Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 13/16 - Parafia Rzymskokatolicka św. Jakuba Apostoła w Simoradzu

''Simoradz'' w gwarze morawskiej oznacza: ''ziemię orać''. Urodzajne ziemie skutkowały m.in. pojawieniem się w herbie wioski snopu zboża stojącego kłosami w górę. Przez wiele stuleci Simoradz zarządzany był przez kolejnych właścicieli (m.in. Bilskich, Pogórskich, Góreckich). W drugiej połowie XIX wieku należał do przedstawicieli rodu Habsburgów.

Parafia w Simoradzu jest jedną z najstarszych na Śląsku Cieszyńskim. Najwcześniejsza zachowana wzmianka historyczna pochodzi z 1286 roku. Jak wynika z protokołów, co najmniej do połowy XV wieku była parafią samodzielną, do której prawdopodobnie należała też osada Iskrzyczyn. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary oraz dość silne wpływy reformacji na tym terenie, samodzielność Simoradza została utracona najprawdopodobniej w XVI wieku.

Pierwsza świątynia w osadzie powstała już ok. XIII w. Była murowana i posiadała osobną dzwonnicę. Obecna świątynia została wzniesiona ok. XV wieku, zaś w 1842 roku doszło do jej rozbudowania. W okresie reformacji kościół przeszedł w posiadanie protestantów, którzy zwrócili go prawowitym właścicielom na mocy rozporządzenia władz lokalnych dopiero w 1654 roku.

W późniejszych latach Simoradz stał się filią parafii w Skoczowie. Sytuacja zmieniła się w 1966 roku, kiedy to utworzono lokalię, zaś 27 grudnia 1980 roku dokonano reerygację samodzielnej parafii św. Jakuba w Simoradzu. W latach 1966-1998 (aż do śmierci), początkowo wikariuszem, a następnie administratorem i proboszczem był ks. Antoni Baszton. To dzięki jego staraniom przeprowadzono remont świątyni, wybudowano Dom Katechetyczny oraz oddano do użytku nowy cmentarz parafialny. Co więcej, ks. Baszton przez jedenaście lat organizował dwa razy w roku tygodniowe rekolekcje.

Kolejnym proboszczem parafii był (w latach 1998-2005) ks. Witold Grzomba. Pod jego kierownictwem przeprowadzono wymianę pokrycia dachu oraz tynkowanie i malowanie zewnętrznej elewacji kościoła. Później  parafią św. Jakuba kierował ks. Stanisław Pindla. Dzięki jego staraniom, odrestaurowano trzy zabytkowe płyty epitafijne i umieszczono je na ścianie prezbiterium. Na płytach tych umieszczony jest tekst w języku staromorawskim. 

Obecnym proboszczem, od 24 sierpnia 2013 roku, jest ks. Krzysztof Moskal.

Przy parafii działa Parafialna Izba Rybacka, w której można (w poniedziałki, środy i piątki w godz. 15:30 - 18:30) obejrzeć ekspozycję zawierającą m.in. materiały, zdjęcia i przedmioty dotyczące historii rybactwa w regionie oraz samym Simoradzu i okolicy.

Msze święte odbywają się:

- w niedziele i święta: o 8:00, 10:30, 15:30
- we wtorki i w czwartki: o 7:00
- w poniedziałki, środy i w piątki: o 17:00
- w soboty: o 17.00. 

Kancelaria parafialna jest czynna w poniedziałki, środy i czwartki po mszach świętych.

Parafia Rzymskokatolicka św. Jakuba Apostoła w Simoradzu
Plac Św. Jakuba Apostoła 4
43-426 Dębowiec, Simoradz
tel: (33) 856 21 27

http://www.sw-jakub.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: