Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Oczami niewidomego (30): ustroniacy w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W mediach często pojawiają się liczne badania np. ile zjadamy czekolady, ile schabowego, ile spożywamy mleka, ile czytamy książek? Wyniki tych sondaży są różne. Społeczeństwo nasze z czytaniem książek nie wypada zadowalająco. Na pytania, dlaczego nie czytamy książek, zazwyczaj pada odpowiedź: ''Nie mam czasu, jestem zmęczony''.

Nie każdego z nas stać na zakup nowej książki czy audiobooka. Dlatego biblioteki nadal mają wzięcie. Odwiedziłem niedawno Miejską Bibliotekę Publiczną im. J. Wantuły w Ustroniu przy Ulicy Rynek 4. Znajduje się ona w centrum miasta, wokół budynku przeprowadzono zewnętrzną rewitalizację.

Biblioteka zajmuje w nim większość pomieszczeń na dwóch piętrach. Na parterze znajdują się zbiory biblioteczne dla dorosłych.Natomiast na piętrze znajdują się zbiory dla dzieci, czytelnia i czytelnia internetowa wyposażona w pięć stanowisk komputerowych.

Dodatkowo biblioteka posiada dwie filie. Jedną w Śląskim Szpitalu Reumatologiczno-Rehabilitacyjny im. Gen. Jerzego Ziętka ,drugą w Sanatorium i Szpitalu Uzdrowiskowym „Równica”. W obu tych miejscach zainteresowanie książkami jest bardzo duże.

Zbiory biblioteczne to: 55 549 woluminów, w tym ponad 100 książek z drukowanych specjalną większą czcionką dla osób słabowidzących oraz 348 audiobooków czyli książek czytanych na płytach CD. Oferta ta systematycznie jest wzbogacana i powiększana.
Z książek, które można posłuchać w samochodzie czy też przy sprzątaniu domu, korzysta coraz więcej osób nie mających kłopotów ze wzrokiem. Dyrektor MBP im. J. Wantuły Krzysztof Krysta poinformował, że w ostatnim czasie do czytelników biblioteki dołączyło wielu zawodowych kierowców, którzy w ten sposób „czytają” w czasie długich kursów. W 2015 książki mówione wypożyczono ponad 1000 razy.

W roku bieżącym Miejska Biblioteka Publiczna po raz drugi złożyła wniosek o dofinansowanie z programu Instytutu Książki „Infrastruktura bibliotek 2016 - 2020”. W przypadku otrzymania dofinansowania w budynku planowane jest wykonanie profesjonalnej Sali multimedialnej, kompleksowy remont pomieszczeń oraz dobudowanie windy nie tylko dla osób niepełnosprawnych.

W czytelni biblioteka organizuje spotkania autorskie, konkursy czytelnicze i plastyczne, warsztaty dla dzieci i seniorów oraz spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Biblioteka od pewnego czasu posiada stronę internetową dostosowaną do przeglądania jej przez osoby niepełnosprawne. Ja ze strony osoby niewidomej jestem z niej zadowolony.

Badania rynku badaniami, ankiety ankietami, a mieszkańcy Ustronia i osoby przebywające na rehabilitacji i odpoczynku korzystają z biblioteki i jej filii.

Andrzej Koenig


 

źródło: OX.PL
dodał: NG

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-04-24 14:47:14
SmiechnaSali: Co to za piep......nie. Słuchanie książek w samochodzie? W zasadzie nie powinien Pan słuchać radia podczas jazdy. Gdyby było inaczej i rozmowa z kierowcą autobusu podczas jazdy i rozmowa przez telefon komórkowy byłaby dozwolona. Nawet rozmowa przez zestaw głośnomówiący absorbuje kierowcę na tyle, że nie zawsze można ją prowadzić. Poza tym Pańskie spostrzeżenia na temat odnowionej elewacji są hmmm.... Poprostu nie pasują do nazwy tego cyklu????
2016-04-25 11:07:27
ferda13: Do SmiechnaSali<br />Nie powinno się słuchać radia w samochodzie? To jest dopiero piepszenie
2016-04-25 14:13:27
SmiechnaSali: @Ferda13<br />Kup sobie słownik ortograficzny
2016-04-25 16:26:46
ferda13: I wzajemnie. PO PROSTU śmiech na sali
2016-04-25 20:18:16
kudaasek: Czyli rozmowa przez telefon w czasie jazdy jest zabroniona bo stanowi formę przekazu dźwięku...?? Aha...:))))))))))))))))
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: