Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Kościół pw. św. Jana Nepomucena z dofinansowaniem

Zabytków na Śląsku Cieszyńskim jest sporo. Lwia część z nich to kościoły. Wśród nich znajduje się kościół pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie. Rada Gminy Hażlach zadecydowała o przyznaniu wsparcia finansowego na prace związane z utrzymaniem zabytku.

Utrzymanie zabytków to jedno z zadań gminy. Oczywiście zarządcy, czy właściciele takich obiektów mogą ubiegać się o dotacje ogólnokrajowe, czy wojewódzkie, jednak nie wszystkie obiekty zostają dofinansowane. W przypadku bieżących prac utrzymaniowych koszty często są ponoszone przez właścicieli, czy przez samorządy. W tym przypadku haźlaski magistrat zdecydował o przyznaniu wsparcia parafii pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie. O tym, jak ważna jest ochrona obiektów tego typu, przypomina wójt - Trzeba powiedzieć, że te działania, na ogół rozciągnięte w latach, przynoszą wymierne korzyści. Z jednej strony chronimy nasz dorobek kulturowy, z drugiej strony przyczyniamy się do tego, że obiekty sakralne stają się wizytówką naszej gminy, ponieważ bardzo często znajdują się w centralnych punktach naszych miejscowości – mówi Wójt Gminy Hażlach Grzegorz Sikorski.

Kościół pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie powstał w 1817 roku. Obecnie obiekt jest w dobrym stanie, jednak wciąż trzeba prowadzić bieżące prace utrzymaniowe - Przyznane obecnie środki wykorzystamy na malowanie ścian w bocznych kaplicach naszego kościoła. Współpraca z władzami naszej gminy w ratowaniu zabytków kościelnych bardzo dobrze się układa – ocenia ks. dr Karol Mozor, proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie.

 

JŚ/mat.pras.

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-21 19:32:00
jasper: A moze tak kapsle zbierac, tak jak na chore dzieci ?
2021-03-21 20:22:35
Antykler Forte: Jeżeli Kościół po wyborach idzie pod rękę z jedną partią, to w następnej kadencji zostaje wdową - mówi ksiądz Kazimierz Sowa.
2021-03-21 20:44:50
Antykler Forte: za co Polacy płacą kościołowi: "Czwartoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Trzebiatowie na lekcji religii usłyszeli odgłosy niczym z filmu pornograficznego. Matka jednego z dzieci opowiadała, że nagle z komputera zaczęły wydobywać się stęki oraz jęki. Weszłam do pokoju syna i mówię do niego: Wyłącz to! Religia jest! Syn odpowiedział, że to lekcja. Byłam zszokowana. Odgłosy słyszalne były coraz głośniej! Trwało to około pięciu minut. W pewnym momencie inna matka zaczęła krzyczeć do księdza, żeby natychmiast to wyłączył. Na spotkaniu online z udziałem rodziców i wychowawczyni duchowny wyjaśnił, że odgłosy nie pochodziły z jego mieszkania. Tłumaczył, że prawdopodobnie odpowiedzialny był za nie jego sąsiad, który miał pożyczyć bezprzewodowy mikrofon. Te wyjaśnienia nie pokrywają się jednak z relacjami dzieci. Cześć uczniów stwierdziła, że wyraźnie słyszała głos księdza, który miał w czasie incydentu wyjść do toalety."
2021-03-21 20:47:05
Antykler Forte: "Argentyński biskup oskarżany o tuszowanie pedofilii w Kościele złożył rezygnację. Papież Franciszek przyjął dymisję." - w samej tylko diecezji bielsko-żywieckiej mamy takich biskupów trzech - no, może trochę mniej chętnych do dobrowolnej dymisji
2021-03-22 13:13:01
wyśmienity cwaniaczek: bo jakby ksiondz mugł mieć babę tak jak kolega ewan , to by nie było tragedii w zakrystii ........
2021-03-22 19:41:49
Antykler Forte: W niedzielę Onet opublikował wywiad z dwiema kobietami, które padły ofiarami dominikanina Pawła M. - "Doświadczenie każdej z nas jest inne. Jedną z dziewczyn brutalnie i często gwałcił. Na przykład wpadał do ciasnego pomieszczenia, podduszał ją, gwałcił i wykrzykiwał na cały głos grzechy innych ludzi ze wspólnoty. Oskarżał ją, że grzeszą, bo ona nie jest wierna Bogu. Potrafił gwałcić na ołtarzu w bocznej kaplicy kościoła." Poza gwałtami i przemocą psychiczną duchowny miał stosować też przemoc fizyczną, np. godzinami bijąc ofiary skórzanym paskiem, w przemocy uczestniczyli też inni członkowie "wspólnoty". W czasie, gdy dochodziło do przestępstw, prowincjałem dominikanów był zmarły pod koniec ubiegłego roku o. Maciej Zięba. Z relacji ofiary, którą opublikował Onet, wynika, że o. Zięba nie starał się specjalnie wyjaśnić doniesień na temat dominikanina. "Powiedziałabym, że o. Zięba zrobił bardzo dużo, żeby zatroszczyć się o swojego zakonnika. Jednak nie zrobił zupełnie nic, żeby zatroszczyć się o ofiary. Paweł był jego oczkiem w głowie. Zięba zadbał o to, by po przeniesieniu go zbadać, pozwolił mu wypocząć u kamedułów, w spokojnym miejscu" - mówi jedna z ofiar ks. Pawła M.
2021-03-23 10:41:31
Antykler Forte: Od początku powstania Legionu Chrystusa ofiarami przemocy seksualnej ze strony księży padło ok. 170 nieletnich, w większości chłopców - wynika z raportu "Prawda, sprawiedliwość i uzdrowienie", opublikowanego w tym tygodniu przez zgromadzenie. W jednej trzeciej przypadków sprawcą była jedna osoba - założyciel zgromadzenia, ulubieniec papieża Jana Pawła II ks. Marcial Maciel Degollado. Dane opublikowane w raporcie nie są ostateczne, bo wciąż badane są kolejne zarzuty wobec duchownych.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: