Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 16/16 - Parafia Imienia Najświętszej Marii Panny - Cieszyn-Bobrek

Kult maryjny na boreckiej ziemi pojawił się dzięki tutejszej mieszkance Annie Suczkowej-Szebeście, która przywiozła z pielgrzymki na Jasną Górę obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Wizerunek umieszczono w kapliczce, która została wymurowana przez Franciszka Szkucika. Jej poświęcenia dokonał wikariusz generalny Cieszyna - ks. bp Franciszek Śniegoń.

Wkrótce kapliczka stała się celem licznych pielgrzymek i zyskała miano Kaplicy Cudów, zaś Bobrek potocznie nazywano Cieszyńską Częstochową. W 1899 roku władze gminy podjęły decyzje ziemi wokół kapliczki od Pawła Liszki, aby wybudować dzwonnicę oraz cmentarz dla katolików i ewangelików. W 1908 roku powstał Komitet Budowy Kościoła, którego przewodniczącym został ostatni wójt w Bobrku, fundator krzyża cmentarnego - Andrzej Branny.  

Jesienią tego samego roku położono fundamenty wg planów p. Czempiela. Do maja 1909 roku wymurowano ściany, niedługo później położono dach. Świątynia była gotowa już rok później. Ołtarz został przekazany przez siostry elżbietanki. W prezbiterium znalazł się obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, przeniesiony z kapliczki. 8 maja 1910 roku kościół został poświęcony przez radcę biskupiego, ks. prob. Jana Sikorę.

W styczniu 1957 r., na polecenie Generalnego Wikariusza księdza biskupa Juliusza Bieńka, wikary z Cieszyna ks. Teodor Oleś rozpoczął prace nad utworzeniem nowej parafii w Cieszynie Bobrku. Jej erygacja odbyła się 25 grudnia 1958 roku. Pierwszym proboszczem został wspomniany ks. Oleś, który gorliwie troszczył się o rozwój duchowy parafian. Kościołem filialnym parafii - do 1973 roku - była świątynia w Krasnej.

W latach siedemdziesiątych nastąpiła przebudowa kościoła, przeprowadzona według planów Komisji Sztuki Sakralnej. Wymalowano kościół, zawieszono nowe stacje Drogi Krzyżowej. W prezbiterium znalazł się nowy wizerunek Matki Bożej, wykonany przez Józefa Kołodziejczyka, brata ówczesnego proboszcza bobreckiej parafii. Obraz Matki Bożej Częstochowskiej po konserwacji przeniesiono do wyremontowanej kapliczki. W 1981 roku rozpoczęto budowę salek katechetycznych.

Kolejne remonty kościoła miały miejsce w latach 90-tych. W 1994 roku wymalowano wnętrze świątyni, wykonano polichromię, następnie wyremontowano dach oraz wymieniono tynki zewnętrzne kościoła. Jedna z rodzin parafii ufundowała nowy obraz, będący wierną kopią obrazu Matki Boskiej Zwycięskiej, jaki znajduje się w kościele Imienia NMP w Rzymie przy Forum Trajana.

Obecnym proboszczem parafii jest ks. Zdzisław Zieleźnik; wikariuszem - ks. Rafał Stwora.

Msze święte odbywają się:
- w niedziele i święta: 7:00, 9:00, 11:00, 18:00
- w tygodniu (z wyjątkiem wtorku): 18:00
- we wtorki: 6:30
- w soboty: 9:00

Parafia Imienia Najświętszej Marii Panny - Cieszyn-Bobrek
ul. Kościuszki 30
43-400 Cieszyn
tel: (33) 852 23 10
http://www.parafiabobrek.ox.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: