Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami każda osoba przebywająca na zewnątrz mieszkania, w sklepach i w większych skupiskach zobowiązana jest do noszenia maseczki, która powinna zakrywać zarówno nos jak i usta. Są jednak wyjątki. Jednak czy jest określony wzór takiego zaświadczenia o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki?

Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) informuje, że nie ma odgórnie określonej treści takiego zaświadczenia. Jednak musi z niego wynikać, że dana osoba ma schorzenia wymienione w przepisach, które do tego uprawniają. Są to: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.

Osoby, które z tych powodów nie mogą nosić maseczki, są zobowiązane do uzyskania zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu, potwierdzającego występowanie tych schorzeń. Zaświadczenie lub inny dokument należy przedstawić na żądanie: policji, straży miejskiej oraz straży ochrony kolei – na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych.

Osoba zainteresowana otrzymaniem zaświadczenia powinna zwrócić się do lekarza, który może je wystawić, jeśli stwierdzi taką potrzebę. Zamiast zaświadczenia lekarskiego można posiadać inny dokument potwierdzający wskazane w przepisach schorzenia – legitymację osoby z niepełnosprawnością lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w zakresie jednostek chorobowych wskazanych powyżej.

Podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

AK, RPO

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-18 08:15:54
KrzysztofT: Jak zwykle BZDURA, wy dziennikarzyny : https://www.rp.pl/Prawo-karne/304169909-Mandat-za-brak-maseczki-po-zmianie-przepisow-wciaz-do-podwazenia.html A dodatkowo po wejściu na konto epacjent : https://forum.pclab.pl/uploads/monthly_2021_04/image.png.5f5f76e680dea189ff5e13ccc9874a37.png Straszonko wam nie wychodzi zdradziecki mendy dziennikarskie!
2021-04-18 08:59:00
miriam11: Szkoda że owe buble prawne człowiek musi obalać w sądzie.
2021-04-18 10:28:19
św. Patryk.: w zasadzie wszystkie te płaskoziemne ofiary religiozy jak maria, koszory itp, z uwagi na ewidentną niepełnosprawność intelektualną w stopniu znacznym mogą być zwolnione z noszenia maseczek - i to jest dla nich z pewnością good news, i z pewnością nie powstrzyma ich to od wypisywania tu kolejnych bredni w kwestii epidemii SARS-covid19
2021-04-18 10:31:18
św. Patryk.: a co do wszystkich tych lipnych rozporządzeń PiS-owskiej włądzy - państwo z debili, tę frazę skonstruował bodaj R. Giertych, bardzo mi się ona podoba bo doskonale oddaje aktualną sytuację na szczytach władzy w Polsce i przełożenie jej na funkcjonowanie państwa polskiego
2021-04-18 11:32:05
koszor: Patryku - pytałeś, więc odpowiadam. Babcia ma się dobrze i szczepienia nie przyjmie, tym bardziej, że jak wiadomo, są to szczepionki na bazie komórek zabitych dzieci.
2021-04-18 11:36:47
koszor: I jeszcze jedno - piszę komentarze, żeby ostrzec tych, którzy widzą zagrożenie i wahają się. A nie po to, żeby pokazać jaki to niby mądry jestem. Jeżeli się mylę w sprawie szczepionek, to jeśli się ten cyrk skończy, zapraszam cię na golonko i piwo do jakiejś knajpy. Ale jeżeli ty się zaszczepisz i za dwa, trzy lata zacznie ci się sypać odporność, to wtedy już nikt ci nie pomoże. I wierz mi, nie będę czuł żadnej satysfakcji, a tylko smutek.
2021-04-18 13:21:07
jasper: koszor, ty tak na powaznie, ze „ szczepionki sa na bazie komórek zabitych dzieci.“ Doucz sie lepiej zanim bedziesz wypisywal bzdury. To tylko w Polsce taki stan umyslu. Polski kosciol nie uznaje obecnego papieza, bo przeszkadza mu w strzyzeniu owieczek i wciskania wlasnie takich glupot tylko wierzacym ale nie myslacym. Papiez ma zupelnie inne zdanie na ten temat. Czesc wypowiedzi papieza Franciszka. - „Pandemia jest nadal w pełnym rozkwicie; bardzo uciążliwy jest kryzys społeczny i gospodarczy, zwłaszcza dla najuboższych; mimo to – i jest to skandaliczne – nie ustają konflikty zbrojne, i rozbudowywane są arsenały wojskowe. Dodał, że jest to jeszcze bardziej widoczne w chwili, gdy wszyscy wezwani są do walki z pandemią, a podstawowym narzędziem w tej walce są szczepionki“. A teraz zweryfikuj koszor powyzsze z nawolywaniem polskich hierarchow.
2021-04-18 13:24:21
jasper: Oto lista lekow, ktore sa produkowane w podobny sposob co szczepionki wymienione przez bp Wrobla - 1. Paracetamol - leczenie bólu oraz gorączki. 2. Ibuprofen - lek przeciwbólowy, przeciwzapalny, przeciwgorączkowy. 3. Kwas acetylosalicylowy - jw. + przeciwpłytkowy.
4. Pseudoefedryna - lek stosowany w terapii infekcji górnych dróg oddechowych.
5. Loratadyna - leczenie alergicznego nieżytu nosa.
6. Dukozynian sodu - lek przeczyszczający.
7. Gwajefenazyna - ułatwia odkrztuszanie przy mokrym kaszlu podczas, m.in.: grypy czy zapalenia oskrzeli.
8. Fenylefryna - leczenie kataru w przebiegu grypy, przeziębień.
9. Zasadowy salicylan bizmutawy - leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
10. Lewotyroksyna - leczenie niedoczynności tarczycy.
11. Atorwastatyna - leczenie hipercholesterolemii (podwyższonego stężenia cholesterolu).
12. Amlodypina - leczenie nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca oraz objawu Raynauda.
13. Metoprolol - leczenie nadciśnienia tętniczego, przewlekłej niewydolności serca.
14. Omeprazol - leczenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
15. Lozartan - leczenie nadciśnienia tętniczego i przewlekłej niewydolności serca.
16. Azytromycyna - antybiotyk.
17. Etanercept - leczenie biologiczne ciężkich postaci ZZSK (zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa).
18. Hydroksychlorochina - lek immunomodulujący stosowany w terapii układowych chorób tkanki łącznej (m. in. tocznia rumieniowatego układowego oraz zespołu Sjoegrena).
19. Remdesivir - jedyny dopuszczony przez FDA lek do stosowania w ciężkiej postaci (wymagającej leczenia tlenem) COVID-19 u osób od 12. roku życia.
20. Metformina - podstawowy lek w terapii cukrzycy typu 2.
21. Simwastatyna - leczenie hipercholesterolemii.
2021-04-18 13:46:29
MonikaWolska89: Cześć panowie, mam na imie Monika :). Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowanych panów zapraszam do kontaktu najlepiej na moim profilu gdzie zobaczysz moje prywatne zdjęcia :) http://panieonline.pl/monika30
2021-04-18 14:48:18
koszpak: Bardziej niż samego covida obawiałbym się covidowego fanatyzmu...
2021-04-18 18:36:24
Antykler Forte: PB stworzył człowieka, a Belzebub płaskoziemcę
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: