Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronka klockowa dla każdego?

Wałek koronkarski, klocki, nici, szpilki, odpowiednio przygotowane stanowisko pracy i można rozpocząć swoją przygodę z koronką klockową. Technika tworzenia koronek za pomocą klocków nie należy do łatwych. To czasochłonna i trudna metoda, ale w Cieszynie chętnych Pań, by się z nią zmierzyć nie brakuje.

Koronka klockowa trafiła do Polski w XVI wieku. W środowisku koronczarek jest dobrze znana, ale nie każdy chce się z nią zmierzyć. Technika ta nie należy do łatwych. Ważne jest poznane podstawowych zasad, by później w domowym zaciszu cieszyć się tworzeniem koronek tą metodą.

W COK „Dom Narodowy” w zeszłym tygodniu rozpoczął się darmowy kurs z podstaw tej techniki. Cieszę się, że to pierwsze nasze spotkanie warsztatowe cieszyło się tak dużą popularnością. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc nie każdy mógł wziąć udział w tych warsztatach – przyznała w rozmowie z OX.PL Agnieszka Pawlitko z COK „Dom Narodowy”  w którym znajduje się Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego.

Zajęcia planowane są w każdy wtorek o godzinie 17:00, a prowadzi je Helena Wrzecionko. Panie przez kilka tygodni, może nawet miesięcy - bo zobaczymy jak im pójdzie - będą uczyć się podstawowych splotów. Chciałabym żeby finalnie kiedyś wykonały tradycyjny czepiec do stroju cieszyńskiego właśnie w technice koronki klockowej. Taki jest cel. Na razie zaczynamy od podstaw – zaznaczyła Pawlitko.

Uczestniczki warsztatów będą więc poznawać i szlifować podstawowe, różne rodzaje koronki klockowej. Postępy w ich pracy, będziemy z pewnością śledzić. Centrum Folkloru Śląska Cieszyńskiego jednak nie tylko koronką klockową stoi. Agnieszka Pawlitko już zaprasza na planowane w tym miejscu wydarzenia, spotkania i kursy. 12 marca odbędzie się pierwsza lekcja edukacyjna. Profesor Daniel Kadłubiec będzie przybliżał młodzieży tajniki Śląska Cieszyńskiego. Planujemy zajęcia nie tylko dla dzieci i młodzieży. Jeśli będzie zainteresowanie to również dla dorosłych. Zapraszam do kontaktu ze mną wszystkie osoby, które chciałyby się czegoś nauczyć, dowiedzieć, czy skorzystać z warsztatów, bądź mają ciekawe pomysły – dodała Pawlitko.

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: