Oczami niewidomego (30): ustroniacy w Miejskiej Bibliotece Publicznej
Nie każdego z nas stać na zakup nowej książki czy audiobooka. Dlatego biblioteki nadal mają wzięcie. Odwiedziłem niedawno Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Wantuły w Ustroniu przy Ulicy Rynek 4. Znajduje się ona w centrum miasta, wokół budynku przeprowadzono zewnętrzną rewitalizację.
Biblioteka zajmuje w nim większość pomieszczeń na dwóch piętrach. Na parterze znajdują się zbiory biblioteczne dla dorosłych.Natomiast na piętrze znajdują się zbiory dla dzieci, czytelnia i czytelnia internetowa wyposażona w pięć stanowisk komputerowych.
Dodatkowo biblioteka posiada dwie filie. Jedną w Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. Gen. Jerzego Ziętka ,drugą w Sanatorium i Szpitalu Uzdrowiskowym „Równica”. W obu tych miejscach zainteresowanie książkami jest bardzo duże.
Zbiory biblioteczne to: 55 549 woluminów, w tym ponad 100 książek z drukowanych specjalną większą czcionką dla osób słabowidzących oraz 348 audiobooków czyli książek czytanych na płytach CD. Oferta ta systematycznie jest wzbogacana i powiększana.
Z książek, które można posłuchać w samochodzie czy też przy sprzątaniu domu, korzysta coraz więcej osób nie mających kłopotów ze wzrokiem. Dyrektor MBP im. J. Wantuły Krzysztof Krysta poinformował, że w ostatnim czasie do czytelników biblioteki dołączyło wielu zawodowych kierowców, którzy w ten sposób „czytają” w czasie długich kursów. W 2015 książki mówione wypożyczono ponad 1000 razy.
W roku bieżącym Miejska Biblioteka Publiczna po raz drugi złożyła wniosek o dofinansowanie z programu Instytutu Książki „Infrastruktura bibliotek 2016 - 2020”. W przypadku otrzymania dofinansowania w budynku planowane jest wykonanie profesjonalnej Sali multimedialnej, kompleksowy remont pomieszczeń oraz dobudowanie windy nie tylko dla osób niepełnosprawnych.
W czytelni biblioteka organizuje spotkania autorskie, konkursy czytelnicze i plastyczne, warsztaty dla dzieci i seniorów oraz spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.
Biblioteka od pewnego czasu posiada stronę internetową dostosowaną do przeglądania jej przez osoby niepełnosprawne. Ja ze strony osoby niewidomej jestem z niej zadowolony.
Badania rynku badaniami, ankiety ankietami, a mieszkańcy Ustronia i osoby przebywające na rehabilitacji i odpoczynku korzystają z biblioteki i jej filii.
Andrzej Koenig
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.