Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 17/16 - Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie-Krasnej

Krasna, złożona z trzech osiedli: Krasna, Gułdowy i Głuszkowy, należy do najstarszych miejscowości na Śląsku Cieszyńskim. Pierwsze zapisane i zachowane wzmianki na jej temat pochodzą z 1284 roku. Wieś początkowo była własnością kasztelana cieszyńskiego, a następnie księcia i jego dworu.

W 1439 roku książę Bolesław Piastowicz przekazał wieś cieszyńskiemu klasztorowi dominikanów, którzy utworzyli w Krasnej folwark. Kiedy księżna Katarzyna Sydonia i jej poddani przyjęli wyznanie protestanckie, dominikanie opuścili Cieszyn. Powrócili do niego jeszcze na półtora wieku, lecz po wielkim pożarze miasta w 1789 roku klasztor przestał istnieć.

W 1901 roku zbudowano i poświęcono katolicką kaplicę Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jej poświęcenia dokonał cieszyński proboszcz ks. kan. Jan Sikora, a kazanie wygłosił ks. prał. Józef Londzin. Tuż obok kaplicy, na drewnianej dzwonnicy umieszczono dwa dzwony, zarekwirowane później podczas I wojny światowej. Do wybuchu II wojny światowej w kaplicy odprawiano pogrzeby, śluby, Msze Święte odpustowe oraz w dniu pamiątki poświęcenia kościoła.

Po wojnie posługę duszpasterską pełnili miejscowi wikariusze. Wśród nich wyróżniał się ks. Konrad Szweda, znany z odważnego występowania przeciwko utrudnianiu życia religijnego w czasach stalinowskich. 25 grudnia 1957 roku erygowano parafię Najświętszego Imienia Maryi w Cieszynie-Bobrku, w której obręb została włączona Krasna. Podczas reformy administracyjnej w 1973 roku Krasną przyłączono do miasta Cieszyn. Siedem lat później powstała parafia św. Jana Chrzciciela w Cieszynie-Mnisztwie, która swoim zasięgiem objęła Krasną.

Sytuacja ta trwała przez pięć lat, ponieważ już od 8 września 1985 r. w Krasnej działa parafia tymczasowa. Erygacja Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie-Krasnej utworzonej z części dotychczasowej parafii Cieszyn-Mnisztwo), miała miejsce 2 czerwca 1989 roku, dzięki dekretowi biskupa Damiana Zimonia. Pierwszym proboszczem został ks. Jan Suchanek, który swoją posługę pełnił do 2003 roku.

W 2006 roku ruszyły pierwsze prace nad budową nowego kościoła. Trzy lata później na zakończenie procesji Bożego Ciała odbyło się wprowadzenie Najświętszego Sakramentu do nowej świątyni i odprawiona została pierwsza Eucharystia. Dotychczasową świątynię rozebrano. Obecnym proboszczem jest ks. Krzysztof Gardyna.

Od marca 2010 roku w parafii ukazuje się gazetka „Wieści z Serca”. Jednym z ważniejszych wydarzeń ostatnich lat w Krasnej było spotkanie integracyjne młodzieży całego dekanatu, które odbyło się w październiku 2015 roku, będące etapem przygotowawczym do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie w 2016 r.

Kiedy i o której odbywają się Msze święte i nabożeństwa w Krasnej? Odpowiedź pod linkiem: http://www.cieszyn-krasna.pl/duszpasterstwo/msze-i-nabozenstwa.

Kancelaria parafialna znajduje się w budynku plebanii i jest czynna w poniedziałki oraz w piątki od godz. 16:00 - 17:30.

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Cieszynie-Krasnej

ul. Wiosenna 6
43-400 Cieszyn
tel: (33) 852 30 23
http://www.cieszyn-krasna.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: