ławek i nowo posadzonymi dębami, skutecznie chroniącymi przed słońcem w upalne dni. W 2007 roku (w związku z modernizacją ulic Liburnia, Zamkowa i Frysztacka) dziedziniec wybrukowano historyczną kostką.

Kościół jest bardzo zadbany, pomalowany w ciepłych jasnych kolorach z zachowaniem klimatu zabytkowego obiektu, jest również ogrzewany zimą (ostatnia modernizacja systemu grzewczego miała tu miejsce w 2012 roku).

Wokół parafii działa wiele wspólnot, m.in. Zespół Charytatywny, Męski Chór Parafialny, a także tzw. Areopag młodzieży - grupa zrzeszająca młodzież chrześcijańską.

Obecnym proboszczem jest ks. prałat Stefan Sputek, zaś wikariuszem ks. Marcin Wróbel.

Kancelaria Parafialna jest czynna we wtorki (od 15:30 - 17:30) oraz w czwartki i w piątki po Mszach świętych.

Msze święte:
- w niedziele: 7:35, 10:05, 11:30

- w dni powszednie:

• poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek - 18:00
• środa - 8:00
• sobota - 8:00, 18:00

Parafia Rzymskokatolicka pw. Świętego Jerzego w Cieszynie

ul. Liburnia 1

43-400 Cieszyn

tel: (33) 857 74 40

http://www.swjerzycieszyn.ox.pl   

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-10-26 09:30:55
ROMIN: \&quot;Wokół parafii działa wiele wspólnot(...)\&quot;<br />Zgadza się, wiele;) Można uczestniczyć we mszy celebrowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (trydenckiej). Najbliższa w dniu 01 listopada (niedziela) o godz. 15.00.<br />Schola gregoriańska to chóry anielskie po prostu ;)))<br />
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: