Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Koronczarki znów idą po rekord

Heklują, by jak najpiękniej pokazać nasz kraj w Dubaju na EXPO. Żeby było spektakularnie, koronczarki podjęły wyzwanie pobicia ustawionego przez siebie rekordu. I już heklują. Jak zapewniają koronka będzie wyjątkowa. A każdy może dołożyć cząstkę siebie do tego dzieła.

O tym, że Fundacja Koronki Koniakowskie, zrzeszająca koronczarki z Koniakowa i promująca te niezwykłe, uheklowane dzieła sztuki, będzie reprezentować nasz kraj w Dubaju na EXPO – wystawie dziedzictwa narodowego już informowaliśmy. Teraz, coraz więcej wiadomo o tym, jak prezentowane będą dzieła wychodzące spod szydełek koronczarek z Koniakowa.

Jednym z projektów jest utworzenie Największej Koronki Koniakowskiej na świecie. Koronczarki już raz kilka lat temu utworzyły tego typu dzieło. Obecna Największa Koronka Koniakowska Świata ma 5 metrów średnicy i składa się z ponad 8 tysięcy motywów, stanowiących całość serwety, układających się w 20 rzędów. Do jej powstania zużyto ponad 50 km nici bawełnianych tzw. kordonku w kolorze kremowym.

Teraz koronczarki znów chcą wykonać rekordowe dzieło. Tworzy je mistrzyni, która kilka lat wcześniej zaprojektowała największą koronkę wraz z zespołem koronczarek. - Serweta ma dzisiaj 2,5 metra i tworzy ją Zuzanna Ptak ze swymi dwoma córkami, wnuczką i 2 sąsiadkami. W obróbce będą pomagać koronczarki które przychodzą do Centrum Koronki w Koniakowie na warsztaty. Ten projekt ma inny charakter i bierze w nim udział więcej koronczarek, by zaakcentować, że w grupie Koniakowianek jest siła – mówi Lucyna Ligocka-Kohut, prezes Fundacji Koronki Koniakowskie, szefowa Centrum Koronki Koniakowskiej.

Jak zdradza Lucyna Ligocka-Kohut, koronka ma być jeszcze większa, a wzór jeszcze bardziej misterny. - Serweta będzie miała więcej rzędów i więcej tzw. kwiatków, a że powstaje by promować także i Polskę w Dubaju na EXPO wpadłam na pomysł, by zawierała nasze godło, czyli orła. Całość zespołu i projekt koronki należy do Zuzanny Ptak, na chwilę obecną największą mistrzynię w tej dziedzinie. W związku z tym serweta będzie ogromnie bogata we wzory i naprawdę jeszcze bardziej imponująca. Mamy już podpisaną umowę z Biurem Rekordów i oficjalnie Bijemy Rekord Polski na Największą Koronkę Koniakowską Świata 16 stycznia 2022 roku – dodaje Lucyna Ligocka-Kohut.

Koronczarki misternie będą heklować, jednak, by pobić rekord potrzebne są nici i inne materiały. W internecie powstała zbiórka na rzecz utworzenia rekordu. Każdy za pośrednictwem serwisu zrzutka.pl może mieć swój udział w pobiciu rekordu. ZRZUTKA DOSTĘPNA TUTAJ.

Wyjątkowe wzory zostały docenione przez takie osobistości jak : królowa brytyjska Elżbieta II, papież Jan Paweł II, Christian Dior czy Rei Kawakubo (Comme des Garcons). Koronka koniakowska to technika ręcznego szydełkowania serwet z cieniuteńkich bawełnianych nici, która powstaje tylko i wyłącznie w Koniakowie. Jej nietypowość polega na tym, iż zależy od wyobraźni i kunsztu artystki, bo nie ma żadnego szablonu ani wzornika na jej wykonanie. Umiejętność tworzenia tej tradycji, wpisanej na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa przekazywana jest z pokolenia na pokolenie już od 140lat w tym beskidzkim zakątku.

Największa Koronka Koniakowska Świata ma promować ten wyjątkowy kunszt. Początek zaplanowano w Dubaju, ale to na pewno nie koniec - Serweta będzie własnością Fundacji Koronki Koniakowskiej i mamy zamiar z koronczarkami podróżować z nią po świecie na różne festiwale i wystawy, by promować nasze dziedzictwo, kraj i Koniaków. Stąd pomysł na kolejny rekord, by była naszą własnością i by niezależnie pokazywać ją w Koniakowie – dodaje Lucyna Ligocka-Kohut.

Największa Koronka to jednak nie jedyne dzieło. Na EXPO pakują się już unikatowe suknie czy inne dzieła sztuki. Koronki koniakowskie w Dubaju zagoszczą w dniach 27. 01. 2022 – 02. 02. 2022r. razem z prezentacją Województwa Śląskiego.KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-11-26 17:54:22
święty+Patryk:: powinny uheklować biało-czerwoną koronkę na 3 kilometry, z cytatami ze świętych JP II i Marka Suskiego
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: