Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Koronawirus: zaopatrzenie w wyroby medyczne

Jest wiele osób, które wymagają comiesięcznego zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi oraz środkami pomocniczymi. Opiekunowie takich osób w takie środki oraz materiały zaopatrują się co miesiąc na bieżąco. Każdorazowo muszą posiadać odpowiednie skierowanie czy receptę. Jak sytuacja ta wygląda w czasie panującej epidemii?

Od 1 stycznia 2020 r. weszły w życie nowe zasady refundacji na zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze z Narodowego Funduszu Zdrowia. Zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługuje osobom ubezpieczonym, to jest osobom podlegającym ubezpieczeniu zdrowotnemu na podstawie przepisów ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, czyli świadczeniobiorcom.

Nowelizacja ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2019 r. poz. 1096), a także rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (Dz. U. poz. 1555) – umożliwiły stworzenie systemu informatycznego pozwalającego lekarzowi lub w niektórych sytuacjach osobie uprawnionej, np. pielęgniarce, wystawić i zweryfikować wniosek na zaopatrzenie w refundowane wyroby medyczne.

W ramach aplikacji NFZ realizowane są następujące procesy:
• wystawienie zlecenia,
• przekazanie zlecenia do weryfikacji oddziałom wojewódzkim NFZ,
• pobranie wyniku weryfikacji z NFZ,
• wydruk zlecenia zaopatrzenia,
• pobranie zlecenia zaopatrzenia do realizacji,
• aktualizacja danych refundacji wg uprawnień pacjenta na dzień przyjęcia do realizacji,
• rejestracja realizacji zlecenia zaopatrzenia.

Z początkiem bieżącego roku elektronicznie wystawiony i zweryfikowany wniosek nie wymaga potwierdzenia w oddziale NFZ. Zatem, po pomyślnej weryfikacji wniosku w gabinecie lekarskim, możemy bezpośrednio udać się do sklepu medycznego – aby zrealizować e-zlecenie. Lekarz jednak nie ma obowiązku potwierdzania wniosku elektronicznie i wciąż może wystawić go na dotychczas obowiązujących zasadach, co niestety wiąże się z obowiązkiem wysłania zlecenia do delegatury Narodowego Funduszu Zdrowia lub wizytę w oddziale funduszu.

Pamiętajmy, że podczas wizyty osobistej czy telewizyty warto nakłonić lekarza do przeprowadzenia weryfikacji wniosku o refundację przez wspomniany system informatyczny.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-05-15 14:40:08
biały nierób: Problem jest taki że od tygodnia walczę żeby wysłać wniosek elektroniczny ale system go nie przyjmuje. Na okres pandemii nfz przedłużył możliwość składania wniosku papierowego ale w STAREJ wersji
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: