Koronawirus: zaświadczenie o zwolnieniu z obowiązku noszenia maseczki?
Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO) informuje, że nie ma odgórnie określonej treści takiego zaświadczenia. Jednak musi z niego wynikać, że dana osoba ma schorzenia wymienione w przepisach, które do tego uprawniają. Są to: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym, znacznym albo głębokim, trudności w samodzielnym zakryciu lub odkryciu ust lub nosa, zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia.
Osoby, które z tych powodów nie mogą nosić maseczki, są zobowiązane do uzyskania zaświadczenia lekarskiego lub innego dokumentu, potwierdzającego występowanie tych schorzeń. Zaświadczenie lub inny dokument należy przedstawić na żądanie: policji, straży miejskiej oraz straży ochrony kolei – na obszarze kolejowym, w pociągach oraz w pomieszczeniach przeznaczonych do obsługi podróżnych korzystających z transportu kolejowego na dworcach kolejowych.
Osoba zainteresowana otrzymaniem zaświadczenia powinna zwrócić się do lekarza, który może je wystawić, jeśli stwierdzi taką potrzebę. Zamiast zaświadczenia lekarskiego można posiadać inny dokument potwierdzający wskazane w przepisach schorzenia – legitymację osoby z niepełnosprawnością lub kopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności w zakresie jednostek chorobowych wskazanych powyżej.
Podstawa prawna: rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 marca 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
AK, RPO
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.