Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Kościoły Śląska Cieszyńskiego. Część 11/15 - Kościół p.w. św. Melchiora Grodzieckiego w Brennej Lachach

W poprzednim artykule opisywaliśmy powstanie Parafii Rzymskokatolickiej p.w. św. Jana Chrzciciela w Brennej oraz kościoła w centrum miasta. Dziś przyglądniemy się kościołowi na Lachach, kaplicy mszalnej p.w. św. Melchiora Grodzieckiego.

Św. Melchior Grodziecki żył w latach 1584-1619. Urodził się w Cieszynie i był potomkiem zasłużonego polskiego rodu Grodzieckich (Grodeckich). Lata dzieciństwa spędził w pobliskim Grodźcu Śląskim. Następnie wyjechał do Wiednia, gdzie ukończył jezuickie kolegium. Wtedy też postanowił związać swoje życie z jezuitami i wstąpić do nowicjatu w Brnie. Studia zakończył uzyskaniem tytułu doktora teologii i filozofii.

W 1614 roku przyszły święty otrzymał święcenia kapłańskie. Początkowo służył w Pradze i pobliskiej wsi Kopanina, jednak po czterech latach, z powodu wybuchu wojny trzydziestoletniej (i związanego z nią wypędzania  jezuitów), musiał opuścić Czechy. Melchior Grodziecki wyruszył w kierunku Węgier. W 1619 roku - jako kapelan wojskowy - udał się do Koszyc. We wrześniu tego samego roku, wraz z dwoma innymi kapłanami trafił w ręce żołnierzy księcia Siedmiogrodu.

Trzej duchowni byli poddawani okrutnym torturom, połączonymi z próbami nakłonienia do rezygnacji z wiary katolickiej, a następnie zostali zamordowani. W styczniu 1905 roku papież Pius X ogłosił beatyfikację Męczenników Koszyckich, a w lipcu 1995 roku Ojciec Święty Jan Paweł II dokonał ich kanonizacji. Kościół w Brennej Lachach jest pierwszą w Polsce świątynią pod wezwaniem św. Melchiora Grodzieckiego.

Kaplica mszalna nie powstałaby, gdyby nie starania księdza proboszcza Józefa Budniaka (służącego w latach 1989-2004) oraz zaangażowanie i praca miejscowych parafian (wykonywali ją miejscowi fachowcy, ale również i ewangelicy). Budowę rozpoczęto w maju 1992 roku, natomiast ponad rok później, 27 listopada 1993 roku, biskup Tadeusz Rakoczy dokonał konsekracji kościoła. Architektem świątyni jest mgr inż. Michał Kuczmiński z Katowic. Rzeźby w drewnie wykonał mieszkaniec Brennej - Józef Pietrzyk.     

Nabożeństwa odbywają się:

  • ·         w niedziele:  o 12:00
  • ·         w poniedziałki i soboty: o 18:00
  • ·         w pierwsze piątki miesiące i we wszystkie piątki Wielkiego Postu: o 18:00
  • ·         w lipcu i w sierpniu - poniedziałki, piątki i soboty: o 18:00; wtorek-czwartek: o 8:00.

 

 

Kościół p.w. św. Melchiora Grodzieckiego w Brennej Lachach

ul. św. Melchiora Grodzieckiego
43 - 438 Brenna

tel. (33) 853 62 78

Strona internetowa: http://www.parafia-brenna.pl

POPRZEDNI ARTYKUŁ Z SERII

PD

źródło: ox.pl
dodał: PD

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: